SZUKAJ

Prawidła – czym są, jakie wybrać i dlaczego warto z nich korzystać?

Prawidła do butów – dla jednych zapomniane, dla innych po prostu nieznane akcesorium. Są one niezwykle przydatne w codziennej pielęgnacji obuwia, szczególnie skórzanego, które ma tendencję do odkształcania się. Czym dokładnie są prawidła, dlaczego warto je stosować, a w końcu – jakie wybrać?

Prawidła to akcesorium nie tylko miłośników klasycznej elegancji. Dowiedz się, jak działają i poznaj ich zalety.

Czym są prawidła i dlaczego warto ich używać?

Prawidła to specjalne wypełnienia do butów, kształtem przypominające stopy. Akcesorium to pomaga zachować pierwotny wygląd cholewki i zapobiegać jej deformacji. W najprostszej wersji prawidła składają się z dwóch elementów: sztywnego czubka oraz sprężyny, która przydaje się przy wkładaniu oraz wyciąganiu wypełnienia i pozwala docisnąć je do cholewki.

Klasyczne modele natomiast posiadają dodatkowo usztywnioną część na wysokości pięty – dzięki temu działają one na kilku płaszczyznach, dbając o kształt całej cholewki. W tym przypadku czubek oraz pięta są połączone ruchomymi elementami wyposażonymi w sprężyny, które znacząco ułatwiają stosowanie prawideł.

Porada eksperta

Prawidła warto stosować już od chwili zakupu nowych butów – w ten sposób możesz opóźnić proces ich zużywania się.

Jednak prawideł warto używać nie tylko w celu zapobiegania odkształceniom. Pozwalają one także wyrównać zmarszczenia powstające w miejscach, w których buty się zginają. Dodatkowo akcesorium to wspomaga i przyspiesza suszenie obuwia. Prawidła absorbują nagromadzoną w wyściółce w ciągu dnia wilgoć, a następnie umożliwiają jej odparowanie, tym samym niwelując przykre zapachy. Ponadto buty z włożonymi do środka prawidłami wygodniej się czyści oraz pastuje.

Jakie prawidła wybrać?

By jednak prawidła mogły spełniać wszystkie wymienione wyżej funkcje, warto poświęcić chwilę na znalezienie odpowiedniego modelu. Najlepszym wyborem są prawidła z drewna – cedrowego albo bukowego – które nie tylko wchłaniają wilgoć (czego nie można powiedzieć choćby o prawidłach plastikowych), ale też cechują się lepszym dopasowaniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku butów ze skóry licowej, zamszu lub nubuku, czyli naturalnych, a przy tym wrażliwych materiałów.

2808

Wybierając prawidła, pod uwagę należy wziąć także ich rozmiar. Powinny one być tak dopasowane, by w obuwiu nie pozostawała wolna przestrzeń – sprawdź, czy dobrze wypełniają przednią część cholewki buta i delikatnie przylegają do pięty. Ważna jest też długość akcesorium. Stosowanie za małych prawideł będzie nieskuteczne, zaś za dużych może przyczyniać się do deformacji obuwia, tym samym przynosząc więcej szkody niż pożytku.

Jak używać prawideł?

Z prawideł należy również właściwie korzystać. Akcesorium należy umieszczać w butach od razu po ich ściągnięciu. To bardzo istotne, ponieważ prawidła napinają skórę cholewki, dzięki czemu obuwie schnąc, przyjmuje odpowiedni kształt. Po wyschnięciu natomiast zachowa tę formę nawet po wyjęciu wypełnienia.

Prawidła to praktyczne akcesorium, które bez wątpienia warto mieć w szafie. Pomagają zachować oryginalny wygląd butów, zapobiegają ich odkształceniom, a nawet przyspieszają ich schnięcie. I choć wciąż są gadżetem stosunkowo mało popularnym, coraz częściej okazują się niezbędne dla utrzymania obuwia w dobrej kondycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Insta News