W tym artykule:
3 min.
11/09/2023
Zdarzyło Ci się, że wełniany sweter po wypraniu skurczył się o kilka rozmiarów a nadruk na koszulce rozpuścił się po zetknięciu z gorącym żelazkiem? Takie wpadki przytrafiają się każdemu z nas, dlatego tak ważne jest prawidłowe stosowanie się do oznaczeń na metkach ubrań. Jeśli symbole żelazka i przekreślonego kółka niewiele Ci mówią, koniecznie sprawdź mój przewodnik! Wyjaśniam w nim jak rozszyfrować oznaczenia na metce dotyczące prania, prasowania, suszenia i wybielania. Dzięki właściwej pielęgnacji delikatnych tkanin Twoje ubrania na długo zachowają kształt, kolor i rozmiar.
Symbole prania – co znaczną?
Coraz częściej inwestujemy w materiały wysokiej jakości takie jak wełna, jedwab, czy len, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Co tak właściwie kryją symbole prania? Producenci zazwyczaj stosują 5 oznaczeń, które odnoszą się do:
- prania (pojemnik z wodą),
- wybielania (trójkąt),
- prasowania (żelazko),
- suszenia (kwadrat),
- prania chemicznego (koło).
Pranie ręczne – co symbolizuje go na metce?
Jednym z najważniejszych oznaczeń na metce jest to dotyczące prania. Dzięki niemu dowiesz się, czy możesz wyprać swoje ubranie w pralce, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze. Jest to zazwyczaj pierwszy obrazek na metce i symbolizuje go pojemnik z wodą. Liczba, która się w nim znajduje mówi o maksymalnej temperaturze, w jakiej można wyprać daną rzecz. A jak wygląda symbol prania ręcznego? Jest to piktogram przedstawiający pojemnik z wodą i zanurzoną ręką. Pojawia się on zazwyczaj na kaszmirowych i wełnianych swetrach, jedwabnych bluzkach oraz innych delikatnych tkaninach, które nie lubią wysokich temperatur. Aby zapobiec ich niszczeniu i kurczeniu, ubrania z tym oznaczeniem należy wyprać z zachowaniem ostrożności – mocząc je w misce z letnią wodą i łagodnym płynem do prania lub ustawiając pralkę na program prania ręcznego. Niektóre oznaczenia na metce dotyczące prania posiadają dodatkowe warianty:
- Przekreślony symbol prania – takich ubrań nie należy prać ani ręcznie, ani w pralce. Można je natomiast oddać do czyszczenia w profesjonalnej pralni chemicznej.
- Symbol prania z poziomą kreską na dole – oznacza pranie z zachowaniem ostrożności. Ustaw pralkę na program do prania rzeczy delikatnych.
- Symbol prania z dwiema poziomymi kreskami na dole – oznacza pranie delikatne. Wybierz program o najniższej temperaturze i najniższych obrotach.
Symbole prasowania
Jeden z najłatwiejszych do rozszyfrowania symboli na metkach ubrań to ten przedstawiający żelazko. Informuje o tym, czy dana tkanina nadaje się do prasowania, a jeśli tak to w jakiej temperaturze. Oto szczegółowe znaczenie symboli prasowania:
- Przekreślony symbol prasowania – ubrań z tym oznaczeniem nie należy prasować.
- Symbol prasowania z jedną kropką w środku – oznacza prasowanie w maksymalnej temperaturze 110 stopni Celsjusza. Dotyczy zazwyczaj tkanin syntetycznych takich jak wiskoza, czy poliester.
- Symbol prasowania z dwiema kropkami w środku – oznacza prasowanie w maksymalnej temperaturze 150 stopni Celsjusza. To odpowiedni program dla jedwabiu i wełny.
- Symbol prasowania z trzema kropkami w środku – oznacza prasowanie w maksymalnej temperaturze 200 stopni Celsjusza. Takie oznaczenie znajdziesz na ubraniach z lnu i bawełny.
Symbole wybielania
Drugie oznaczenie na metce zajmuje zazwyczaj charakterystyczny trójkąt. Określa, czy daną rzecz można wybielać i chlorować. To ważne do zapamiętania symbole, które mogą pomóc w przedłużeniu trwałości kolorów naszych ubrań:
- Pusty trójkąt – ubrania z tym oznaczeniem można wybielać.
- Przekreślony trójkąt – informuje, że stosowanie wybielaczy i odplamiaczy jest zabronione.
- Trójkąt z ukośnymi liniami w środku – dozwolone jest stosowanie wybielaczy tlenowych.
Co oznacza na metce przekreślone kółko i P w środku? Sprawdź symbole czyszczenia chemicznego
Oznaczenia dla profesjonalnych pralni chemicznych składają się zazwyczaj z kółka i litery w środku. Warto zapoznać się z ich znaczeniem przed oddaniem ubrań do pralni.
- Puste kółko – takie ubrania można czyścić chemicznie.
- Przekreślone kółko – nie należy czyścić chemicznie.
- Kółko z literą „P” lub „F” – należy czyścić na sucho w roztworze węglanu lub benzynie.
- Kółko z literą „W” – dozwolone jest czyszczenie na mokro.
Symbole suszenia
Ostatnie oznaczenie na metce dotyczy suszenia ubrań i przyjmuje kształt kwadratu. Odpowiedni proces suszenia jest równie ważny co pranie i prasowanie, gdyż przyczynia się do trwałości ubrań. Niektóre tkaniny można suszyć w elektrycznych suszarkach bębnowych, inne jednak ulegają zniszczeniu pod wpływem ciepła. Poniżej znajdziesz znaczenie wszystkich symboli suszenia:
- Kwadrat z kołem w środku – suszyć w suszarce bębnowej.
- Przekreślony kwadrat z kołem w środku – nie suszyć w suszarce bębnowej.
- Kwadrat z kołem w środku i jedną kropką – suszyć w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze.
- Kwadrat z kołem w środku i dwiema kropkami – suszyć w suszarce bębnowej w normalnej temperaturze.
- Kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszyć w pozycji pionowej, najlepiej na wieszaku, aby zachować odpowiedni kształt ubrań.
- Kwadrat z poziomą kreską – suszyć w pozycji poziomej, np. na rozłożonym ręczniku. Dotyczy swetrów i rozciągliwej dzianiny.
- Kwadrat z dwiema kreskami w lewym, górnym rogu – suszyć w cieniu, aby uniknąć blaknięcia kolorów ubrań.
Oznaczenia na metce ubrania dla większości wydają się być mało przydatne i trudne do zapamiętania, tymczasem stosując się do zaleceń producentów odzieży, możesz cieszyć się ulubionym swetrem czy bluzką przez wiele lat.
Sprawdź w sklepie