SZUKAJ

Dokumenty o modzie i projektantach – obowiązkowe filmy dla fanek mody

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zaczęła się kariera wycofanego chłopaka w ortalionowych dresach, Alexandra McQueena? Kim są osoby, które od lat fotografują uliczne trendy? A może ciekawi Cię, jak powstaje najważniejszy, wrześniowy numer magazynu Vogue? Wszystkich tych faktów (i wiele więcej) dowiesz się z najlepszych filmów dokumentalnych o modzie, których zestawienie przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej.

Reżyserom wybranych poniżej tytułów udało się zajrzeć za kulisy tam, gdzie normalnie nie byłoby to raczej możliwe. Warto poznać najpopularniejsze filmy o domach mody i branży fashion.

,,Iris” (2014)

Moda to nie tylko projektanci i modelki, a dowodem na to jest film dokumentalny traktujący o niezwykle barwnej postaci – Iris Apfel. Żyjąca legenda, ikona i kolekcjonerka mody, całe swoje życie kolekcjonowała ubrania − tak od najbardziej rozpoznawalnych projektantów, jak i ulicznych bazarów. Na tym jednak nie koniec, ponieważ o każdym z tych ubrań (a jest ich naprawdę wiele!) potrafi powiedzieć choć kilka słów. Zapewne m.in dlatego doczekała się nawet swojej wystawy w Metropolitan Museum of Modern Art.

Film do zobaczenia na platformie: Netflix

,,Lagerfeld od podszewki” (2007)

Trudno szukać drugiej tak rozpoznawalnej postaci w branży mody, jaką był zmarły niedawno KARL LAGERFELD, który sam siebie nazywał ,,człowiekiem renesansu”. Dyrektor kreatywny domu mody Chanel i Fendi w tym dokumencie uchyla rąbka tajemnicy tego, jak wyglądało jego codzienne życie. Materiał filmowy, który gromadzono aż trzy lata, pozwala nam zajrzeć do paryskiego mieszkania projektanta, jego prywatnego odrzutowca lub posłuchać historii jego dzieciństwa.

Film do zobaczenia na platformie: Youtube, CDA

,,McQueen” (2018)

Są ludzie, którzy modę wznoszą na najwyższy poziom sztuki, których skromny wygląd skrzętnie ukrywa pokłady talentu i zainteresowań, jakie w nich drzemią i którzy zmieniają historię tej branży. Do takich osób bez zwątpienia należał brytyjski projektant i wizjoner – Alexander McQueen. Jeśli poszukujesz dobrze przygotowanego dokumentu, który ukazując rzeczową treść i przekrój historii, przy okazji wywoła ciarki na Twojej skórze, ,,McQueen” to pozycja obowiązkowa.

Film do zobaczenia na platformie: Netflix, VOD

,,Jeremy Scott: The people’s designer” (2015)

Jeremy Scott nazywany jest jednym z najbardziej szalonych projektantów XXI wieku, a dokument poświęcony jego działalności z pewnością zainteresuje wszystkich fanów mody streetwearowej. Daje on bowiem możliwość nie tylko poznania historii tego ekscentrycznego designera mody, ale też podglądnięcia backstage’u sesji dla marki Adidas Originals, z którą współpracuje. Z filmu dowiesz się też jak wyglądały przygotowania do pierwszego pokazu domu mody Moschino, odkąd stanął na jego czele.

Film do zobaczenia na platformie: Netflix

,,Dior i ja” (2014)

Raf Simons, zajmując stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Dior, tuż po głośnym i skandalicznym odejściu Johna Galliano, miał przed sobą nie lada wyzwanie. Cała branża zwróciła ku niemu oczy, w napięciu oczekując pierwszej kolekcji projektanta. Film ,,Dior i ja” pokazuje, jak w niespełna 8 tygodni Simons stworzył kolekcję haute couture, która zachwyciła tak stylistów jak i modowych redaktorów.

Film do zobaczenia na platformie: Netflix

,,Bill Cunningham New York” (2010)

25 czerwca 2016 roku świat pożegnał Billa Cunninghama, określanego mianem serca i duszy fotografii street style’owej. Choć swoje życie poświęcił fotografowaniu stylu mieszkanek Nowego Jorku, sam każdego dnia przemierzał to miasto na skromnym rowerze, ubrany zawsze w niebieską kurtkę i spodnie w kolorze khaki. Sama Anna Wintour powiedziała kiedyś, że wszystkie osoby związane z branżą mody i mieszkające w Nowym Jorku ,,ubierają się dla Billa”. On sam zaś na premierze tego filmu dokumentalnego skupił się na… fotografowaniu przybyłych gości.

Film do zobaczenia na platformie: Vimeo, CDA

,,Wrześniowy numer” (2009)

Wrześniowy numer biblii mody. Za jaką uchodzi czasopismo Vogue, to zdecydowanie ten największy i najobszerniejszy ze wszystkich wydawanych w ciągu roku. To właśnie na nim całą swoją uwagę, przez kilka miesięcy poprzedzających wydanie, skupia redaktor naczelna – Anna Wintour. Poświęcony mu film dokumentalny stawia widza w samym centrum modowego świata – fascynującego, pełnego splendoru, a zarazem wymagającego i niewdzięcznego.

Film do zobaczenia na platformie: CDA

,,Political dress” (2011)

Ten film dokumentalny jak żaden inny ukazuje relację mody i… Polaków. Dokument wyreżyserowany przez Judytę Fibiger przedstawia osoby, które wpłynęły na ówczesny kształt polskiej mody. Podejmuje on próbę wyjaśnienia, co oznaczały kiedyś i dziś wszelkie modowe niuanse. Zwraca uwagę m.in. na odważniejsze persony, które starały się przemycać na nasz modowy rynek to, co na zachodzie było już normą. Z filmu dowiesz się też, czym była moda w polskich czasach wojny czy PRL-u.

Film do zobaczenia na platformie: Ninateka, Youtube

Jeśli już nadrobiłaś zaległości w modowych dokumentach, to teraz czas na kultowe filmy fabularne! Ich TOP 10 znajdziesz w tym artykule. >>>

Podobał się artykuł? Podziel się!
Insta News