SZUKAJ

Moda lat 60., czyli rewolucja w branży fashion

To czasy Beatlesów, hippisów i rockersów, w których ludzie zaczęli nosić zupełnie inne ubrania, fryzury i makijaże niż dotychczas. Mowa oczywiście o latach 60. XX wieku, kiedy to Mary Quant znacznie skróciła damskie spódniczki, a Yves Saint Laurent zaprojektował pierwszą kurtkę skórzaną. Jak ubierano się w latach 60? Zainspiruj się tym awangardowym stylem.

Spódniczka mini, geometryczne wzory, proste kroje i duże okulary − to tylko niektóre elementy stylu lat 60.

Lata 60. styl ubierania – sukienki o prostym kroju

Pisząc o modzie lat 60. należy wspomnieć o tym, że w 1957 roku zmarł Christian Dior, a więc projektant, który dotychczas wyznaczał trendy. W tej roli zastąpił go jego asystent – Yves Saint Laurent. Pierwsza kolekcja młodego Francuza, pod względem długości sukienek i spódnic do połowy łydki, nawiązywała do estetyki Diora. Wprowadził jednak kilka nowości: jego stroje miały kształt litery „A”, były niezwykle proste i rozszerzały się ku dołowi.

Spódnica lata 60. – rewolucja w modzie

Przybliżając najważniejsze trendy lat 60., nie sposób nie wspomnieć o Mary Quant. W czasach, w których tworzyła ta brytyjska projektantka, młodzi ludzie coraz częściej komunikowali, że nie chcą wyglądać jak ich rodzice. Dziewczyny ubierały się jak swoje mamy, a więc nosiły ubrania ściśnięte w pasie, pończochy, rozkloszowane spódnice i wysokie obcasy. Mary postanowiła wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i stworzyła mini spódniczkę. Starsze pokolenia ze zgrozą patrzyły na tę kontrowersyjną długość. Jej kolekcje poza sukienkami i spódniczkami mini, wypełniały też luźne żakiety i buty z winylu.

To również może Cię zainteresować: Moda lat 2000. – trendy, które wracają! Te rzeczy pokochałyśmy na przełomie wieków. Teraz znów są modne >>>

Moda lat 60. – geometryczne wzory, makijaż i dodatki

Wpływ na modę lat 60. miała sztuka optyczna tzw. Op-Artu. Polegała ona na kompozycji czarno-białych wzorów geometrycznych, które wywoływały złudzenia optyczne. Projektanci zaczęli więc umieszczać na ubraniach paski, kwadraty, romby i wiele innych figur. Takie stroje sprawiały, że stylizacje stały się niezwykle nowoczesne, a ich dopełnieniem były duże okulary przeciwsłoneczne z często kolorowymi oprawkami. Nie bez znaczenia był również makijaż. Kobiety maksymalnie powiększały nim oczy, a usta pozostawiały w jakże modnej aktualnie kolorystyce nude.

Ikony stylu lat 60.

Ponieważ w tamtym czasie pojawiło się wiele kontrowersyjnych trendów, kobiety potrzebowały przykładu i inspiracji na to, jak je nosić. Zaczął wtedy obowiązywać nowy kanon piękna: kobiece kształty ustąpiły miejsca nieco chłopięcym sylwetkom, a modną fryzurą były krótkie włosy. Jedną z najpopularniejszych ikon lat 60. jest Twiggy – uosobienie wszystkich powyższych cech. Za jej przykładem panie nosiły rozkloszowane i kubełkowe płaszcze, a także kolorowe minispódniczki w zestawieniu z…butami na płaskiej podeszwie.

Sprawdź również: Bufki, getry, neony i cętki – szalone lata 80. w modzie damskiej >>>

Dla Pań, które ceniły sobie elegancję, wzorzec stanowiła zaś żona Johna F. Kennedy’ego. Ona również była ikoną stylu lat 60. Jackie nosiła proste kostiumy, składające się z luźnej spódnicy i marynarki. Na co dzień uwielbiała zestawiać spódniczki mini z klasyczną koszulą i półbutami na niewielkim obcasie, które dziś przywodzą na myśl mokasyny.

Lata 60. styl ubierania – subkultury

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że na modę lat 60. duży wpływ miały subkultury. Sam Yves Saint Laurent, zainspirowany rockersami, zaprojektował pierwszą kurtkę skórzaną. Ważną grupą w drugiej połowie lat 60. byli hipisi, którzy to zapoczątkowali styl boho. Hipisowskie kobiety nosiły więc długie rozpuszczone włosy, kolorowe okulary przeciwsłoneczne, dzwony, ubrania w kwiaty o luźnym kroju.

Jak widzisz, moda lat 60. była zaskakująca, a ponieważ zatacza ona koło, aktualnie modnych jest wiele jej elementów. Proste kroje sukienek uznawane są za klasykę, duże okulary to niezbędnik trendsetterek, a styl boho regularnie pojawia się w kolekcjach projektantów. Jeśli więc ikony stylu lat 60. przemawiają do Ciebie − śmiało się nimi inspiruj!

Podobał się artykuł? Podziel się!
Insta News