SZUKAJ

Jak mierzyć sukienkę? Poradnik w pigułce

Chcesz kupić idealnie dopasowaną sukienkę, ale obawiasz się, że nie trafisz z rozmiarem? A może wręcz przeciwnie – próbujesz sprzedać dawno nienoszoną kreację? W obu przypadkach warto wiedzieć, jak mierzyć sukienkę oraz co uwzględnić przy pomiarach. Specjalnie dla Ciebie przygotowałam prosty poradnik w pigułce. Dowiedz się więcej!

Na start zaopatrz się w miarę krawiecką (dostępną w każdej pasmanterii) oraz coś do pisania i notowania. Mierzenie ubrań nie wymaga szczególnych umiejętności ani doświadczenia!

Jak mierzyć sukienkę? Jakie wymiary uwzględnić?

Najprościej mierzyć sukienkę na własnej sylwetce albo manekinie, niemniej jednak możesz to zrobić na płasko, rozścielając ubranie na stole czy podłodze. Podczas pomiarów powinnaś uwzględnić szerokości w: talii, biuście, biodrach oraz ramionach, a ponadto długość całkowitą sukienki i rękawów. W sklepach internetowych czasem podawane są również szerokości pleców i dołu. Spójrz na poniższą grafikę, aby lepiej zapoznać się z tematem:

Jak zmierzyć wymiary sukienki?
  • A: Zastanawiasz się, jak zmierzyć obwód biustu do sukienki? Najlepiej to zrobić w staniku, wstrzymując oddech, ale nie wypinając zanadto klatki piersiowej. Miara krawiecka powinna znajdować się na wysokości sutków i ściśle przylegać do ciała. Zmierz obwód za pomocą centymetra i zapisz uzyskany wynik, np. 86 cm.
  • B: Talia (inaczej: pas, stan) to zwężająca się część tułowia między żebrami i biodrami. Mierzy się ją zwykle na wysokości pępka. To szczególnie ważny wymiar, jeśli poszukujesz sukienki z wyraźnym wcięciem w pasie.

*pomiar talii jest mniej istotny przy ubraniach typu oversize.

Talię mierzy się na wysokości pępka.

Czy wiesz, że…?

W latach 60. wszystkie kobiety dążyły do uzyskania magicznych liczb: 90-60-90 (biust-talia-biodra), kojarzonych z legendarną Marilyn Monroe.
  • C: Biodra mierzymy w najszerszej ich części – tak, aby miarka przechodziła przez najbardziej wypukłą część mięśnia pośladkowego. To bardzo ważny wymiar, zarówno przy zakupie sukienki, jak i spódnicy oraz spodni.
  • D: I wreszcie warto wiedzieć, jak zmierzyć długość całkowitą sukienki. Standardowo mierzy się ją od ramienia aż do samego dołu, nie uwzględniając wysokości golfu czy stójki.

Dość istotną szerokością, którą zawsze warto uwzględnić, jest odwód ramienia. Mierz go w najszerszym miejscu przy rozluźnionym mięśniu. W miarę możliwości ramię powinno swobodnie zwisać przy ciele.

Jak zmierzyć obwód biustu do sukienki? Najlepiej to zrobić w staniku, wstrzymując oddech, ale nie wypinając zanadto klatki piersiowej.

Jak zmierzyć rozmiar sukienki?

Podczas pomiarów metr krawiecki nie powinien wrzynać się w skórę ani odstawać. Ważne, aby zachować pełną swobodę i naturalność – pod żadnym pozorem nie wciągaj brzucha! Jeśli nie posiadasz metra krawieckiego, możesz skorzystać ze zwykłej tasiemki, którą później zmierzysz za pomocą linijki. W sklepach internetowych rzeczy zazwyczaj mierzone są na płasko, a więc możliwe, że materiał jeszcze się rozciągnie na ciele – zwłaszcza, jeśli sukienka jest elastyczna.

Zwróć uwagę, że…

Pamiętaj, że nawet w ramach jednego sklepu internetowego rozmiary mogą się różnić w zależności od danej marki, dlatego zawsze sprawdzaj tabelę w rozmiarami.
Przykładowa tabela z rozmiarami, jaką znajdziesz w sklepie internetowym modivo.pl

Wiesz już, jak zmierzyć rozmiar sukienki, ale wciąż nie masz przekonania, czy dana kreacja będzie na Tobie dobrze leżała? W sklepie internetowym Modivo możesz śmiało zamówić tę samą sukienkę w dwóch lub trzech różnych rozmiarach i dokonać przymiarki w domowym zaciszu. Dostawa i zwrot są zupełnie darmowe, a więc nic nie ryzykujesz!

To również może Cię zainteresować: Gdzie kupić ładną sukienkę? Jedno miejsce – wiele możliwości! >>>

Podobał się artykuł? Podziel się!
Insta News