SZUKAJ

Rozkładamy materiały na czynniki pierwsze: kaszmir, poliester, wiskoza – sprawdź co nosisz!

1 min.

Jak często spoglądasz na metkę, sprawdzając, z czego uszyte są dane ubrania? Czy są materiały, do których masz szczególną słabość, a może wręcz przeciwnie – wiesz, czego unikać? Aby ułatwić Ci świadome zakupy, przygotowaliśmy kompletny przewodnik po rodzajach tkanin i dzianin. Sprawdź, co skrywa się pod słowem „poliester”, a co oznacza „wiskoza”!

Rynek odzieżowy to kopalnia przeróżnych materiałów. Część nazw, takich jak chociażby bawełna, już nam się opatrzyła, lecz mimo to nie potrafimy wymienić ich właściwości. Aż do teraz!

MODIVO prezenty

Już na samym początku warto wspomnieć, że materiał materiałowi nierówny. Istnieją podziały, za pomocą których łatwo dokonać klasyfikacji. Pierwszy wynika ze sposobu pozyskiwania materiału. Tu rozróżniamy:

  • tkaniny: wyroby powstałe z połączenia dwóch nitek, osnowy i wątku;

  • dzianiny: wyroby powstałe z jednej nitki, formowanej w oczka.

Ponadto tkaniny i dzianiny dzielą się ze względu na typ splotu oraz rodzaj włókien, z jakich zostały wykonane. Dziś skupimy się wyłącznie na ostatniej wartości, czyli uporządkujemy materiały ze względu na ich skład.

Tu wyróżniamy następujący podział na roślinne i zwierzęce:

5602

Po lewej stronie tabeli włókna pochodzenia roślinnego (np. bawełna), po prawej zaś zwierzęcego (np. wełna).

Są to materiały wytwarzane z surowców naturalnie występujących w przyrodzie, np. celulozy drzewnej. Wśród najważniejszych można wymienić:

5603

czyli materiały produkowane z polimerów niewystępujących w przyrodzie.

5604
Trendy & Porady:
Insta News