Biała koszula to jedno z najbardziej uniwersalnych ubrań. Można ją nosić na co dzień z jeansami lub w eleganckiej stylizacji z garniturem. Kluczem do sukcesu podczas wyboru męskiej koszuli jest rodzaj jej kołnierzyka. Sprawdź, który typ najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom! W naszym przewodniku objaśniamy nie tylko jak odróżnić rodzaje kołnierzyków, ale również w jakich stylizacjach je nosić, na jakie okazje się nadają i do jakiego kształtu twarzy będą najbardziej pasować.
Jak wybrać męską koszulę z odpowiednim rodzajem kołnierzyka? Przygotowaliśmy przewodnik, który ułatwi to zadanie. Sprawdź, który typ będzie najlepszy!
Jak wybrać odpowiedni rodzaj kołnierzyka?
Koszula to część garderoby, którą ma w swojej szafie niemal każdy mężczyzna. Zakup idealnego modelu to jednak coś więcej niż tylko decyzja o konkretnym fasonie, kolorze czy materiale. O wyborze może przesądzić też kołnierzyk. Często to właśnie długość i kąt rozstawienia jego wyłogów decydują, do jakich stylizacji możemy nosić dany model i czy powinniśmy sięgnąć po krawat lub muchę. Wygląd kołnierzyka wskazuje również na to, do jakiego kształtu twarzy najbardziej pasuje. Jeżeli szukasz bardzo formalnego modelu, to najlepszym wyborem będzie typ smokingowy. Rodzaj kołnierzyka stójkowego to natomiast jego całkowite przeciwieństwo, które świetnie sprawdzi się w casualowych stylizacjach. Co z pozostałymi modelami? Sprawdź, który rodzaj kołnierzyka będzie najlepszy i kup idealną koszulę z MODIVO!
Kent: klasyczny rodzaj kołnierzyka w męskiej koszuli
Kołnierzyk typu kent to najbardziej klasyczny i jednocześnie najpopularniejszy model, który najczęściej pojawia się przy męskich koszulach. Przez prosty fason można go traktować bardzo uniwersalnie. Z tego powodu jego stopień formalności nie jest wysoki. Dzięki temu męską koszulę z kołnierzykiem kent można nosić na wiele różnych okazji. Sprawdzi się w codziennych stylizacjach jako element biznesowego zestawu podczas służbowych spotkań, a także na wieczorowe wyjście. Taki klasyczny model kołnierzyka można dopasować do okazji nie tylko z pomocą ubrań, ale również dodatków (np. krawata lub muchy).
Jak rozpoznać męską koszulę z klasycznym kołnierzykiem podczas zakupów? Decydując się na zakupy w sklepie internetowym możemy pomóc sobie za pomocą odpowiednich filtrów. Jednak jeżeli nie mamy pewności, który typ kołnierzyka nas interesuje i przeglądamy cały katalog, to bez trudu możemy go rozpoznać po kształcie. Rodzaj klasycznego kołnierzyka typu kent wyróżniają dość długie, a jednocześnie niezbyt szeroko rozstawione wyłogi. Z uwagi na dość długie wyłogi typ kent pasuje mężczyznom o szerokiej twarzy.
Button down: amerykański typ kołnierzyka w koszulach
Amerykański kołnierzyk męskiej koszuli jest nazywany także typem button down. Ten model jest bardzo charakterystyczny, bo nie odróżniają go detale w postaci dłuższych wyłogów czy kąt ich nachylenia, ale guziki, którymi jest przypięty. Taki zabieg służy nie tylko ozdobie, ale przede wszystkim zapewnia zawsze idealne ułożenie. Wyłogi są przypięte do koszuli i pozostają na swoim miejscu. Nie ma zatem możliwości, że któryś róg się wywinie lub w inny sposób nie będzie leżał idealnie. Jest to też dobra opcja dla mężczyzn, którzy nie lubią nosić krawata. Kołnierzyk zawsze prezentuje się nienagannie i nie trzeba mu dodatkowego wsparcia. Nie oznacza to jednak, że węzeł pomiędzy wyłogami nie może się pojawić. Męskie koszule z kołnierzykiem button down można nosić z krawatem, choć dużo częściej pojawiają się one w casualowym wydaniu bez dodatków.
Z uwagi na to, że amerykański kołnierzyk jest zawsze na swoim miejscu i wyróżniają go przede wszystkim guziki, nie powstały sztywne zasady dotyczące długości, kształtu czy kąta ułożenia wyłogów.
Cutaway lub spread: włoski kołnierzyk w koszuli męskiej
Koszule męskie mogą być wykończone także włoskim kołnierzykiem. Ten model ma swoje dwa podtypy, które dodatkowo mogą pomóc w idealnym dopasowaniu fasonu do stylizacji. Niezależnie jednak od konkretnego typu, męskie koszule z włoskim kołnierzykiem nie są określane jako najbardziej formalne. Mimo to zalicza się je do modeli na specjalne okazje. Poziom ich formalności jest jednak dość wysoki. Z tego powodu będą idealnym wykończeniem biznesowych stylizacji. Podtypy kołnierzyka włoskiego to cutaway i spread.
Włoski kołnierzyk typu cuatway charakteryzują krótkie i bardzo szeroko rozstawione wyłogi, dlatego jest polecany mężczyznom o wąskiej twarzy. Pomimo że węzeł krawata idealnie do niego pasuje, to akurat ten model koszuli jest często noszony bez żadnych dodatków. Włoski kołnierzyk typu spread ma natomiast dłuższe wyłogi niż w przypadku rodzaju cuatway, które także są szeroko rozstawione i mogą świetnie współgrać z węzłem. Przez ich długość poleca się, żeby zawsze łączyć go z krawatem. Z uwagi na to, że różnice pomiędzy obydwoma rodzajami kołnierzyków męskich nie są duże, to typ spread również poleca się do wąskiej twarzy.
Semi-spread: pół-włoski kołnierzyk w męskiej koszuli
Czym charakteryzuje się kołnierzyk pół-włoski przy męskiej koszuli? Można go umieścić pomiędzy typem kent a włoskim. Jego stopień formalności nie jest jasno określony, więc ten model można traktować bardzo uniwersalnie. Stąd też jego ogromna popularność wśród mężczyzn, którzy lubią koszule z kołnierzykiem. Dzięki tak uniwersalnemu charakterowi, typ pół-włoski może pojawić się w wielu różnorodnych stylizacjach na rozmaite okazje. Cechą, która ucieszy wielu panów, jest także swoboda w podejściu do noszenia krawata. Męską koszulę z kołnierzykiem semi-spread można z nim łączyć lub nosić bez dodatków.
Jak wygląda kołnierzyk pół-włoski przy męskiej koszuli? Ten rodzaj ma stosunkowo długie wyłogi, ale od pozostałych modeli odróżnia go ich kąt. Nie są szeroko rozstawione, jak w przypadku typu cutaway i spread, ale też nie tak blisko siebie jak w modelu kent. Dobrą wiadomością dla wszystkich mężczyzn, którym podoba się fason pół-włoskiego kołnierzyka jest to, że jego uniwersalny charakter dotyczy nie tylko dopasowania do okazji, ale również dobrania do kształtu twarzy. Ten model pasuje każdemu. Jego popularność jest podyktowana ogromną dowolnością, którą daje noszącym go mężczyznom.
Stójkowy: casualowy typ kołnierzyka
Męska koszula ze stójką to propozycja dla panów, którzy cenią sobie swobodę i bliższy jest im styl casualowy niż elegancki. Zamiast na siłę decydować się na model z wyłogami, można sięgnąć po jego idealny zamiennik. Prosta stójka zupełnie pozbawiona jakichkolwiek odstających dodatków to fason, w którym można czuć się swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać, że koszula zawsze jest bardziej eleganckim wyborem niż klasyczny T-shirt lub longsleeve. Stójka podobnie jak kołnierzyk smokingowy posiada guzik i może zostać zapięta, ale w nieformalnych stylizacjach nie ma to wielkiego znaczenia, w jaki sposób będziesz ją nosić.
Kołnierzyk stójkowy cechuje się najniższym poziomem formalności i jest idealny do codziennych stylizacji. Tym, co odróżnia od siebie poszczególne modele, może być tylko długość. Te niższe stójki mają przeważnie ok. 2 cm, a wyższe do 4 cm. Ten model, zwłaszcza w przypadku drugiej opcji, poleca się przede wszystkim mężczyznom o długiej szyi. Niski kołnierzyk stójkowy pasuje praktycznie każdemu. Kwestią jego wyboru jest tu przede wszystkim zamiłowanie do casualowych stylizacji. Pośród innych kołnierzyków nie znajdziesz tak swobodnego fasonu, jak właśnie stójka.
Łamany: wingtip lub smokingowy typ kołnierzyka
Kołnierzyk łamany lub wingtip jest też nazywany smokingowym, ze względu na to, że pojawia się w stylizacjach właśnie z eleganckim typem garnituru męskiego. Ten rodzaj ma najwyższy stopień formalności ze wszystkich dostępnych modeli. Jeżeli kompletujesz stylizację na wydarzenie, podczas którego obowiązuje dress code white tie lub black tie, to powinieneś wybrać koszulę ze smokingowym rodzajem kołnierzyka. Warto pamiętać, że model łamany można łączyć tylko z muchą. Koszulę z takim kołnierzykiem zestawia się wyłącznie ze wspomnianym smokingiem lub frakiem.
Smokingowy kołnierzyk wyróżnia się na tle pozostałych nie tylko bardzo restrykcyjnymi zasadami dotyczącymi sposobu jego noszenia, ale również wyglądem. Model łamany nie jest odróżniany na podstawie długości i kątów wyłogów. Kołnierzyk wingtip ma charakterystyczną stójkę zapinaną na guzik. Co więcej, wychodzą z niej wyłamane wyłogi. Inną cechą charakterystyczną dla koszul męskich z tym kołnierzykiem jest również kolorystyka. Znajdziemy je wyłącznie w bieli.