MODIVO DAYS -20%! Odbierz dodatkowy rabat na wybrane produkty topowych marek >>> Damskie Męskie Dziecięce 
SZUKAJ

Jak nosić męskie szelki do spodni i koszuli? Stylizacje na różne okazje

3 min.

Tydzień mody męskiej Pitti Uomo we Włoszech zawsze dostarcza mnóstwa inspiracji dla mężczyzn, którzy nie tylko skupiają się wybiegowych trendach, ale przede wszystkim szlifują swój elegancki styl. Goście odwiedzający wydarzenie najczęściej udowadniają, że garnitur może mieć nieskończenie wiele odsłon. Tym co jest ciekawe są również dobierany do nich dodatki i akcesoria. Jeżeli nie masz w swojej szafie męskich szelek, to po obejrzeniu inspiracji z Pitti Uomo, bez wątpienia zaczniesz myśleć o wkomponowaniu ich we własne zestawy.

Sprawdź, jak mogą prezentować się szelki w męskiej stylizacji i jakie są plusy ich noszenia!

MODIVO DAYS

Szelki w męskiej stylizacji mogą pojawić się w kilku odsłonach. Poza tradycyjną wersją noszoną na koszulę są także modele chowane w nogawkach spodni. O tym jaką pełnią rolę przeczytasz w dalszej części artykułu. Na razie jednak skupimy się na klasycznych szelkach noszonych do koszuli. W stylizacji pełnią taką sama rolę jak pasek. Sprawiają, że spodnie są utrzymywane na konkretnej wysokości. Do dyspozycji są modele zapinane na żabki lub guziki. Te pierwsze należą do najbardziej popularnych. Drugim natomiast przypisuje się wyższy poziom elegancji. Szelki na guziki powinny być noszone do spodni bez szlufek, więc należałoby je uprzednio odpruć. Co więcej wymagają wszycia w gurt guzików, do których byłyby każdorazowo przymocowywane. Te zmiany mogą zniechęcać, więc warto rozważyć klasyczne szelki z żabkami.

Szelki do spodni – męska stylizacja na różne okazje

Czy można pokazywać szelki i nosić je do stylizacji ze spodniami i koszulą? Wszystko zależy od okazji. Formalne okoliczności, które wymagają eleganckiej prezencji, nie dopuszczają widoku niekompletnego garnituru bez marynarki. Jednak jeżeli chodzi o codzienne stylizacje w stylu smart casual, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby szelki były widocznym elementem outfitu. W takich sytuacjach można uczynić z nich atut zestawu. Pomocne w tym mogą okazać się wzory i kolory. Klasyczne czarne szelki zapinane na żabki to tylko jedna z możliwych opcji. Na MODIVO znajdziesz też bardziej odważne propozycje – w innych kolorach lub z ciekawym deseniem.

Szelki do garnituru – elegancka stylizacja do pracy i na specjalne okazje

Na elegancką męską stylizację składa się wiele więcej elementów, niż tylko odpowiednio dobrany dwuczęściowy garnitur lub model z kamizelką. Istotna jest także koszula oraz dodatki – buty, krawat, poszetka, a także pasek lub szelki. Kiedy warto sięgnąć po te ostatnie? Szelki w większości przypadków nie są obowiązkowe, ale istnieją także okoliczności, które wymagają, żeby pojawiły się w zestawie. Już przy okazji artykułu o rodzajach kołnierzyków w męskich koszulach pisaliśmy, że dress code white tie lub black tie rządzi się swoimi prawami – do stylizacji ze smokingiem i frakiem nosimy tylko model łamany. Zasady określają także jasno, w jaki sposób w takim przypadku można podtrzymywać spodnie na odpowiedniej wysokości. Mogą do tego posłużyć wyłącznie szelki, pasek jest wykluczony.

Wielu mężczyzn ceni sobie szelki także w codziennych stylizacjach do pracy. Można ich używać także do spodni ze szlufkami, więc nie wprowadzają wielkiej rewolucji w garderobie, a ich zaletą jest wygoda. Kiedy ma się siedzący tryb pracy i za biurkiem spędza się sporą część dnia, pasek może uwierać. W przypadku szelek ten problem znika. Dodatkowo skuteczność szelek jest wyższa niż paska. Pozwalają na bardziej precyzyjne ułożenie spodni w porządny sposób. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji ich nosić, to warto dać im szansę, bo mogą okazać się zmianą na lepsze.

Przyjęło się, że jeżeli w stylizacji pojawiają się szelki, to w duecie z nimi nie powinno być paska. Połączenie tych dwóch akcesoriów uważa się za modowe faux pas. Ma to swoje podłoże nie tylko w kwestiach estetycznych, ale również praktycznych. Zarówno szelki, jak i pasek, pełnią tę samą rolę – sprawiają, że spodnie są cały czas na konkretnej wysokości i nie opadają. Z tego powodu nie potrzebujemy z nich korzystać jednocześnie. 

Pomimo że teraz mężczyźni dużo częściej decydują się na wybór paska, to w przeszłości znacznie popularniejsze były szelki. Współcześnie ten dodatek wybierają przede wszystkim panowie przykładający dużą wagę do swoich eleganckich stylizacji. Z uwagi na to, że szelki kojarzą się właśnie z elementem stroju na szczególne okazje, są sytuacje w których po prostu należy nimi zastąpić pasek. Mamy na myśli eleganckie stylizacje ze smokingiem i frakiem.

Noszenie koszuli wypuszczonej na wierzch, jest dopuszczalne tych w casualowych zestawach. W eleganckich stylizacjach powinna być schowana w spodniach. W takim przypadku może jednak pojawić się problem z jej niechlujnym wychodzeniem na wierzch. Jak temu zaradzić i utrzymać koszulę w spodniach? Najważniejszy jest wybór odpowiedniej długości. Koszula nie może być zbyt krótka. Tyczy się to zwłaszcza modeli noszonych do spodni z obniżonym pasem. W przypadku tych długości zawsze trzeba zachować balans.

Pomocne mogą być także szelki, ale nie te klasyczne, które utrzymują spodnie. Mowa o tych, które są chowane wewnątrz nogawki i mogą łączyć koszulę ze skarpetami lub pasem na wzór podwiązki. To rozwiązanie dla mężczyzn, którzy przykładają dużą wagę do detali i zawsze chcą się prezentować nienagannie.

Ikona wpisu: Christian Vierig / via Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News