SZUKAJ

Jak dbać o swetry, aby przetrwały w Twojej szafie na dłużej?

2 min.

Gdy temperatura spada, wiesz dokładnie, po co chcesz sięgnąć, gdy rano się ubierasz – nie po jedwabną koszulę, cienką bluzkę czy zwiewną sukienkę. To ten moment w roku, kiedy zamiast tych wszystkich rzeczy znacznie chętniej wybierasz ciepły i przyjemny w dotyku sweter. I to właśnie on od wczesnej jesieni do późnej zimy staje się Twoim najlepszym modowym przyjacielem, a o przyjaciół należy właściwie dbać. Jak zatem pielęgnować swetry, aby służyły Ci tak długo, jak tego potrzebujesz?

Czy jest coś bardziej irytującego niż zmechacenia na ulubionym swetrze? Delikatny wełniany kardigan może po chwili zacząć wyglądać bardzo nieestetycznie. Niestety, efekt ten jest spowodowany pocieraniem swetra podczas noszenia i najbardziej uwidacznia się wokół łokci, pod pachami i na rękawach.

Choć to kuszące, pamiętaj jednak, aby nie odrywać tych irytujących „kuleczek” własnoręcznie. Rozłóż naprężony sweter na płasko, na twardej powierzchni i odkudlij go przy pomocy specjalnej golarki, żyletki lub obcinając zmechacenia nożyczkami. Odrywanie ich tylko pogłębia problem!

Zaciągnięcia, czyli w zasadzie ścieg wychodzący ze swetra, budzi grozę, ponieważ wydaje się problemem niemalże nie do usunięcia. Choć nie da się ich zupełnie naprawić, można zniwelować ich widoczność i zabezpieczyć nieco przed pogłębianiem się tego problemu. Wystarczy przewrócić sweter na drugą stronę i za pomocą igły lub szydełka przeciągnąć zaciągnięte włókno na jego wewnętrzną stronę, przyszywając je dodatkowo, by pozostało na swoim miejscu.

Miękka szczoteczka do włosów dziecka lub do zębów (najlepiej taka z naturalnego włosia, np. dzika) pomoże Ci szybko wyszczotkować wszystko to, co znajduje się na swetrze. Upewnij się tylko, że nie szczotkujesz go zbyt mocno, bo w przeciwnym razie materiał zostanie poluzowany i powstaną niechciane zmechacenia.

Choć pranie w pralce zdecydowanie należy do wygodniejszych wariantów, ważne jest, by starać się jednak prać swetry ręcznie, mimo że najnowsze pralki obfitują w programy przeznaczone do prania dzianiny. I dobrze, jeśli proces ten odbywa się niezbyt często.

Do prania ręcznego należy napełnić wiadro lub zlew zimną wodą, dodać kilka kropli delikatnego środka piorącego, zanurzyć sweter i pozostawić na około 30 minut. Następnie spłukać go pod chłodną wodą. Aby wysuszyć, należy delikatnie wycisnąć wodę z swetra (nigdy go nie wykręcać) i zwinąć go w ręcznik (jak śpiwór lub rolkę sushi), aby odsączyć cały nadmiar wody. Na koniec połóż go płasko na suszarce lub na czystym ręczniku, aby wysechł.

Bawełna, jedwab lub kaszmir zazwyczaj muszą być prane po dwóch lub trzech noszeniach, podczas gdy wełna lub poliester mogą wytrzymać więcej – nawet pięć. O ile sweter nie ma na sobie widocznych zabrudzeń takich jak plama, staraj się nie prać go częściej.

Informacja o temperaturze, w jakiej należy prać dany sweter, znajduje się zawsze na jego wewnętrznej metce, na którą warto przed tym procesem spojrzeć.

Ten artykuł może cię zainteresować. Jesienny splot, czyli w poszukiwaniu idealnego swetra >>>

Aby przedłużyć świeżość noszonego swetra i zabezpieczyć go przed stycznością ze środkami, które mogą źle wpłynąć na jego kondycję, zakładaj pod niego koszulkę, najlepiej taką z naturalnych materiałów. Dzięki temu pot, ale też dezodorant, perfumy czy inne kosmetyki, które nakładasz na ciało, nie będą wpływać na jakość włókien, a on sam na dłużej pozostanie świeży, nie mając bezpośredniej styczności ze skórą. To pomoże w uniknięciu konieczności jego częstego prania.

Już na samym początku warto zaznaczyć ponadczasową regułę: nigdy nie wieszaj swetrów na wieszakach. To je odkształca i naciąga włókna. A jeśli już musisz je wieszać, to tylko złożone, na poprzecznej części wieszaka. Najlepiej jednak, trzymać swetry złożone lub zwinięte w szufladach czy na półkach.

Swetry, które będą czekać na kolejny jesienno-zimowy sezon, by znów stać się częścią Twoich stylizacji, powinny oczekiwać na to w odpowiednich warunkach. Należy je prawidłowo wyczyścić, złożyć i schować do worków odpowiednich do przechowywania odzieży (które są oddychające) lub pudełek (o ile są wykonane z naturalnego materiału, np. płótna). Warto dorzucić do tych pakunków odrobinę lawendy – ten zabieg zabezpieczy je przed zalęgnięciem się moli i pozwoli zachować ich przyjemny zapach. Nie wkładaj swetrów do zapieczętowanych próżniowo toreb do przechowywania − może się wydawać, że to oszczędność miejsca, ale zamknięcie ich w wilgoci może spowodować pożółknięcie lub pleśń.

Zdjęcie główne: Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News