SZUKAJ

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? 3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

 

Okulary przeciwsłoneczne warto mieć przy sobie przez cały rok. I nie, nie chodzi tu o fakt, że największe gwiazdy praktycznie ich nie zdejmują, przez co zawsze prezentują się nieco bardziej stylowo. Istotniejsze są tu przyczyny zdrowotne – mrużenie oczu pod wpływem światła może znacząco pogorszyć Twój wzrok. Jak więc dobrać idealne okulary przeciwsłoneczne? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na 3 rzeczy.

Rodzaj szkieł, kształt okularów oraz panujące trendy, to 3 czynniki, które pomogą Ci dobrać idealny model.

Kształt okularów przeciwsłonecznych a kształt twarzy

Poszukując odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, najłatwiej zrobić to metodą ,,lejka”. Z każdym kolejnym krokiem odpowiednich modeli do wyboru powinno zostawać coraz mniej, dzięki czemu łatwiej znajdziesz ten przeznaczony dla Ciebie.

Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, będzie znalezienie oraz skupienie się na poszukiwaniu konkretnego kształtu okularów, który najlepiej pasuje do owalu Twojej twarzy.

2492

Dobierając okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy powinno się stawiać na przeciwieństwa – w tym przypadku powiedzenie, że ,,przeciwieństwa się przyciągają” ma pełne zastosowanie.

Wyróżnia się następujące kształty twarzy:

 • kwadratowa – ostre rysy twarzy, mocno zarysowane kości policzkowe i linia szczęki, szerokość twarzy na górze i na dole niemal taka sama;

 • owalna – subtelnie zarysowane kości policzkowe, nieco wydłużony podbródek i czoło;

 • okrągła – łagodne rysy, pełne policzki, niskie czoło, zaokrąglona broda;

 • trójkątna– szerokie czoło, wąski, lekko zaostrzony podbródek.

Każdy z wymienionych kształtów twarzy wygląda szczególnie korzystnie w konkretnych kształtach oprawek okularowych.

Są to:

 • do twarzy kwadratowej – okrągłe lub owalne oprawki;

 • do twarzy owalnej – każdy rodzaj oprawek wygląda dobrze;

 • do twarzy okrągłej – kwadratowe okulary lub takie o wyrazistej linii;

 • do twarzy trójkątnej – kocie i okrągłe okulary.

Rodzaj szkieł w okularach

Wybierając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne zwróć uwagę także na jakość szkieł okularowych. Filtr UV to absolutne minimum, które pomoże Ci w zachowaniu dobrego zdrowia Twoich oczu. Nowoczesnym rozwiązaniem są soczewki fotochromowe, których kolor dopasowuje się do światła w którym przebywasz, co pozwala na otrzymanie lepszego kontrastu widzenia. Istotne są także powłoki antyrefleksyjne. Redukują one uciążliwe odblaski, poprawiając komfort widzenia. Z kolei filtr polaryzacyjny niweluje oślepiające refleksy, jak np. te mokrej nawierzchni.

Panujące trendy a ponadczasowe modele okularów

 

Lubisz bawić się modą, czy raczej w kwestii stylu stawiasz na ponadczasowe klasyki? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Jeżeli panujące trendy są dla Ciebie istotne, to zdecyduj się na jedne z okularów przeciwsłonecznych rodem z lat 90. – to one przeżywają teraz swój renesans!

Wąskie, czarne okulary, niczym te z filmu Matrix, to zdecydowanie jeden z gorących trendów. Noszą je największe gwiazdy, takie jak Bella Hadid czy Kendall Jenner. Zainspiruj się ich stylem i wybierz model dla siebie!

View this post on Instagram

Japan

A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) on

Kolejna propozycja w klimacie vintage to okulary przeciwsłoneczne z drucianymi oprawkami i kolorowymi szkłami, jak te, które założyła Selena Gomez. Trzeba przyznać, że robi w nich duże wrażenie.

Jeśli jednak chwilowe trendy do Ciebie nie przemawiają i wolisz budować swoją garderobę na ponadczasowych elementach, zwróć uwagę na takie modele okularów, które nigdy nie wychodzą z mody. Są to:

 • clubmastery, czyli okulary z plastikową oprawką na górze i drucianą od dołu, jak te marki Boss;

 • wayfarery, czyli plastikowe oprawki o regularnym kształcie i plastikowych zausznikach, w stylu tych od Givenchy;

 • muchy, czyli duże okulary, zasłaniające większą część twarzy, jak te marki Marella;

 

Porada stylistki:

Inspiracji wśród ponadczasowych okularach przeciwsłonecznych możesz szukać w popkulturze, np. ikonicznych filmach. Jeśli zauważysz w jednym z nich okulary, które widujesz na ulicach po dziś dzień, to znak, że trafiłeś na uniwersalny model.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Insta News