W tym artykule:
5 min.
14/05/2024
Współcześnie szeroki wybór boho ubrań, dodatków i akcesoriów sprawia, że traktujemy ten styl jako zupełnie naturalny. Warto jednak pamiętać, że zanim trafił do mainstreamu, to był czymś znacznie więcej niż tylko nurtem w modzie. Stanowił element kontrkultury i sposób na zademonstrowanie nie tylko odmiennego stylu ubierania się, ale również sposobu myślenia. Choć obecnie kojarzy się głównie z modą hipisowską lat 60. i 70., to jego historia jest znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana. Sprawdź, jak narodził się styl boho i z czego czerpał!
Poznaj historię stylu boho, jego charakterystyczne elementy i dowiedz się, jak stworzyć ciekawą stylizację!
Skąd wziął się styl boho – jaka jest jego historia?
Ponad 200 lat temu bohema była terminem, odnoszącym się do oryginalnego stylu, który zazwyczaj kojarzono z artystami tamtych czasów, pisarzami i niektórymi ekscentrycznymi intelektualistami. Pierwsze wzmianki dotyczące tego terminu pochodzą z końca XVIII wieku – czasów rewolucji francuskiej. Artyści w tamtym czasie żyli w ubóstwie, nosili używane i stare ubrania. Kiedy sytuacja ekonomiczna ustabilizowała się, to oni nie zrezygnowali z wyrażania się poprzez ubiór, który stał się dla nich istotnym środkiem wyrazu. Ich styl był kojarzony z prowadzącymi wędrowny tryb życia Romami. Ten inspirujący i barwny pomysł na siebie stał się czymś w rodzaju kontrkultury, która była kojarzona z kreatywnością, ekspresją artystyczną oraz podchodziła w lekceważący sposób do społecznych konstruktów.
NIE PRZEGAP!
Kup huntery w miastach festiwali. Wybrane modele dostępne są od ręki (do wyczerpania zapasów) w strefie MODIVO w eobuwie.pl:
*Gdynia, CH Riwiera, ul. Kazimierza Górskiego 2
*Gdańsk, CH Forum Gdańsk, ul. Targ Sienny 4
Styl nabrał wyrazu w połowie XIX wieku. Wtedy przedstawiciele romantyzmu coraz bliżej wiązali się z francuską bohemą. Do ich strojów zaczęły przenikać orientalne wzory, barwne tkaniny i inspiracje ze średniowiecznej mody. Styl bohemy z czasem ewoluował aż do momentu, kiedy zaczęto łączyć go z ideologią przeciwstawiającą się przyjętym normom społecznym. Jak to jednak bywa w przypadku mody zarezerwowanej dla danej grupy, z czasem zaczął przenikać do głównego nurtu. Na początku XX wieku stało się to za sprawą projektanta Paula Poireta. Designer wplótł do swojej kolekcji etnicznych elementy, w tym te kojarzone z kulturą rosyjską i bliskowschodnią. Ruchy cyganerii artystycznej nabrały nowego znaczenia w latach 60. Ich celem stała się zmiana definicji mody. W czasach, kiedy hippisi sprzeciwiali się konwencjonalnemu stylowi życia, popularne stały się nowe trendy – etniczne sukienki, hafty, kolorowe nadruki czy frędzle.
Ubrania i dodatki w stylu boho – hippie, etno i vintage w jednym
Styl boho łączy w sobie różne elementy – ciekawe podejście do ubierania się hippisów, barwne i odważne etniczne wzory, a także zamiłowanie do mody vintage, które w czasach, kiedy musimy mierzyć się ze społeczną odpowiedzialnością całej branży, wydaje się nie tylko ciekawe, ale również bardzo potrzebne.
Ubrania w stylu boho
Lista ubrań w stylu boho jest dość długa, bo ten styl to nie tylko fasony, ale wiele tkanin i wzorów, które sprawiają, że nawet proste modele zaczynają do niego pasować. Idealnymi przykładami są jeansowe dzwony, katany i kamizelki z denimu. Traktujemy je jako klasyki, ale wpisują się także w styl boho, wystarczy tylko całościowe spojrzenie na stylizację, w której mają się pojawić. Wśród najpopularniejszych ubrań, które go definiują są także sukienki – wzorzyste, koronkowe czy szydełkowe. A do tego luźne tuniki, bluzki i spodnie – często łączone właśnie z charakterystycznymi wzorzystymi materiałami lub innymi detalami, jak frędzle lub koraliki.
Dodatki w stylu boho
Dodatki odgrywają w stylu boho bardzo ważną rolę. Często to właśnie dzięki nim nasza stylizacja nabiera pożądanego charakteru. Wśród tych najpopularniejszych warto wymienić: torebki z frędzlami, kowbojskie buty, bandamki z wzorem paisley, kapelusze, paski z ozdobnymi klamrami, a także wiele klasycznych modeli, które za sprawą nadruków, haftów, koralików i innych detali, zaczynają wpisywać się w modę boho.
Biżuteria w stylu boho
Biżuteria w stylu boho często nawiązuje do rękodzieła, które tworzyli hippisi. Z tego powodu mogą to być własnoręcznie robione naszyjniki, bransoletki i pierścionki z koralików. Na tym jednak nie koniec, bo w stylu boho pojawiają się też chwosty z frędzlami, kamienie i metalowe elementy, np. z wydrążonymi wzorami. Wspólnym trendem, który dotyczy całej biżuterii boho, jest maksymalizm. Po co ograniczać się do jednych korali lub pierścionka, skoro można założyć ich kilka lub kilkanaście.
Sukienka w stylu boho – jaki model wybrać?
Styl boho w modzie damskiej dotyczy całej garderoby, ale jego największymi reprezentantkami są sukienki. Nie istnieje jeden konkretny model, który wyróżnia się na tle pozostałych. Wśród popularnych sukienek w stylu boho jest kilka głównych typów. Sprawdź, który z nich najbardziej pasuje do stylizacji, które tworzysz!
Koronkowa sukienka boho
Koronkowe sukienki idealnie wpisują się w styl boho. Łączy je kolor, bo najczęściej wybierana jest biel. Wspólne elementy nie dotyczą jednak długości. Ta nie została określona, więc biała koronkowa sukienka w stylu boho może występować w wersji mini, midi lub maxi, a przy tym do rzadkości nie należą modele asymetryczne. Popularne są także dodatkowe ozdoby w postaci falban czy łączenie kilku różnych materiałów. Dzięki temu szukając idealnej sukienki boho, możesz wybierać spośród wielu modeli.
Wzorzysta sukienka maxi w stylu boho
Styl boho to nie tylko konkretne fasony, ale także mnóstwo etnicznych wzorów. Z tego powodu wśród najpopularniejszych sukienek, które się w niego wpisują, nie mogło zabraknąć modelu ozdobionego printem. Numerem jeden wśród nich są te sięgające do ziemi. Wzorzysta sukienka maxi w stylu boho to propozycja dla kobiet, które lubią barwne stylizacje i których nie przeraża miks kolorów i printów.
Szydełkowa sukienka mini w stylu boho
Moda hippisów często opierała się na własnoręcznie przerabianych, ozdabianych ubraniach i dodatkach. Wiele osób decydowało się także na tworzenie swojej garderoby od podstaw i samodzielnie szyło lub dziergało nowe stroje. Z tego powodu w stylu boho nie brakuje szydełkowych modeli.
Jak stworzyć stylizację w stylu boho?
Stylizacja z sukienką w stylu boho
Tworząc stylizację z sukienką w stylu boho, najlepiej sięgnąć nie tylko po utrzymany w tym klimacie model, ale spotęgować efekt także dodatkami. Do wielu fasonów będą pasować kowbojki i ozdobione koralikami klapki. Podobnie jest w przypadku torebek – zarówno haftowane, jak i te wykończone frędzlami, będą odpowiednie do stylizacji boho.
Spodnie w stylu boho w stylizacji
Styl boho to nie tylko wzorzyste sukienki, luźne tuniki i wszędobylskie frędzle, ale również mnóstwo jeansu. Z niebieskiego denimu mogą być uszyte przeróżne części garderoby. Do stylizacji w stylu boho najbardziej pasują jeansowe dzwony, katany i kamizelki. Można je łączyć ze sobą i przełamywać tylko dodatkami lub miksować z innymi tkaninami, np. ozdobionymi etnicznymi wzorami.
Moda festiwalowa – styl boho na koncerty
Styl boho może pojawić w naszych codziennych stylizacjach. Jednak momentem, w którym następuje eksplozja pomysłów na zestawy utrzymane w tym nurcie, są festiwale muzyczne. Najbardziej inspirującym z nich za każdym razem jest Coachella, ale podczas polskich imprez muzycznych też nie brakuje stylizacji utrzymanych w stylu boho.
Wzorzysta sukienka maxi w stylu boho w festiwalowej stylizacji
Festiwale muzyczne to nie tylko okazja do świetnej zabawy w rytmie ulubionych utworów, ale również pretekst do stworzenia szalonych stylizacji, na które nie każdy może sobie pozwolić na co dzień. Z tego powodu wzorzysta sukienka maxi boho, która mogłaby się pojawić także w dość uniwersalnym zestawie, za sprawą dodatków może nabrać zupełnie nowego charakteru. Ozdobny pasek, dużo biżuterii, torebka z frędzlami czy apaszka wywiązana na głowie to tylko niektóre akcesoria warte uwagi.
Modna biżuteria boho w zestawie na festiwal
Kluczem do stworzenia niezwykłej stylizacji na festiwal, są nie tylko tematyczne ubrania, ale również dodatki i akcesoria. Bardzo istotnym elementem w zestawach w stylu boho, w których możemy pojawić się podczas muzycznej imprezy, jest biżuteria. W tym przypadku najlepiej postawić na maksymalizm. Im więcej, tym lepiej. Rozmaite pierścionki na każdym palcu, miks różnych bransoletek, a może kilka sznurów korali na szyi – wszystko zależy od naszej kreatywności.
Dodatki w stylu boho jako element mody festiwalowej
Wśród najpopularniejszych dodatków, które pojawiają się jako elementy festiwalowych stylizacji w stylu boho, są torebki z frędzlami, kowbojskie buty, paski z ozdobnymi klamrami, kapelusze, bandamki i okulary przeciwsłoneczne z kolorowymi szkłami lub w oprawkach o nietypowych kształtach. W tym przypadku na samym wyborze się nie kończy. Chodzi także o danie upustu swojej kreatywności i świetną zabawę. Bandamkę możemy przewiązać na udzie, zestawić jednocześnie obok siebie kilka pasków lub w jakikolwiek inny sposób zademonstrować, że nic nie musi być takie, jakie się wydaje.
Męski styl boho – idealna stylizacja festiwalowa
Styl boho, choć finezyjny, nie jest dedykowany wyłącznie kobietom. Pokochają go również zwolennicy naturalnych tkanin (jak bawełna, len lub jedwab), luźnych krojów oraz etnicznych wzorów. Męskie koszule boho – ażurowe czy w kwiaty – z powodzeniem wpiszą się w festiwalową estetykę. Możesz połączyć je z luźnymi szortami w naturalnym odcieniu albo szerokimi spodniami baggy. A co z męskimi dodatkami w stylu boho? Tu sprawdzą się bransoletki z rzemyków czy drewnianych koralików, okulary przeciwsłoneczne z kolorowymi oprawkami i wygodne klapki Birkenstock na korkowej podeszwie.
Photo by Christian Vierig/Getty Images
Sprawdź w sklepie