Strój biznesowy – ale jaki? Business attire czy business casual? Czym się różni smart casual od zwykłego casualu? Jeśli chcesz rozgryźć wszystkie te nazwy, przeczytaj poniższy artykuł. Wyjaśniamy w nim, czym jest dress code, w jakich sytuacjach obowiązuje i jakie są zasady w poszczególnych rodzajach. Sprawdź!
Trzymasz w ręku zaproszenie na przyjęcie opatrzone dopiskiem: „obowiązuje strój black tie” i nie masz pojęcia, co to znaczy i jak się ubrać? Oto poradnik, który rozwieje wszystkie wątpliwości.
Czym jest dress code?
Dress code to zbiór ustalonych reguł wyznaczających jak się ubrać w danej sytuacji, miejscu pracy lub na wydarzeniu. Jest to rodzaj zasad dotyczących tego, co ludzie powinni nosić, aby zachować odpowiedni wygląd w danym kontekście. Istnieje kilka różnych rodzajów dress code’u, od tych bardzo formalnych, po codzienne, nadające się np. do pracy czy na uczelnię.
Rodzaje dress code’u
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość reprezentantów wyższych sfer doskonale rozróżniała strój obowiązujący na przyjęciu w ciągu dnia (cocktail) od tego, który należy założyć po godz. 19 (black tie). Nikogo nie dziwiło, że podczas najbardziej podniosłych uroczystości panowie noszą frak, białą koszulę i muchę, a kobiety – rękawiczki. Dziś takie zasady rozróżnia się w dyplomacji, na królewskim dworze lub podczas najbardziej uroczystych gal. Warto znać zasady dress code’u, choć nie trzeba się do nich sztywno stosować, mogą one stać się inspiracją, szczególnie przy doborze stylizacji na ważne wydarzenia.
Wyróżniamy następujące rodzaje dress code’u:
Dress code formalny:
white tie,
black tie,
cocktail.
Dress code biznesowy:
business formal,
business smart,
business casual.
Dress code casual:
smart casual.
Dress code formalny – formal attire
Dress code formalny – formal attire to najwyższy poziom elegancji, stosowany zazwyczaj na bardzo oficjalnych wydarzeniach takich jak śluby, bankiety dyplomatyczne czy uroczystości państwowe.
White tie – najbardziej formalny zachodni strój wieczorowy
Dress code white tie męski: podstawowym elementem stroju white tie jest frak – czarna, jednorzędowa marynarka z długimi spadami z tyłu, zazwyczaj wykończona aksamitem. Koszula powinna być biała, z wysokim kołnierzem, mankietami. Dodatkiem powinna być biała, jedwabna mucha. Jakie spodnie do tego? Najlepiej czarne, o szerokich nogawkach, zazwyczaj z szelkami i satynowymi paskami po bokach. Dopełnieniem stroju są czarne buty, wykonane z lakierowanej skóry. Jako dodatek nosi się często białe rękawiczki.
Książę William i księżna Catherine Photo by WPA Pool/Getty Images
Dress code white tie damski: długa suknia balowa, eleganckie, wysokie obcasy, często w kolorze czarnym lub srebrnym, pasujące do stroju wieczorowego. Dodatkiem mogą być długie, jedwabne rękawiczki. Częstym uzupełnieniem stroju, szczególnie w dyplomacji, jest także szarfa. Włosy w stylizacji balowej nosi się upięte.
Black tie – elegancki strój wieczorowy
Black tie – to dress code, który jest mniej formalny niż white tie, ale nadal wymaga elegancji i staranności w ubiorze. Jest często stosowany na wydarzeniach wieczorowych o średnim stopniu formalności, takich jak:
bankiety,
gale charytatywne,
premiery teatralne,
uroczystości ślubne.
Stroje black tie są zazwyczaj eleganckie i klasyczne, ale nadal pozwalają na pewną swobodę w doborze kroju i dodatków, co umożliwia indywidualne wyrażenie stylu. Jeśli szukasz stylizacji na wesele lub bankiet firmowy – black tie to właśnie to!
Kirsten Dunst i Jesse Plemons Photo by Kevin Mazur/Getty Images
Zobacz też >>>Jak się ubrać do teatru? Pomysły na eleganckie stylizacje dla niej i dla niego
Dress code black tie męski: podstawowym elementem stroju black tie jest smoking. Może być czarny lub ciemnogranatowy, z satynowymi lamówkami na spodniach oraz na mankietach marynarki. Do niego pasować będzie biała koszula z podwójnymi mankietami (tzw. mankiety francuskie) i klasycznym kołnierzykiem. Krawat powinien być jedwabny, czarny lub w innym ciemnym kolorze. Do tego dobrać warto czarne, skórzane buty wizytowe, oxford z lakierowaną cholewką.
Dress code black tie damski: długa, wieczorowa sukienka, często w kolorze czarnym lub ciemnym, ale inne stonowane barwy są również akceptowane. Sukienka może być prostego kroju i pokazywać więcej ciała. Powinna jednak być długa, black tie zaleca szpilki i kopertówkę.
Dress code cocktail to styl ubioru stosowany na imprezach koktajlowych, bankietach, weselach czy innych eleganckich wydarzeniach o średnim stopniu formalności. Jest to bardziej swobodna alternatywa dla dress code’u black tie, ale nadal wymaga odpowiedniego poziomu elegancji i klasy. Nazwa cocktail odnosi się do wydarzeń, na których serwowane są koktajle, takie jak „cocktail party” bankiety, wesela, przyjęcia czy gale charytatywne.
Maitê Faitarone Photo by Daniel Zuchnik/Getty Images
Dress code cocktail męski: mężczyźni noszą klasyczny garnitur w ciemnym kolorze. Może być on jednorzędowy lub dwurzędowy, z dopasowanymi spodniami. Pod spód biała lub pastelowa koszula, zazwyczaj z klasycznym kołnierzykiem. Możliwe są także modele w innym jasnym kolorze, takim jak róż, niebieski czy fiolet. Uzupełnieniem looku może być klasyczny jedwabny krawat, który może być bardziej wyrazisty w kolorze lub wzorze niż w przypadku dress code’u black tie. Do tego skórzane buty oxford lub derby, pasujące do koloru garnituru.
Dress code cocktail damski: to oczywiście sukienka koktajlowa, zazwyczaj o długości do kolan lub nieco powyżej. Sukienki mogą być w różnych kolorach i stylach, od klasycznych czarnych po bardziej wyraziste i kolorowe. Do sukienki można założyć eleganckie szpilki, sandały na obcasach lub balerinki. Stylizację dopełnią kopertówka lub elegancka torebka wieczorowa. Ubiór można także uzupełnić o elegancki szal.
Dress code biznesowy jest stosowany w miejscach pracy o średnim i wysokim stopniu formalności, takich jak biura korporacyjne czy spotkania biznesowe. Znasz serial Suits? Tam biznesowy dress code można było podziwiać w najlepszym wydaniu!
Business formal to formalny strój biznesowy, wymagany podczas oficjalnych spotkań w środowisku biznesowym, finansowym, prawniczym, a także politycznym oraz na forum naukowym. Mężczyźni noszą zazwyczaj ciemny garnitur, białą, écru lub jasną koszulę, gładką lub z delikatnym deseniem. Koszula może mieć mankiety ze spinkami oraz sztywny kołnierzyk, nie dopuszcza się natomiast kołnierzyka z guzikami. Krawat wykonany jest z jedwabiu, gładki lub w drobnym wzorze. Buty powinny być czarne.
Natomiast strój biznesowy damski składa się z klasycznego kostiumu, czyli żakietu ze spódnicą lub spodniami – gładkimi lub z delikatną fakturą. Bluzka koszulowa powinna być w jasnym, delikatnym kolorze i pozbawiona elementów ozdobnych. Preferowane są buty pełne, na obcasie średniej wysokości, podobnie jak eleganckie, stonowane dodatki, takie jak klasyczna, dyskretna biżuteria w niewielkiej ilości. Dodatkowo delikatny makijaż i upięte włosy podkreślają profesjonalny wygląd.
Business smart – umożliwia pewne odstępstwa od zasad dress code’u business formal: wprowadzenie większej ilości kolorów, a u kobiet odstępstwo od kostiumu, czy garnituru na rzecz sukienki, czy zestawu składającego się z bluzki i spodni lub spódnicy.
Alexandra Pereira Photo by Edward Berthelot/Getty Images
Business casual – kiedy można wrzucić na luz?
Business casual – to rodzaj dress code’u, który stanowi połączenie profesjonalizmu z wygodą i nieco bardziej swobodnym stylem. Jest to dress code stosowany w miejscach pracy, gdzie wymagana jest pewna elegancja, ale niekoniecznie formalność typowa dla dress code’u business formal.
W business casual mężczyźni mogą nosić spodnie chinosy lub materiałowe, często łącząc je z koszulą polo lub swetrem. Buty również mogą być mniej formalne, na przykład skórzane derby lub mokasyny zamiast klasycznych oxfordów. Dla kobiet opcje są równie elastyczne – spódnice lub spodnie materiałowe zamiast ołówkowych spódnic czy garsonki, bluzki, swetry, buty na obcasach lub eleganckie balerinki.
W business casual istotne jest zachowanie profesjonalizmu, ale styl ten równocześnie pozwala na pewną swobodę w doborze stroju, co może wpływać pozytywnie na komfort i atmosferę w miejscu pracy.
Dress code casual to kategoria ubioru, która zapewnia pewną swobodę i nieformalność, jednocześnie zachowując pewien poziom schludności. Kiedyś, gdy do pracy i na przyjęcia stosowano dress code formalny lub biznesowy, stroje casual były strojami weekendowymi. Dziś w kwestii ubioru mamy duże pole do wyrażania siebie i o wiele więcej swobody na co dzień. Mimo to często wyszukiwaną kategorią jest styl smart casual, czyli „podrasowany” strój codzienny, taki, który chętnie wybierzesz do pracy, kiedy akurat nie jesteś na home office.
Nicki Studio Photo by Jeremy Moeller/Getty Images
Co oznacza smart casual?
Smart casual oznacza noszenie ubrań, które są odpowiednio schludne i stylowe, ale nieco mniej formalne niż tradycyjny strój biznesowy. W dress codzie smart casual zazwyczaj unika się bardzo formalnych elementów, takich jak garnitury czy krawaty, ale nadal zachowuje się profesjonalny wygląd.
Smart casual dla mężczyzn może oznaczać noszenie chinosów lub spodni materiałowych zamiast klasycznych spodni garniturowych, koszuli lub polo zamiast białej koszuli, oraz skórzanych butów casualowych lub mokasynów zamiast oxfordów. Można również dodać sweter lub marynarkę.
Dla kobiet dress code smart casual może oznaczać noszenie spódnic, spodni materiałowych lub sukienek o bardziej swobodnych krojach, bluzek lub swetrów zamiast klasycznej koszuli, oraz butów na obcasie średniej wysokości lub eleganckich balerin. Również tutaj można dodać sweter, marynarkę lub elegancką narzutkę dla dodatkowego wyrafinowania.
Czym smart casual nie jest? To nie dres, spodnie z dziurami czy skórzana ramoneska. Jeśli dżinsy – to klasyczne, granatowe, w jednolitym kolorze, bez przetarć.
Dzisiaj wszelkie wytyczne w modzie można na szczęście traktować z przymrużeniem oka. Większość pracodawców dawno zrezygnowała z dress code’u. W czymkolwiek czujesz się dobrze – noś to z radością!
Ikona wpisu: Photo by Pascal LeSegretain/Getty Images