MODIVO DAYS -20%! Odbierz dodatkowy rabat na wybrane produkty topowych marek >>> Damskie Męskie Dziecięce 
SZUKAJ

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? 5 stylizacji, w których poczujesz się silna

3 min.

Rozmowa o pracę to forma autoreklamy – im lepiej się zaprezentujesz, tym mocniejsza będzie Twoja pozycja startowa. Aby zyskać w oczach przyszłego pracodawcy, warto zadbać o odpowiednią stylizację. Sprawdź, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną oraz czego lepiej unikać. To zdecydowanie prostsze, niż myślisz!

Słyszałaś o pojęciu „power dressing”? Określa się nim strój, który sprzyja osiągnięciu sukcesu i zdobyciu autorytetu. W końcu, jak mawiał Bill Cunnigham – moda jest zbroją, która pozwala nam przetrwać codzienność.

MODIVO DAYS

Choć bardzo byśmy chcieli, rozmowa kwalifikacyjna nie jest rewią mody. Obowiązują pewne standardy, których warto się trzymać. Najbezpieczniej jest się kierować zasadami klasycznej elegancji i biznesowej etykiety. Nawet jeśli w pracy, o którą się ubiegasz, nie obowiązuje żaden dress code, na rozmową kwalifikacyjną lepiej przyjść elegancko i profesjonalnie ubranym. Co to dokładnie oznacza? Prześledźmy to punkt po punkcie:

KOLORY

TAK: wybieraj stonowane i neutralne kolory. Najlepiej sprawdzą się galowe barwy, czyli czerń, biel i granat. Nieco mniej formalne, ale warte rozważenia, będą ubrania w szarościach, beżach oraz błękitach.

NIE: unikaj jaskrawych i krzykliwych kolorów. Raz, że przeczą biznesowej etykiecie, a dwa, że męczą oczy. 

FASONY

TAK: wybieraj klasyczne i ponadczasowe fasony. Biała koszula, pudełkowy żakiet, ołówkowa spódnica, spodnie cygaretki… − możliwości masz naprawdę wiele!

NIE: unikaj udziwnień, głębokich dekoltów i efektownych wycięć. Prostota i umiar zaświadczą o Twoim profesjonalizmie.

Co na to Coco Chanel?Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji.

WZORY:

TAK: wybieraj jednolite i gładkie ubrania, szczególnie jeśli ubiegasz się o poważne stanowisko, np. w banku czy instytucji publicznej.

NIE: unikaj fantazyjnych wzorów − szczególnie pstrych i nieregularnych. Buty w wężowy wzór zachowaj na wieczorne wyjście z przyjaciółmi.

DŁUGOŚCI

TAK: wybieraj spódnice lub sukienki o długości midi (najlepiej, aby sięgały ok. 5 cm przed kolano). Ponadto w biznesowej etykiecie zalecany jest długi rękaw i zakryte stopy.

NIE: unikaj kreacji o długości mini, odsłoniętych ramion i typowo letnich butów typu sandały czy klapki.

Stylizacja 1: Biała koszula + ołówkowa spódnica

Przejdźmy do konkretnych przykładów, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Klasycznym rozwiązaniem będzie wybór kompletu złożonego z białej koszuli i czarnej ołówkowej spódnicy. Jeśli stanowisko, na które kandydujesz, nie wiąże się ze ścisłym dress code’em, spokojnie możesz odpiąć pierwszy guzik koszuli. Pamiętaj, że w rozmowie o pracę ważną rolę odgrywa Twoje samopoczucie i wygoda. Im bardziej komfortowo się czujesz, tym jesteś pewniejsza siebie!

Do zestawu możesz dobrać ulubione szpilki albo modne czółenka na kaczuszce. Dla własnego bezpieczeństwa nie zakładaj nowych i nierozchodzonych butów. W końcu Twój krok ma być pewny i nieustępliwy. 

Spódnica ołówkowa ELISABETTA FRANCHI to odpowiedź na pytanie, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do banku.

Stylizacja 2: Garnitur damski

Garnitur to synonim elegancji, niezależnie od tego, czy jest damski czy męski. Dwuczęściowy komplet, złożony z marynarki i spodni, doda Ci powagi i klasy. Co powiesz na popielatoszary zestaw od Hugo Bossa? Idealnie wygląda z damską torebką aktówką i czarnymi czółenkami w szpic.

Przeczytaj również: Garnitur damski zamiast sukienki – stylowa propozycja na formalne okazje i nie tylko >>>

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura? Garnitur damski od Hugo Bossa to sprawdzony wybór.

Stylizacja 3: Cygaretki damskie + marynarka

Szukając eleganckiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną, warto zapoznać się z ofertą projektantów kojarzonych ze stylem preppy. Można wśród nich wymienić Tommy’ego Hilfigera czy Ralpha Laurena. Spodnie oraz marynarki w „akademickim” stylu świetnie prezentują się na oficjalnych spotkaniach. Na rozmowę kwalifikacyjną polecam Ci ubrać spodnie cygaretki w połączeniu z klasyczną marynarką i dopasowanym topem. Ciekawym uzupełnieniem stylizacji będą lordsy i markowy zegarek damski. Tak ubrana z pewnością zrobisz dobre pierwsze wrażenie!

Żakiet w stylu preppy od Polo Ralpha Laurena to świetna opcja na rozmowę o pracę.

Stylizacja 3: Ołówkowa sukienka

Jeśli nie ołówkowa spódnica, to może ołówkowa sukienka? To wyjątkowo formalny krój, typowy dla stylu business casual/smart. Polecam Ci model w uniwersalnej czerni albo szkolnym granacie. A jeśli mowa o szkole, możesz założyć pod sukienkę koszulę z białym kołnierzykiem.

Stylizacja 5. Kombinezon damski

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem, polecam Ci rozważyć opcję z eleganckim, ale przewiewnym kombinezonem. Najlepiej w jasnym kolorze – bieli, beżu lub błękicie. To dość nietypowy strój, w związku z czym nie zawsze zda egzamin. Jeśli jednak ubiegasz o pracę na kreatywne stanowisko, śmiało możesz zabłysnąć modną kreacją.

Kombinezon od AERONAUTICA MILITARE to oryginalna propozycja na rozmowę o pracę latem.

Za sukces często odpowiadają detale, dlatego sam strój to nie wszystko. Zadbaj o odpowiednią fryzurę, stonowany makijaż czy wreszcie paznokcie. Myślę, że wiesz już, w co się ubierzesz na rozmowę kwalifikacyjną i pamiętaj, co radziła prekursorka power dressingu w modzie, Coco Chanel − „utrzymuj wysokimi swoje obcasy, swoją głowę i swoje wartości”.

Ikona wpisu: Edward Berthelot via Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News