MODIVO DAYS -20%! Odbierz dodatkowy rabat na wybrane produkty topowych marek >>> Damskie Męskie Dziecięce 
SZUKAJ

Power dressing – styl ubioru silnych kobiet czy ubiór dodający kobietom siły?

4 min.

Fakt, że kobiety mają wielką siłę, nie ulega w dzisiejszych czasach wątpliwości. Z powodzeniem zakładają własne biznesy, aktywnie uczestniczą w życiu politycznym, są aktywistkami, których działania zmieniają świat i bieg historii. Czy istnieje jednak styl ubioru, który sprzyja kobietom w odnoszeniu sukcesu? A może wręcz odwrotnie – czy to kobiety sukcesu kreują konkretny styl, który jest z nimi kojarzony? Odpowiedzią na oba te pytania jest zgłębienie terminu power dressing. Co on oznacza? Jaki wpływ na ten styl ubioru miała moda lat 80.? Które kobiety uznawane są za ikony power dressingu? I wreszcie – jak stworzyć stylizację godną współczesnej kobiety sukcesu? Sprawdź w poniższym artykule.

Damskie garnitury, ołówkowe sukienki czy przeskalowane marynarki z szerokimi ramionami – power dressing to styl, który króluje nie tylko w biznesie, ale też na wybiegach. Skąd się wziął i co konkretnie oznacza?

MODIVO DAYS

W dosłownym tłumaczeniu pojęcie power dressing oznacza nic innego jak ubiór mocy czy silny ubiór. Termin ten pojawił się w obiegu w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 70., ale na popularności zyskał w latach 80. Niegdyś charakterystyczny głównie dla kobiet biznesu i polityki, dziś styl ten króluje także na wybiegach wiodących projektantów i w modzie street style’owej. Choć początkowo pojęcie to sprowadzało się do ubierania kobiet w „uniformy” inspirowane wyraźnie modą męską, który pomógłby im zdobyć autorytet, szacunek i władzę w pracy (szczególnie tej zdominowanej przez męskie środowisko), dziś power dressing interpretowany jest na znacznie więcej sposobów. 

Choć w obecnych czasach kobiety nie muszą już usilnie walczyć z dyskryminacją na każdej płaszczyźnie życia, pojęcie power dressingu na stałe znalazło swoje miejsce w modowym słowniku. Dziś elegancki ubiór kobiecy w stylu power dressing oznacza raczej manifestację kobiecej siły, poczucia własnej wartości, mocy sprawczej, władzy czy sukcesu. A te wartości z kolei dla każdej z kobiet mogą oznaczać coś innego. Power dressing nie jest zatem zarezerwowany jedynie dla businesswoman czy silnych kobiet sceny politycznej. Manifestować swoją wartość ubiorem, a także dodawać sobie nim siły i odwagi może przecież każda z nas.

Czasy największej świetności power dressingu przypadają na czas lat 80. Moda z tamtego okresu wprost przesiąknięta jest zapożyczeniami z męskiej garderoby, wykorzystywanymi przez kobiety pragnącymi swoim głosem zmieniać świat i stawać na równi z męską częścią społeczeństwa. Jeśli więc poszukujesz inspiracji do tworzenia stylizacji o charakterze power dressingu sięgnij pamięcią wstecz i zobacz, co w tamtym czasie nosiła księżna Diana, Margaret Thatcher czy Madonna. Żakiety z szerokimi ramionami, marynarki o męskim fasonie czy szerokie spodnie garniturowe miękko opadające na buty typu loafersy lub oxfordy – to kwintesencja stylowego power dressingu z tamtych lat.

Podobnie jak w przypadku innych nurtów modowych, także i w kwestii power dressingu punktem wyjścia do szukania stylizacyjnych inspiracji powinny być znane (mniej lub bardziej) przedstawicielki tego sposobu ubierania. A te z kolei można podzielić na popularne w przeszłości i czasach obecnych.

To także może Cię zainteresować >>> Te żakiety damskie noszą gwiazdy

Ikony power dressingu z dawnych lat

Choć narodziny pojęcia power dressing przypadają na lata 70., a jego największa popularność na 80., zaglądając w karty historii mody kobiecej można zauważyć, że tytułowej siły ubiorem dodawałyśmy sobie już znacznie wcześniej. Zanim Margaret Thatcher oczarowała świat swoimi garsonkami i broszkami, a Lady Di nosząca przeskalowane marynarki stała się ikoną stylu, w latach 30. na scenie pojawiła się brytyjska dziedziczka, aktywistka i poetka Nancy Cunard, wyróżniająca się noszeniem męskich marynarek czy motocyklowych kurtek o szerokiej linii ramion. Z kolei surrealistyczna projektantka i rywalka Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, w historii mody zapisała się jako innowacyjna buntowniczka, która zapoczątkowała takie trendy jak noszenie wyrazistego różu, zamki błyskawiczne i jednoczęściowe kombinezony.

Lata 80. to z kolei nie tylko księżna Diana czy Margaret Thatcher, ale też młoda Hilary Clinton w swoich stylowych, szerokich w barkach żakietach, Madonna występująca na estradzie w feministycznych gorsetach, czy chociażby Julia Roberts odbierająca filmowe nagrody w męskich garniturach. Inspirację z tamtego okresu może stanowić też ubiór Joan Collins grającej w serialu „Dynastia”, Oprah Winfrey pojawiającej się na szklanych ekranach, ale też supermodelka Cindy Crawford wraz ze swoim stylem „po godzinach”. 

Przedstawicielki stylu power dressing dziś 

Które kobiety sukcesu stanowią współczesną inspirację w kwestii stylu power dressing? Bez wątpienia jest to Lady Gaga, manifestująca swoje poczucie pewności siebie noszeniem niebotycznie wysokich obcasów. To także Phoebe Philo zamykająca pokazy Celine w męskich garniturowych spodniach. To Victoria Beckham i jej marynarki o przeskalowanej linii ramion. To Elisabetta Franchi projektująca sukienki o fasonach przedłużonych marynarek. To także Claire Underwood, fikcyjna postać z serialu „House of cards” i Amal Clooney w swoich ołówkowych spódnicach.

Znasz anglojęzyczne powiedzeniefake it till you make it? W wolnym tłumaczeniu oznacza to „udawanie czegoś, aż Ci się uda”. W odniesieniu do ubioru silnych kobiet ma ono swoje własne znaczenie. Chodzi tu bowiem o kreowanie wizerunku kobiety sukcesu jeszcze przed jego osiągnięciem. To świetny sposób, który zdecydowanie pomaga poczuć przypływ siły, zaprezentować się w profesjonalny sposób i… odnieść wspomniany wcześniej sukces. Power dressing sprawdza się także jako element codzienności dodający kobietom siły w biznesie, polityce czy innych sferach, w których stawiają one czoła codziennym ambitnym wzywaniom.

Jak zatem stworzyć stylizację typu power dressing? Wystarczy, że w Twojej szafie znajdzie się kilka elementów garderoby, które miksowane ze sobą nawzajem stworzą looki godne kobiety sukcesu. Te rzeczy to:

Damski garnitur

Marynarka typu boyfriend lub oversize

Biała i błękitna koszula

Współczesna garsonka

Ołówkowa spódnica

Klasyczny trencz

Szpilki

Sukienka w biznesowym stylu

To także może Cię zainteresować >>> Garnitur damski zamiast sukienki – stylowa propozycja na formalne okazje i nie tylko

Trendy & Porady:
Insta News