SZUKAJ

Bufki, getry, neony i cętki – szalone lata 80. w modzie damskiej

2 min.

Kolorowa, wygodna, stawiająca na swobodę, a zarazem łamiąca konwenanse. Właśnie taka w dość dużym skrócie, była moda lat 80. Jak jednak wiadomo, trendy lubią zataczać koło. Kolejne nurty, które były na topie ponad trzy dekady temu, były lub znów są popularne. Co zatem moda damska zawdzięcza latom 80.?

Marynarki z wypchanymi ramionami, obcisłe body, neonowe stroje i… wiele więcej! Zobacz, bez czego nie mogła obejść się kobieca garderoba w latach 80.

Black Weeks w MODIVO

Znaczący wpływ na to, jak moda damska kształtowała się w latach 80., miał Giorgio Armani, który odniósł ogromny sukces w tej dekadzie. Włoski projektant stworzył eleganckie ubrania dla głównego bohatera filmu „Amerykański żigolak” z 1980 roku. W jego rolę wcielał się Richard Gere, który jednocześnie zrewolucjonizował także kobiece garderoby.

Do damskich szaf trafiły stroje inspirowane stylem „power dressing”. Trend zaproponowany przez Armaniego bazował na eleganckich spodniach w kant i obszernych marynarkach z ramionami wypchanymi poduszkami – zdaniem projektanta tak ubrane panie mogły odnieść sukces w każdej dziedzinie. Poszerzone ramiona nadawały sylwetce władczy i asertywny wygląd, dlatego kobiety chętnie sięgały też po bluzki z bufiastymi rękawami, które dodatkowo optycznie wysmuklały talię.

2831

Jednym z głównych trendów lat 80. był też sportowy tryb życia. Pojawił się kult ciała, które zostało umieszczone w centrum uwagi, a wraz z nim wybuchła moda na treningi i taniec typu break-dance. Wzorami w zakresie dbania o sylwetkę nierzadko stawali się aktorzy grający w popularnych wówczas filmach. W tym momencie należy wspomnieć przede wszystkim Toma Cruise’a i Patricka Swayze, których pięknie wyrzeźbione sylwetki eksponowano w „Top Gun” oraz „Dirty Dancing”.

W przypadku kobiet zaś do popularyzacji fitnessu przyczynił się film „Flashdance”, w którym główna bohaterka stara się o przyjęcie do prestiżowej szkoły baletowej. Choreografię w ramach tańca egzaminacyjnego aktorka wykonała w czarnym body i getrach naciągniętych na łydki. Oba elementy jej stroju stały się prawdziwym hitem, a w szafie miała je niemal każda kobieta! Ale to nie wszystko – film ten wypromował także koszulki i bluzy z opadającym ramieniem, które nawet dziś nierzadko oglądamy na światowych wybiegach.

2832

Myślisz, że modę na neonowe kolory zawdzięczamy współczesnym projektantom? Nic z tych rzeczy! Neonowe kurtki, spodnie czy koszulki królowały na ulicach już w latach 80. Ogólnie rzecz ujmując, im bardziej widoczny był kolor, tym lepiej! Trend ten przeżywa obecnie swoisty renesans – możesz go nosić zarówno w total lookach, jak i jedynie w ramach dodatku.

Przeczytaj o tym, jak nosić popularne w latach 80. neony! >>>

W latach 80. w szafach kobiet (ale nie tylko) nie sposób było nie natknąć się także na motywy zwierzęce. Paski i cętki różnej wielkości oraz w każdej ilości pojawiały się wszędzie – na spodniach, sukienkach, swetrach, T-shirtach czy legginsach. Tego typu printy również odnotowują teraz wielki powrót, choć z reguły w nieco bardziej stonowanym wydaniu.

Czy wiesz, że…?

W latach 80. absolutnym must have były sprane, markowe jeansy. To właśnie wtedy na szerokie wody wypłynęły znane i wciąż szalenie popularne marki Levi’s, Wrangler oraz Lee.

W latach 80. swoje korzenie ma też trend logomanii. W tamtym okresie nowe pokolenia, chcące czerpać z życia pełnymi garściami, zaczęły manifestować swoje wysokie zarobki, co znalazło odzwierciedlenie w sposobie ich ubierania się. Niezwykle modne stały się stroje z dużymi logotypami znanych marek, m. in. Versace czy Calvin Klein, które proponowały konsumentom modę „na bogato”.

Trendy & Porady:
Insta News