SZUKAJ

Color blocking, czyli modne kontrastowe odcienie w stylizacji

4 min.

Color blocking był jednym z gorących trendów w 2011 roku. Wtedy lansowały go takie domy mody jak Gucci, Jil Sander, Prabal Gurung i Sportmax. Po dziesięciu latach ten trend ponownie jest hitem. Color blocking w swoich kolekcjach wykorzystuje wiele znanych projektantów, w tym Bottega Veneta, która w ostatnich sezonach dyktuje wiele tendencji w modzie. Sprawdź, jak łączyć kolory!

Zabawa modą może polegać nie tylko na łączeniu konkretnych fasonów, ale również kolorów. Zobacz, jak w prosty sposób dobrać barwy, żeby wyglądały modnie i ciekawie!

„Bezpieczna czerń wydaje się teraz martwa, nudna, zardzewiała” – napisała Sarah Mower w numerze amerykańskiego “Vogue’a” z września 2011 roku w kontekście stylizacji color blocking, które zdominowały wybiegi i modę uliczną. „Przypisuję tej nowej fali kolorów znaczenie przełomowe ze względu na sposób, w jaki przenika ona do krawiectwa – kurtek, płaszczy i spodni, które od lat 80. były zaprogramowane na domyślną czerń”.

I faktycznie nastąpiły pewne zmiany, bo różnobarwne stylizacje nie należą wcale do rzadkich widoków. Pomocne w otwieraniu się na kolory są także duńskie influencerki. To właśnie dzięki ich rosnącej popularności wielu projektantów ponownie przychylniej spojrzało na odcienie, po które ostatnio w ogóle nie sięgali.

Pomocne przy tworzeniu stylizacji color blocking może być koło barw. Jak z niego korzystać? To zależy od efektu, jaki chcesz otrzymać. Color blocking to łączenie kontrastów, jak i podobnych kolorów. Jeżeli nie chcesz eksperymentować z tym trendem, ale pragniesz stworzyć ciekawą i barwną stylizację, to połącz ze sobą odcienie, które sąsiadują na kole. Świetnie współgrają ze sobą np.: zielony i żółty, czerwony i różowy lub niebieski i fioletowy.

Natomiast szukając największego kontrastu, postaw na odcienie, które na kole kolorów leżą naprzeciw siebie. Swoimi przeciwieństwami są np.: niebieski i pomarańczowy, zielony i czerwony lub żółty i fioletowy. Niezależnie od sposobu, w jaki stworzysz modną stylizację color blocking, na pewno będzie prezentować się efektownie.

Przyjęło się, że color blocking pochodzi od dzieł malarza Pieta Mondriana. Artysta cenił sobie prostotę, a swoje geometryczne formy przełamywał nietypowymi połączeniami kolorów. Yves Saint Laurent pod wpływem dzieł sztuki tego holenderskiego malarza stworzył swoje słynne sukienki Mondriana. Na kreacjach poza bielą i czernią pojawiły się trzy kolory – czerwony, żółty i niebieski – czyli barwy podstawowe. Właśnie ta cyfra powinna być odpowiedzią na pytanie, ilu kolorów użyć w stylizacji. Trzy w zupełności wystarczą do stworzenia ciekawego zestawu.

Warto przy tym pamiętać, że color blocking skupia się wyłącznie na wyrazistych kolorach i nie pojawiają się w nim żadne wzory. Czerń, biel i szarości nie wpisują się w ten trend. Jeżeli łączenie kontrastujących odcieni odczuwasz jako spore wyzwanie, to wystarczy jeżeli postawisz na dwa kolory.

Jeżeli szukasz odpowiedniego połączenia kolorów, to zawsze możesz skorzystać z koła barw. Dzięki niemu od razu znajdziesz inspiracje do stworzenia własnych stylizacji. Jeżeli chcesz uzyskać kontrast sięgnij po kolory, które leżą idealnie na przeciw lub z nimi sąsiadują. W końcu zieleń świetnie współgra nie tylko z czerwienią, ale także z różem. Sprawdź, jakie duety kolorów noszą popularne influencerki!

Różowy i zielony color blocking

Zieleń i róż to w ostatnich sezonach jedno z najmodniejszych połączeń. Te barwy po prostu świetnie się razem prezentują. Sprawdź, jakie odcienie pojawiają się w stylizacjach na Instagramie.

Żółty i fioletowy color blocking

Żółty w połączeniu z fioletem nie należy do najpopularniejszych zestawień, ale warto dać mu szansę. Ten duet prezentuje się bardzo odważnie i przyciąga spojrzenia. Innym rozwiązaniem może być także połączenie żółtego z kolorem, który sąsiaduje z fioletem np. z różem. Zobacz obie propozycje i sprawdź, która jest ciekawsza!

Czerwony i zielony color blocking

Czerwono-zielona stylizacja może być bardzo dobrym pomysłem, jeżeli chcesz stworzyć zestaw color blocking. Te kolory choć w pierwszej chwili nie wydają się dobrymi do połączenia, to ostatecznie prezentują się oryginalnie i podkreślają, że lubisz bawić się modą. Zieleń świetnie współgra także z sąsiadującym z czerwienią pomarańczą.

Pomarańczowy i niebieski color blocking

Pomarańczowy może świetnie wyglądać w zestawie z zielenią, ale na tym możliwości się nie kończą. Kolorem, który leży dokładnie naprzeciwko niego, jest niebieski. Z drugiej strony pomarańczowy nie musi być punktem wyjścia dla stylizacji. Jeżeli tworzenie zestawu zaczynasz od niebieskiego, to dobrą opcją będzie także czerwień. Zobacz, jak wspomniane kolory prezentują się w modnych stylizacjach color blocking!

Color blocking to nie tylko łączenie kolorów, które leżą naprzeciwko siebie na kole barw. Ciekawy duet lub nawet trio można stworzyć także łącząc sąsiadujące ze sobą odcienie. Sprawdź, jak spójnie, a przy tym barwnie może prezentować się taki zestaw!

Róż i fiolet – zgrany duet kolorów

Leonie Hanne w swojej dwukolorowej stylizacji połączyła róż i fiolet. Landrynkową koszulę i szpilki zestawiła z liliowymi spodniami dresowymi i torebką. Podczas tworzenia stylizacji color blocking, warto zwracać uwagę nie tylko na ubrania, ale także na dodatki.

Żółty i zielony – czy te kolory do siebie pasują?

Góra w jednym kolorze, a dół w drugim? Dlaczego nie? Nina Sandbech, która jest ekspertką w łączeniu kolorów pokazała, że to świetny pomysł. W jej stylizacji pojawiły się żółty golf i beret oraz zielone spodnie i szpilki.

Zielony i niebieski – jak połączyć te kolory?

Tworząc dwukolorowy zestaw color blocking, można także wybrać jednobarwne ubrania i dodatki i przełamać je tylko pojedynczym akcentem. Jedna z influencerek do zielonej koszuli, sneakersów i torebki dobrała niebieskie spodnie. Subtelnie pojawił się u niej także trzeci kolor – żółty. Ten odcień jest idealnym sąsiadem dla zieleni, a przy tym tworzy niemały kontrast z niebieskim.

Jak zestawić kolor różowy z pomarańczowym?

W stylizacji Leonie Hanne możemy zobaczyć różową koszulę i oprawki okularów, a także pomarańczowe spodnie i założoną w pasie nerkę. Od takiego zestawu aż bije optymizm. Fashionistka miała ze sobą też pasującą do całości różową marynarkę.

To także może Cię zainteresować >>> Pastelowe ubrania w modnych stylizacjach na każdą porę roku. Zainspiruj się zestawami influencerek!

Ikona wpisu: Christian Vierig / via Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News