SZUKAJ

Jak dobrać i złożyć poszetkę do garnituru?

2 min.

Poszetka to nie tylko ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce, zwanej także brustaszą. To również element wykańczający męski strój wizytowy, symbol świadczący o dobrym guście i dbałości o szczegóły. Chcesz się dowiedzieć, jak perfekcyjnie dopasować i złożyć poszetkę do garnituru? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Poza wzorami poszetki, istotny jest również sposób składania chusteczki do garnituru. Do wyboru masz kilka metod.

MODIVO WYPRZEDAŻ

O tym, czym jest poszetka, przeczytałeś już we wstępie tego artykułu. Intryguje Cię jednak, skąd wzięła się jej nazwa? Słowo ,,poszetka” wywodzi się od francuskiego pochette, oznaczającego torebkę lub też małą kieszonkę. Poszetkę można by więc przetłumaczyć dosłownie jako kieszonkówkę. Nazwa ta często mylona jest z ,,butonierką”, która jednak oznacza coś zupełnie innego. Butonierka to bowiem ozdobny otwór z klapie marynarki.

To również może Cię zainteresować: Co to jest butonierka, i co w niej nosić? >>>

Idealną poszetkę możesz wybrać dzieląc je pod kątem tkaniny, z jakiej zostały wykonane, oraz wzorów, którymi są ozdobione. Nie każdy materiał nadaje się do każdego garnituru, tak samo jak nie każdy wzór poszetki będzie współgrał z kolorystyką garnituru.

Podział poszetek ze względu na materiał

Najlepsze poszetki to te wykonane z naturalnych materiałów, jednak jak to zwykle bywa – należą one do droższych wariantów tego stylowego dodatku. Najwyższej jakości poszetki produkowane są z jedwabiu, który nie dość, że świetnie oddaje barwy umieszczanego na nich wzoru, to jeszcze nadaje im delikatny, elegancki połysk. Właśnie dlatego jedwabne poszetki najlepiej nadają się do garniturów wizytowych i wieczorowych.

Innym, bardzo popularnym materiałem, z którego wykonane są poszetki, jest len. Ten materiał, odznaczający się matowością i szorstką fakturą, to idealna propozycja jako poszetka na lato – do garniturów wykonanych również z lnu lub przewiewnej bawełny.

Nieco rzadsze, choć również warte rozważenia, są poszetki wykonane z bawełny oraz wełny. Mogą one być stosowane jako zamiennik lnianych poszetek. Te wykonane z wełny z kolei nadadzą się najlepiej do tweedowych marynarek.

Uwaga!

Bawełniane poszetki mną się nieco bardziej niż te wykonane z wełny, jedwabiu czy lnu. Jeśli zdecydujesz się więc na jedną z nich, zwróć uwagę, by była odpowiednio wyprasowana.

Podział poszetek pod kątem ich wzorów

Prawdopodobnie największą przyjemność sprawi Ci przebieranie we wzorach poszetek. Do wyboru masz cały wachlarz możliwości: gładkie, z obramowaniem, w kratkę, groszki, wzór paisley i wiele innych. Pamiętaj, że chusteczka w garniturze jest kropką nad „i” całej stylizacji!

Najprościej będzie zacząć od gładkich poszetek, które wystarczy dopasować kolorystycznie do barwy guzików, krawata lub koszuli.

Inna propozycja to poszetki z obramówką – możesz dopasować kolor obramówki do wzoru na marynarce lub koloru krawata. Dobrze dobrana chusteczka w garniturze może zmienić charakter całego zestawienia.

Z kolei wzorzyste poszetki mogą luźno nawiązywać kolorystyką jednego z elementów wzoru do koszuli, krawata lub garnituru. Na zdjęciu zobaczysz przykład perfekcyjnego dopasowania poszetki utrzymanej w błękitno-granatowej tonacji, do błękitnej koszuli i granatowego krawata.

Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego dobrze dobrana poszetka może odmienić cały Twój strój. Warto więc dołożyć starań, by dopasować tę odpowiednią!

Składanie poszetki do garnituru nie należy raczej do trudnych procesów (szczególnie jeśli jesteś fanem origami), ale warto pamiętać, że jej ułożenie nigdy nie powinno być przypadkowe. Do wyboru masz cały szereg sposobów składania tego stylowego dodatku, jednak 7 z nich cieszy się największą popularnością:

  • TV fold (ułożenie prezydenckie) – najbardziej formalny sposób ułożenia, odpowiedni na bale, bankiety, śluby itd., poszetka uzyskuje prostą linię;

  • Trójkąt – formalno-casualowy sposób ułożenia, odpowiedni tak na wystawne okazje, jak i do codziennego garnituru, poszetka uzyskuje kształt trójkąta;

  • Podwójny trójkąt – nieco mniej, ale wciąż formalny sposób ułożenia, poszetka uzyskuje kształt dwóch nałożonych na siebie trójkątów;

  • Puff – bardziej ekstrawaganckie ułożenie, nadające się do zestawów casualowych, poszetka uzyskuje kształt bufki;

  • Odwrócony puff – nonszalanckie ułożenie, nadające się do casualowych stylizacji, poszetka uzyskuje kształt wystających rogów;

  • Dandy – sposób układania poszetki łączący w sobie puff’a i odwróconego puff’a, bardzo wyróżniające ułożenie, dobre zarówno na okazje formalne jak i casualowe, poszetka uzyskuje kształt wystających rogów i bufki

  • Dziurawy puff – rozwiązanie pośrednie pomiędzy TV fold’em a klasycznym puff’em, niebanalny i unikatowy sposób, odpowiedni do strojów o charakterze casualowym, poszetka uzyskuje prostą, ale trójwymiarową linię Polecam Ci obejrzeć krótki wideo-poradnik DandyCore, na którym zobaczysz, jak złożyć chustkę do garnituru:

Obejrzyj, jak złożyć chusteczkę do butonierki!
Trendy & Porady:
Insta News