SZUKAJ

Minimalizm w szafie – wprowadź go krok po kroku

2 min.

Moda na minimalizm w szafie nie bez powodu trwa już od dobrych kilku lat. Wyposażanie garderoby w proste, świetnie łączące się ze sobą nawzajem elementy to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu przy tworzeniu stylizacji. Jeśli podoba Ci się styl propagowany chociażby przez Olivię Kijo czy Kasię Szymków, a wręcz chciałabyś, by podobny zagościł w Twojej szafie − przeczytaj nasz poradnik jak wprowadzić go krok po kroku.

Modowy minimalizm to czysta prostota w formie i wzorach.

Szafa minimalistyczna nazywana jest także kapsułową garderobą, co w najprostszym ujęciu oznacza, że wszystkie jej elementy powinny się ze sobą łączyć, dając bardzo wiele możliwości kombinacji i zestawów. Idealną definicją modowego minimalizmu jest popularne stwierdzenie, że „mniej znaczy więcej”. Dla przykładu, zamiast dziesięciu białych T-shirtów z nadrukami z sieciówek warto postawić na jeden, ale za to w świetnej jakości, który nie zużyje się przez lata. Dzięki takiemu podejściu, bazując na kilkudziesięciu dobrze dopasowanych, prostych, wysokiej jakości ubraniach, będziesz mogła stworzyć całe mnóstwo świetnych stylizacji.

 

Aby skutecznie zmotywować się do wprowadzenia zmian w garderobie, warto wcześniej uświadomić sobie konkretne korzyści, jakie niesie ze sobą tego typu działanie. Przede wszystkim stereotypowe stwierdzenie „nie mam co na siebie włożyć” w zasadzie przestanie Cię dotyczyć. Dobrze zaplanowana, kapsułowa garderoba, w której znajdują się klasyki na każdą okazję sprawi, że w zasadzie cokolwiek ze sobą połączysz, będziesz dobrze ubrana. Pierwszą korzyścią jest więc duża oszczędność nerwów. Kolejna to idąca za tym oszczędność czasu – im lepiej ubrania się ze sobą łączą, tym mniej czasu potrzebujemy na budowanie spójnych stylizacji. Ostatnią, równie ważną korzyścią jest oczywiście oszczędność pieniędzy – rzadsze, a rozważniejsze zakupy, które krok po kroku budują konkretny styl, pozwolą na uniknięcie zakupu rzeczy, które po prostu nam się spodobały, ale nijak mają się do naszej garderoby, przez co w efekcie zalegają w kącie szafy.

 

Wprowadzanie minimalizmu do garderoby nie musi oznaczać pozbywania się dosłownie wszystkiego, co do tej pory kupiłaś. Poświęć dzień na porządki w szafie i sprawdź, czy nie zalega w niej coś z listy „minimalistycznych klasyków” o której przeczytasz poniżej. Przy porządkowaniu garderoby warto też spojrzeć na każde ubranie z osobna i zadać sobie następujące pytania:

  1. Kiedy ostatnio miałam to na sobie?

  1. Z iloma elementami mojej garderoby mogę połączyć tę rzecz?

  1. Czy to ubranie dobrze na mnie leży?

  1. Czy czuję się pewnie, gdy je zakładam?

W ten sposób łatwiej Ci będzie przeprowadzić selekcję i zdecydować, co może Ci się jeszcze przydać, a co warto oddać potrzebującym lub sprzedać na jednym z przeznaczonych do tego portali.

 

Z pewnością przyda Ci się lista prawdziwych must have’ów każdej minimalistki, które będą idealną bazą do zestawiania z bardziej charakterystycznymi elementami garderoby.

 

Te ubrania warto mieć w minimalistycznej szafie:

  1. biały T-shirt;

  1. top w paski;

  1. bieliźniany top;

  1. mała czarna;

  1. eleganckie, materiałowe spodnie;

  1. dobrze skrojone jeansy;

  1. trencz;

  1. skórzana ramoneska;

  1. marynarka;

  1. baleriny;

  1. trampki;

  1. szpilki;

  1. minimalistyczna biżuteria;

  1. skórzana listonoszka.

Wymienione ubrania to oczywiście tylko baza, którą warto zbudować na samym początku, by potem móc sukcesywnie dokładać do niej nieco bardziej ,,spersonalizowane” dodatki, które pokażą Twój indywidualizm.

 

Stworzenie minimalistycznej bazy w garderobie to jedno, a późniejsze zakupy, które przecież będziesz robić, to już zupełnie inna historia. Wypracuj więc w sobie nawyk, by przed każdym zakupem zastanowić się, czy dana rzecz sprawia, że czujesz się dobrze, czy przy tworzeniu stylizacji odczuwasz jej brak w swojej szafie i czy po zakupie będziesz mogła połączyć ją z większą ilością rzeczy niż tylko dwie.

 

Minimalistyczna, kapsułowa garderoba absolutnie nie oznacza, że powinnaś zamykać się na modę i interesujące połączenia! Wciąż możesz, a wręcz powinnaś inspirować się przedstawicielkami tego stylu, w poszukiwaniu oryginalnych zestawów.

 

Popularne minimalistki na Instagramie:

 

  1. Olivia Kijo (@oliviakijo)

  1. Kasia Szymków (@jestem_kasia)

  1. Karolina Ościk-Alama (@cajmel)

  1. Kasia Tusk (@makelifeeasier_pl)

  1. Petra (@pepamack)

A może masz jakieś swoje ulubione profile, które warto polecić innym?

Trendy & Porady:
Insta News