W tym artykule:
6 min.
28/08/2021
“W świecie mody nie ma już zasad” – ogłosił “Vogue” na początku lat 70. Ta rewolucja była podyktowana wprowadzeniem syntetycznej odzieży, która pozwoliła na jej masową produkcję i ogromną dostępność. Z tego powodu, choć moda lat 70. kojarzy się przede wszystkim z dzwonami, mini i butami na platformie, to nie można jej ograniczyć jedynie do kilku trendów. Ta dekada była niezwykle różnorodna, barwna i pełna niezwykłych postaci – projektantów i ikon, których styl sprzed kilkudziesięciu lat nie przestaje inspirować.
Sprawdź, jaki styl dominował w latach 70! Poznaj ikony i projektantów i dowiedz się, jak wykorzystać trendy z tamtej dekady współcześnie!
Lata 70. i modowa charakterystyka dekady
Moda lat 70. była pod ogromnym wpływem różnorodnych subkultur. Czerpała z własnoręcznie przygotowywanych strojów hipisów, odważnych rozwiązań punków, które wspierała Vivienne Westwood, a także ze stylu disco kreowanego m.in. przez nowojorską śmietankę towarzyską, do której zaliczali się twórcy np. Halston oraz odbiorcy ich dzieł jak Bianca Jagger.
Moda lat 70: hippie i moda na wolność
Subkultura hipisów narodziła się pod koniec lat 60. w USA. Jednak to w kolejnej dekadzie jej popularność była największa. Jej przedstawiciele, o których mówi się dzieci kwiaty, wierzyli w wolność. Ruch hippisowski odrzucał normy społeczne oparte na konsumpcji i materializmie, a instytucje i struktury, którym się sprzeciwiał, określał jako establishment.“Peace, Love & Happiness” i “Make love not war” – to hasła, które podsumowują podejście hipisów do świata. Z tego buntu narodziła się w latach 70. moda dzieci kwiatów. Hipisi są jedną z najbarwniejszych subkultur, która w swoich strojach demonstruje niezależność od konsumpcjonizmu – widać to m.in. w ręcznie szytych, przerabianych i wyszywanych strojach. Charakterystyczne dla stylu hippie są: samodzielnie barwione printy tie-dye, ręcznie robiona biżuteria z koralików, haftowane ozdoby na ubraniach i dodatkach, a co za tym idzie mnóstwo wzorów i kolorów. Nazwa dzieci kwiaty nie jest przypadkowa. Hipisi żyli blisko natury i czerpali inspiracje z otoczenia, często sięgali więc po kwiatowe motywy lub pletli z roślin wianki. Charakterystyczne ubrania hipisów to luźne bluzki i spodnie dzwony.
Moda lat 70: disco i świetna zabawa
Imprezy w legendarnym Studio 54, do którego Bianca Jagger wjechała na białym koniu, to tylko wycinek barwnego życia towarzyskiego, które kwitło w latach 70. Era disco kształtowała się także w innych miejscach – nocnych klubach Funhouse i Xenon w Nowym Jorku czy w paryskim The Palace. W rzeczywistości wypełnionej migającymi światłami, wirującą kulą dyskotekową i głośną muzyką, szanse na rozmowę były minimalne, więc strój musiał mówić wszystko. “W latach 70. ludzie nosili ubrania, które się wyróżniały, aby się dopasować” – podsumowała modę tej dekady Diana Mankowski z Ultimate History Project. Top, błyszczące spodnie i buty na platformie, kombinezon lub pięknie prezentująca się w tańcu sukienka – tak ubierały się kobiety na imprezę w latach 70. Często wybierały mieniące się tkaniny, których efekt potęgował błysk dyskotekowej kuli. Mężczyźni, choć mocno przywiązani do garniturów, pozwalali sobie na szaleństwo korzystając z kolorowych koszul i spodni dzwonów.
Moda lat 70: punk i ciężka moda
Punk po raz pierwszy pojawił się w latach 70. w Londynie jako anarchiczny ruch. Grupa młodych ludzi określiła się jako anty-modowa miejska młodzieżowa kultura uliczna. Blisko ich działań był także ruch muzyczny, który przyjął nazwę punk. Subkultura wyróżniała się stylem ubierania, który bazował na zniszczonych, pociętych, postrzępionych ubraniach często z czarnej skóry, które choć współcześnie są czymś zwyczajnym, to w latach 70. szokowały. Noszono je do ciężkich butów Dr. Martens. Dodatkowo dziury łączono metalowymi agrafkami i łańcuchami, które pojawiały się także na szyjach przyozdobione zawieszkami z kłódek, a nawet żyletek. Bardzo popularny wśród punków był też piercing. Kolczyki umieszczali jednak nie tylko w uszach, ćwieki i szpilki pojawiały się na innych częściach twarzy takich jak: brwi, policzki, nosy i usta. Punk jako styl w modzie odniósł jeszcze większy sukces, gdy Vivienne Westwood i Malcolm McLaren otworzyli sklep o nazwie “Sex” przy Kings Road w Londynie.
Lata 70. w modzie damskiej – trendy i ikony stylu dekady
Moda lat 70. była bardzo różnorodna zawierała w sobie swobodne elementy stylu hipisów, odważne wpływy subkultury punków, a także imprezowe tendencje disco. Nie brakowało w niej również elementów eleganckiego stroju. Niezależnie od tego trendy w tamtej dekadzie lansowało wielu utalentowanych projektantów, którzy mogli liczyć na wsparcie prawdziwych ikon swoich czasów.
Trendy w latach 70. – co było modne w tej dekadzie?
Lata 70. były niezwykłym miksem różnych stylów. Klasyczne eleganckie modele przeplatały się z barwnym stylem hipisów, błyszczącymi elementami stylizacji disco, a gdzieś obok mogły jeszcze czerpać z odważnych i wtedy mało zrozumiałych outfitów punków. Trendy w latach 70. dyktowało wielu wspaniałych projektantów. Wśród nich najważniejsze nazwiska to: Diane Von Furstenberg, Halston, Vivienne Westwood i Yves Saint Laurent. Każdy z nich wpływał na modę w inny sposób. Vivienne Westwood tworzyła modę alternatywną i próbowała przenieść do mainstreamu lateks. Na nietypowy materiał zdecydował się także Halston. Jego projekty ze sztucznego zamszu stały się hitem dekady. Diane Von Furstenberg wylansowała natomiast kopertową sukienkę. Poza konkretnymi projektami w latach 70. panowała moda na określone ubrania i dodatki. Do tych najpopularniejszych należały: dzwony, spódniczki mini, kombinezony, buty na platformie, podkolanówki i kapelusze z pofalowanym rondem oraz dużo jeansu.
Ikony stylu lat 70. – kto był inspiracją w tej dekadzie?
Rolę współczesnych influencerek w latach 70. odgrywały gwiazdy kina, piosenkarki i modelki. Idealnymi reprezentantkami tych grup były: Farrah Fawcett, Olivia Newton-John i Twiggy. Jednak wzorów, których styl warto było naśladować, jest znacznie więcej. Inspiracji można szukać na starych zdjęciach, na których są: Diana Ross, Jane Birkin, Jane Fonda, Bianca Jagger, Diane Keaton, Jackie Kennedy, Charlotte Rampling, Jean Shrimpton, Catherine Deneuve, Lauren Hutton i Veruschka.
Moda męska w latach 70. – najsilniejsze trendy i motywy
Trendy w modzie męskiej w każdej dekadzie mają związek z eleganckimi strojami. Często prezentowane są nowe odsłony koszul i garniturów. Zmiany przyniosły również lata 70., które poszły w stronę bardziej casualowego modelu. Garnitur o nazwie leisure suit to połączenie dopasowanych spodni z koszulową marynarką od kompletu. Takie modele stały się bardzo popularne za sprawą występu Johna Travolty w filmie “Gorączka sobotniej nocy”. Wpisywały się również w ogólny trend panujący w latach 70. na coraz bardziej dopasowaną odzież męską. Częścią garderoby, którą mężczyźni współdzielili z kobietami, były dzwony. Pomimo że obecnie spodnie z rozkloszowanymi nogawkami pojawiają się prawie wyłącznie w damskich kolekcjach, to wtedy były modelem unisex i nosili je wszyscy. Do innych hitów w modzie męskiej lat 70. można zaliczyć także: kolorowe koszule, sportowe dresy i dużo jeansu.
Ubrania w stylu lat 70. – jak je nosić?
Spodnie dzwony w stylu lat 70. – do jakich stylizacji pasują?
Stylizacja Farry Fawcett w jeansowych dzwonach, bluzie i sneakersach była modna w latach 70., ale identyczny zestaw sprawdzi się także współcześnie. Wygodnie i na luzie – takie zestawy nie przemijają.
Mini spódnica w stylu lat 70. – jaki model wybrać?
Długość mini, która była modna w latach 70., powraca do nas co kilka sezonów. Takie spódnice za każdym razem podlegają nowym trendom dotyczącym fasonu, tkaniny i koloru. Wybierając model dla siebie, można kierować się właśnie takimi sezonowymi propozycjami lub postawić na klasykę, która zawsze będzie na czasie.
Kopertowa sukienka w stylu lat 70. – model z dekoltem na zakładkę
Kopertowa sukienka to jeden z przebojów lat 70., który wylansowała Diane Von Furstenberg. Taki model z dekoltem na zakładkę nosiła m.in. Farrah Fawcett. Podobne sukienki można kupić niemal w każdym sezonie, bo ich krój jest ponadczasowy.
Modne fryzury i makijaż w stylu lat 70. – inspiracje dekadą
Makijaż lat 70. jest tak różnorodny, jak stylizacje noszone w tej dekadzie. Od skrajnie minimalistycznego po bardzo barwny. Za najmodniejszą fryzurę lat 70. uznaje się natomiast tę wylansowaną przez Farrę Fawcett.
Modne fryzury w latach 70. – zainspiruj się ikoną stylu!
W latach 70. modne były fryzury z natapirowanymi, gęstymi włosami. Z tym trendem postanowiła zerwać pewna aktorka. Farrah Fawcett – jeden z „Aniołków Charliego” – wylansowała nową modną fryzurę. Długie, wycieniowane, pokręcone i wywinięte na końcach kosmyki od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie i zaczęły być masowo powielane. Uczesanie stało się kultowe. Do dziś jest jednym z symboli lat 70. O ponadczasowym charakterze fryzury Farry Fawcett świadczy fakt, że wciąż jest powielana. Jedną z ogromnych fanek tego uczesania jest Jessica Mercedes.
Modny makijaż z lat 70. – makeup w stylu dekady
W latach 70. dominowały dwie wersje makijażu. Pierwszą z nich określa się jako make-up no make-up, czyli bardzo delikatny, zdominowany przez naturalne kolory, który ma za zadanie jedynie lekko podkreślić urodę. Ten trendy wziął się od hipisek, które przeważnie w ogóle rezygnowały z malowania się.
Drugi rodzaj był jego zupełnym przeciwieństwem. Ten makijaż był niezwykle mocny i zdominowany przez wyraziste kolory. Wśród osób, które przyczyniły się do jego wypromowania była Polka – Barbara Hulanicki, która jest kojarzona przede wszystkim z założonym przez nią domem mody Biba. Projektantka jako pierwsza wprowadziła do swojej oferty ciemne pomadki, z których największym hitem okazała się brązowa. Na tym jednak nie koniec. Usta malowano także szminkami w intensywnych odcieniach czerwieni, pomarańczu i różu, często z metalicznym efektem lub zastępowano je błyszczkami, które dawały podobny efekt. Tak samo było w przypadku makijażu oczu. Powieki malowano cieniami w intensywnych barwach, które także często były dodatkowo w metalicznym odcieniu. Do tego mocno wytuszowane rzęsy. Całość prezentowała się niezwykle efektownie.
To także może Cię zainteresować >>> Czy spodnie dzwony są modne? Trend z lat 70. powraca!
Ikona wpisu: ABC Photo Archives / Disney General Entertainment Content / via Getty Images
Sprawdź w sklepie