SZUKAJ

Historia jednej torebki: kultowa Chanel 2.55

Symbol luksusu, ponadczasowy klasyk i obiekt pożądania wielu kobiet. To zdanie doskonale oddaje charakter torebki, której fenomen trwa niezmiennie już od prawie 70 lat. Chanel 2.55 stała się kultowym symbolem w historii mody, a jej niekwestionowana oryginalność sprawiła, że pokochały ją miliony.

Trudno odmówić popularności torebce Chanel 2.55 − to model, o którym słyszała każda kobieta. Sprawdź, co w niej takiego niezwykłego!

Historia powstania pierwszego projektu Chanel 2.55

We wczesnych latach 20. ubiegłego stulecia Gabrielle Chanel, poirytowana koniecznością noszenia torebki w dłoni, wpadła na pomysł wprowadzenia do sprzedaży modelu, który mógłby odmienić życie kobiet i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Główną inspiracją do stworzenia projektu były charakterystyczne paski przy torbach noszone przez żołnierzy, podpatrzone przez Gabrielle.

Po udanym powrocie do pracy w 1954 roku, Chanel zdecydowała się reaktywować swój dawny projekt.  W lutym 1955 roku (stąd nazwa „2.55”) torebka zadebiutowała na rynku w odmienionej wersji. Ówcześnie był to przełomowy krok, który po raz pierwszy umożliwił kobietom o znacznym statusie społecznym, noszenie torebki na ramionach.

Zobacz również: Chanel Haute Couture Wiosna / Lato – w klasztornym ogrodzie

Torebka Chanel model 2.55 − w trosce o detale!

Była to pierwsza damska torba z paskiem na ramię − kluczowym detalem, który pozwolił uwolnić się od niepraktycznych ograniczeń. Kobiety były zachwycone jej funkcjonalnością. Chanel 2.55 została okrzyknięta pierwszą w historii torebką stworzoną z myślą o codziennych potrzebach kobiet. To był prawdziwy przełom w historii mody!

Poza łańcuchowym paskiem, czyli głównym elementem wyróżniającym 2.55 wśród dostępnych torebek na rynku, projekt Gabrielle zawierał kilka innych, istotnych detali. Torebka zawierała wewnętrzną i zewnętrzna kieszeń oraz dużą przegrodę główną. Głęboki bordowy odcień wnętrza nawiązywał do dziecięcego mundurka projektantki, noszonego w sierocińcu w Aubazine Abbey, a charakterystyczne pikowanie było inspiracją zapożyczoną z kurtek noszonych na wyścigach konnych przez dżokejów.

To również może Cię zainteresować: Klasyczne stylizacje a’la Chanel z Vouge’a. Odtwórz je z MODIVO!

Reissue 2.55, czyli nowa odsłona torebki Chanel 2.55

Z biegiem lat wprowadzono kilka odmian oryginalnego projektu, w tym różne kombinacje kolorów skóry, metalowe i przeplatane skórzane paski oraz zamek mademoiselle czy zapięcie CC. Dom mody Chanel wydał dokładną kopię 2.55 w lutym 2005 r. dla upamiętnienia 50. rocznicy powstania oryginału. Nazwa linii „Reissue 2.55” z 2005 r. jest obecnie powszechnie używana dla wszystkich modeli przypominających oryginalny projekt z lat 50.

Na MODIVO.pl znajdziecie propozycje torebek inspirowanych kultowym projektem Chanel 2.55. Zobacz sama!

Zdjęcie główne: Getty Images/ John Lamparski

Podobał się artykuł? Podziel się!
Insta News