W tym artykule:
3 min.
05/12/2023
Olejowanie włosów to łatwy, a jednocześnie efektywny zabieg, który możesz przeprowadzić sama w domowym zaciszu. Regularne nakładanie oleju na kosmyki sprawia, że stają się one sprężyste i błyszczące, dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, jak to robić. Istnieje wiele sposobów na olejowanie włosów: na sucho, na mokro, na podkład, a do wyboru jest całe mnóstwo produktów. W tym artykule poznasz skuteczne metody oraz oleje, które będą najlepsze dla Twoich włosów.
Olejowanie to must have w pielęgnacji każdej włosomaniaczki. Dowiedz się, jak je poprawnie wykonać, by się do niego nie zniechęcić.
Dlaczego warto olejować włosy?
Nakładanie oleju na włosy kojarzy Ci się z obciążonymi i przetłuszczonymi kosmykami? Kompletnie nie wiesz, jak zmyć tłusty film i obawiasz się, że uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego? A może już kiedyś próbowałaś olejować włosy i coś poszło nie tak? Zanim przystąpisz do tego zabiegu, warto poznać podstawowe zasady olejowania włosów, ale często jest to także metoda prób i błędów. U jednych z nas lepiej sprawdzi się olejowanie na sucho, u innych na mokro czy na podkład. Jedno jest pewne: poprawnie nałożony i dobrze spłukany z włosów olej sprawi, że kosmyki będę nawilżone i sprężyste.
Poniżej lista plusów, jakie niesie za sobą regularne olejowanie włosów:
- nawilżenie i odżywienie;
- ochrona przed czynnikami mechanicznymi: łamliwością i rozdwajaniem końcówek;
- ochrona przed czynnikami środowiskowymi: wiatr, promienie UV;
- zmniejszenie wypadania włosów;
- przy regularnym olejowaniu uzyskanie efektu sypkości i nabłyszczenia.
Na koniec wspomnę, że jeśli zależy Ci na szybkim zapuszczeniu włosów, olejowanie będzie bardzo pomocne!
Jak olejować włosy na sucho?
Najpopularniejszą metodą olejowania włosów jest wariant na sucho. Wystarczy odpowiednio dobrany do stopnia porowatości Twoich włosów olej (o czym za chwilę) nałożyć delikatnie dłońmi, na wysokości od ucha po same końce. Przed tym warto dokładnie rozczesać włosy. Tu ważna jest ilość nakładanego produktu. Kosmyki powinny być pokryte olejem, nie zaś ociekające nim. O czym jeszcze należy pamiętać? Olejowanie włosów, które są już bardzo nieświeże, a także takie, które mają na sobie pozostałości produktów do stylizacji, nie będzie efektywne. Kiedy więc olejować? Najlepiej na drugi dzień po umyciu włosów. Olej pozostaw na puklach co najmniej na 45 minut do 3 godzin. Po tym czasie go zmyj.
Jak olejować włosy na mokro?
Włosy możesz także olejować na mokro. Wystarczy, że przed nałożeniem oleju, zmoczysz kosmyki wodą, a następnie odciśniesz jej nadmiar tak, by nie ociekały. Wilgotne włosy z zaaplikowanym olejem warto dodatkowo zawinąć w turban. Wytworzy się wtedy wyższa temperatura, dzięki czemu włos jeszcze lepiej przyjmie wartościowy produkt.
Jak olejować włosy na podkład?
Kolejną popularną wśród włosomaniaczek metodą aplikacji oleju jest uprzednie nakładanie na włosy innego odżywczego produktu. Może być to np. żel aloesowy lub odżywka humektantowa. Produkty te ułatwią wchłonięcie oleju we włosy i spotęgują efekt olejowania.
Przeczytaj także: Kolory dla blondynek – podkreśl swój urok>>>
Jak dobrać odpowiedni olej do rodzaju włosów?
Olej warto dobrać do stopnia porowatości włosów:
- do włosów niskoporowatych (najczęściej gładkie, proste i niepodatne na stylizacje) najlepsze będą: olej kokosowy, palmowy, babasu, murumuru czy masło shea;
- do włosów średnioporowatych (puszące się, bez naturalnej gładkości i podatne na stylizacje) odpowiednie będą: olej rycynowy, sezamowy, arganowy, z pestek dyni, ze słodkich migdałów, a nawet kuchenny olej słonecznikowy;
- do włosów wysokoporowatych (zazwyczaj suche i plączące się, bywają kręcone) idealne będą oleje: lniany, z czarnuszki, z pestek winogron, z pestek malin.
W MODIVO znajdziesz różne rodzaje olejów idealnych do olejowania włosów:
Jaką ilość oleju aplikować?
Bardzo ważną kwestią jest ilość oleju nakładanego na włosy. To błąd, który sama niejednokrotnie popełniałam. Na krótkie włosy wystarczy zaledwie kilka kropli oleju, uprzednio roztartego w dłoniach i wtartego w kosmyki. Posiadaczki włosów do ramion mogą zwiększyć tę ilość do pół łyżki. Z kolei dla długowłosych, łyżka oleju powinna być w sam raz.
Zmywanie oleju z włosów
Najważniejszą kwestią w olejowaniu włosów jest jego poprawne zmycie. Jeśli nie zrobisz tego skutecznie, zapewniam Cię, że zniechęcisz się do tego zabiegu. Zatem jak zmyć olej z włosów? Tu jest kilka różnych podejść. Niektóre osoby zmywają olej szamponem, wykonując podwójne mycie. Inne z kolei (również ja) zmywają olej z pomocą odżywki. Proces ten nazywa się emulgowaniem oleju. Jak go wykonać? Kiedy upłynie czas olejowania, nałóż na włosy od ucha w dół dowolną odżywkę. Po upływie kilku minut zmyj produkty ciepłą wodą, a następnie dokładnie umyj skórę głowy oraz włosy szamponem.
Przeczytaj także: Kolory dla brunetek – top 5 kolorów ubrań dla ciemnowłosych dziewczyn>>>
Jak często olejować włosy?
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości olejowania włosów. Jeśli Twoje włosy są bardzo zniszczone i przesuszone, rozważ olejowanie 2-3 razy w tygodniu. Z kolei jeśli ich kondycja jest całkiem dobra, jednak posiadają zniszczenia czy są podatne na puszenie, spróbuj olejować pasma raz na tydzień lub dwa.
Mam nadzieję, że ten krótki poradnik zachęci Cię do olejowania włosów. Po kilku tygodniach powtarzania tego zabiegu, z pewnością będziesz zadowolona z efektów!
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/Getty Images
Sprawdź w sklepie