SZUKAJ

Damska moda lat 20., czyli kobieca emancypacja

2 min.

Lata 20. charakteryzuje przede wszystkim ogromna zmiana społeczna – nadanie kobietom praw wyborczych. Upadł stary porządek społeczny, a pojawiła się wyzwolona sztuka, architektura i… moda! To właśnie wtedy Coco Chanel zaczęła pokazywać kobietom, jak dobrze mogą wyglądać w męskich elementach garderoby. Aktualnie modę lat 20. możemy obserwować – zarówno w damskim jak i męskim wydaniu – w popularnym serialu Peaky Blinders, którego kostiumy budzą prawdziwy zachwyt.

Jeśli chciałoby się określić modę lat 20. jednym słowem, zdecydowanie byłoby to słowo ,,nowe”.

Black Weeks w MODIVO

Jak już wspomniałam, lata 20. to przede wszystkim czas emancypacji kobiet. Nie dość, że otrzymały prawa wyborcze, to jeszcze pracowały zawodowo, prowadziły samochody, chodziły do kina i na zabawy, a w ich ustach często można było zobaczyć papierosy. Z racji na wykonywanie zadań uznawanych za typowo męskie, dawne kobiece stroje zaczęły krępować ruchy i być niewygodne. Poskutkowało to radykalnymi zmianami w modzie damskiej.

Damską modę lat 20. możemy kojarzyć głównie z charakterystycznymi luźnymi sukienkami na ramiączkach, które – choć wcześniej noszone były jako bielizna – zaczęto zakładać na co dzień. Tego typu sukienki damskie swój debiut odnotowały w 1916 roku, pojawiając się w kolekcjach Coco Chanel czy Lanvin.

2519

Luźno zawieszone na ramionach, zazwyczaj kończyły się tuż nad lub za kolanem, a ich talia była obniżona do linii bioder. Kobiety zakładały je jako kreacje wieczorowe w połączeniu z perłami i rękawiczkami za łokcie.

Coco Chanel, która miała niezwykły wpływ na modę lat 20., od początku wykazywała słabość do prostych projektów. Poskutkowało to wprowadzeniem w 1926 roku małej czarnej, która stanowi podstawę kobiecej garderoby po dziś dzień.

Więcej na temat ikony, Mademoiselle Coco, znajdziesz w tym artykule. >>>

2520
Mała czarna wymagała od kobiet odsłonięcia nóg, co było kolejną istotna zmianą w sferze mody damskiej. Większą uwagę zaczęto zwracać na rajstopy i pończochy.

Jeśli chciałoby się wskazać jeden materiał, który zdecydowanie podbił modę damską lat 20., byłby to zdecydowanie jedwab. Noszony na co dzień oraz na wieczór, stał się symbolem tej dekady. Kobiety pokochały go za istotną zmianę – był to materiał w którym wreszcie miały szansę poczuć się komfortowo i swobodnie. Jedwabne koszule czy sukienki stały się alternatywą dla mocno obudowanych, gorsetowych i ciasnych ubrań, a co za tym idzie – symbolem kobiecej wolności.

Bardzo ważnym elementem mody lat 20. były nakrycia głowy i ozdoby do włosów. Dodatki te pozwalały na stworzenie spójnej stylizacji. Do krótkich fryzur ,,na chłopczycę” kobiety zaczęły dobierać kapelusze o różnych fasonach, które w zupełnie nowy sposób ukazywały ich urodę. Charakterystycznym modelem był prosty kapelusz o małym rondzie nachodzącym na czoło.

2521
Kobiety zakładały także fantazyjne ozdoby do włosów, takie jak opaski z piórami czy cekinami. Był to jednak element stroju wieczorowego.

Jesteś fanką seriali? Z pewnością więc kojarzysz popularny w ostatnich czasach na platformie Netflix serial Peaky Blinders, opowiadający o historii brytyjskiego gangu, osadzonej właśnie w latach 20. Serialowe kostiumy, za które w dużej mierze odpowiada Stephanie Collie, to prawdziwe arcydzieło. Dopracowane w każdym szczególe, idealnie przenoszą nas w lata 20., kiedy to mężczyźni nosili wełniane kaszkiety i koszule pensówki, a kobiety przywdziewały stylowe futra i kapelusze.

Porada stylistki:

Szukasz stylowych inspiracji rodem z lat 20.? Zamiast czerpać z utartych źródeł, zainspiruj się serialowymi kreacjami Peaky Blinders.

Trendy & Porady:
Insta News