SZUKAJ

Quiet luxury, czyli cichy luksus: trend, który zdominował 2023 rok

7 min.

Trend za miliony? A może luksusowa moda, która wcale nie emanuje bogactwem? Na czym polega quiet luxury, który w 2023 roku stał się viralem na Instagramie, na Tik Toku zebrał ponad 95 milionów lajków i ile wspólnego ma z „Sukcesją”? Poznaj jeden z najważniejszych trendów tego roku i stylizacje influencerek, które uchodzą za królowe tego nurtu.

Nie miałaś jeszcze okazji poznać i przetestować popularnego na całym świecie „cichego luksusu”? Quiet luxury jest dziś najmodniejszym nurtem, przewijającym się przez wybiegi, ale też ulice i co ciekawe – także ekrany telewizorów. Jak z kilku pozornie prostych elementów garderoby powstał trend, który urósł do rangi pełnoprawnej modowej tendencji?

Cichy luksus nie zawsze był viralowym trendem. Początkowo, uchodził za styl ubioru, w dodatku mało dochodowy, bowiem jego odbiorcami były głównie niebywale zamożne osoby w świecie show biznesu. Jak łatwo się domyślić, takich osób było niewiele. Tak niewiele, jak „dyskretnych” marek. Swego czasu za jedną z przodujących w trendzie quiet luxury uznawano Céline.

Dzisiaj kobiety wierne projektom Phoebe Philo (dyrektor kreatywnej Céline w latach 2008 – 2018), dumnie ubierają się w The Row. Czym firma Mary-Kate i Ashley Olsen zachwyciła swoje wierne, bogate klientki? Ceny w The Row są niebotyczne, a sama marka nie podpisuje ubrań swoim logo. W efekcie bliźniaczki ustawiły markę na pozycji najpopularniejszego dziś brandu, zaopatrującego w ubrania „dyskretnego” klienta. To właśnie jego słuchają – wiernych konsumentek, które dostają specjalne zaproszenia na „ciche” pokazy mody. Tu nie ma miejsca na przepych i splendor. Tu króluje marketing szeptany.

Mary-Kate i Ashley Olsen w czarnych ubraniach quiet luxury
Photo by Rob Kim/GC Images

Inną marką, która równie mocno jak The Row, szyje ubrania o charakterze cichego luksusu, jest brand Catherine Holstein – Khaite. Ubrania z metką nowojorskiej Khaite opiewają w wysoką jakość i luksus, które jednocześnie nie emanują logo (znajdziemy je tylko i wyłącznie na akcesoriach, w formie kilkumilimetrowych tłoczeń).

Projekty Catherine Holstein szczycą się minimalistycznymi elementami garderoby, które przyciągają wzrok nie dzięki nazwie marki, a luksusowym materiałom. Kaszmirowe swetry, mistrzowsko skrojone ołówkowe sukienki i kardigany w biznesowych odcieniach szarości, to klasyka we współczesnym wydaniu i uosobienie quiet luxury.

Kendall Jenner i Catherine Holstein w ubraniach definiujących cichy luksus
Kendall Jenner i Catherine Holstein
Photo by Jason Mendez/Getty Images

Dlaczego zatem, jeśli w quiet luxury chodzi o to, by ubrania były najwyższej jakości, a co za tym idzie – bajecznie drogie – przodownikami w tym trendzie nie są światowej sławy luksusowe domy mody, typu Prada, Valentino i Chanel? Dlatego, że cichy luksus, poza szlachetnymi materiałami, przede wszystkim ceni sobie dyskrecję.

Weźmy dla przykładu Steve’a Jobsa i Marka Zuckerberga. Dwóch z najbardziej popularnych mężczyzn na świecie stroniło i stroni od ubrań, które na pierwszy rzut oka można było rozpoznać. Steve’a Jobsa ciężko było zobaczyć w czymś innym, niż kaszmirowy czarny golf, podczas gdy Mark Zuckerberg jest wiernym fanem prostych szarych T-shirtów, białych koszul i jeansów. Quiet luxury zdobywa też serca ekranowych bohaterów, a zwłaszcza „Sukcesji”, której główny bohater i spadkobierca rodzinnego majątku, Kendall Roy, nie rozstaje się z no-name’ową baseballówką i granatową wiatrówką.

Dlaczego jedni z najbogatszych ludzi na świecie, ubierają się w ciuchy bez luksusowych metek? To, czego nie widzimy to materiały, z których ich poszczególne elementy garderoby zostały uszyte. Golfy Jobsa były starannie utkane, koszulki Zuckerberga są z jedwabiu, natomiast czapka z daszkiem Roy’a, mimo że nie emanuje logo, jest projektem włoskiego brandu Loro Piana i kosztuje ponad 500 dolarów.

W cichym luksusie wszystko kręci się wokół prostego ubioru, który ma po prostu podkreślić status bogatej i uprzywilejowanej. Sekret tkwi w słowie „quiet” – wspomniane bogactwo ma być dyskretne, pozbawione wielkich logo, nazw brandów i tego, co aktualnie jest modne. Kolory powinny być tak proste, jak elementy garderoby. Gama barw cichego luksusu to przede wszystkim odcienie nude, szarości, czerń i biel. Nie ma tu miejsca na popularne trendy z sieciówek, szerokie jeansy, crop topy i cekinowe sukienki.

Cichy luksus = minimalizm

Quiet luxury to nic innego, jak bogaty minimalizm, dlatego w tym trendzie odnajdą się wszystkie miłośniczki tendencji modowych, które są ponadczasowe i zataczają koło w świecie fashion. Ten właśnie dyskretny minimalizm nakłania użytkownika do przemyślanych zakupów i inwestycji w takie elementy garderoby, które można nosić latami. Sukces trendu ukryty jest w idealnie skrojonych perełkach, w których chodzi przede wszystkim o metkę i skład. Zamiast pięciu różnych ubrań, wpisujących się w aktualne trendy, postaw na szlachetne tkaniny w neutralnych kolorach, które nigdy nie wyjdą z mody.

Sofia Richie w sukience quiet luxury
Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Elitarne społeczeństwo, które wielbi quiet luxury to najczęściej spadkobiercy rodzinnych fortun i gwiazdy show biznesu, wpisujący się także w trend „old money style”, który również kradnie serca tej najbogatszej części społeczeństwa. Delikatnie nawiązuje on do nurtu preppy, przywołującego na myśl luksusową szkołę z internatem. To przede wszystkim czarne lordsy, koszulki polo i cygaretki, a także krawaty. Dzisiaj, zamiast mieszanki ubrań charakteryzujących preppy i old money style, bogate elity wolą camelowe kaszmiry i miękkie, skórzane torebki od The Row.

Zobacz też: Old money style – czym jest i jak wykorzystać go w swoich stylizacjach?  >>>

Oba style w modzie są do siebie bardzo podobne i nawiązują do przepychu, bogactwa oraz elity. Nie we wszystkim jednak są takie same, bowiem old money style manifestuje pozerstwo, a więc coś, czego klienci quiet luxury nie tolerują. Ubrania opierające się na tym nurcie charakteryzują ludzi, którzy chcą wyglądać bogato, nie wydając dużo pieniędzy. Cichy luksus to jego przeciwieństwo: tutaj chodzi o autentyczność i artykułowanie swojego sukcesu poprzez ubiór.

W historii branży fashion zapisały się kobiety, które nosiły kaszmirowe swetry, jedwabne kardigany i kolumnowe sukienki na długo przed tym, zanim quiet luxury zyskał swoją własną nazwę. Wybierały ponadczasowe fasony, luksusowe materiały i tylko raz na jakiś czas odświeżały swoje garderoby. Ich ubrania emanowały prostotą, a zarazem szeptały „luksus”.

Carolyn Bessette-Kennedy: minimalistyczny quiet luxury

Styl Carolyn Bessette-Kennedy był elegancki, powściągliwy i ponadczasowy. Jej niewymuszona elegancja krzyczała przez proste jeansy Levi’s, ołówkowe camelowe spódnice, białe T-shirty i czarne swetry. Szafa żony Johna F. Kennedy’ego Jr. nie mieściła masy ubrań, a klasyki, które były dokładnie wyselekcjonowane. Jej ubrania podkreślały sylwetkę, nie ulegały aktualnym trendom i cieszyły oko uniwersalizmem. Siła jej ubrań tkwiła nie w ilości, a w jakości.

John Kennedy Junior i Carolyn Bessette Kennedy w ubraniach quiet luxury
John Kennedy Junior i Carolyn Bessette Kennedy
Photo by Lawrence Schwartzwald/Sygma via Getty Images

Gwyneth Paltrow: pokoleniowy cichy luksus

Aktorka od czasu lat 90. była przodowniczką stylu quiet luxury i jest dumną przedstawicielką tego trendu aż do dziś. Cichy luksus stał się viralem wraz z jej głośnym procesem sądowym, jednak dyskretna, luksusowa garderoba towarzyszyła Paltrow już trzy dekady temu. To właśnie stylizacjami z tamtego okresu dziś inspirują się miliony kobiet na całym świecie. Wśród jej ulubionych ubrań znalazły się jedwabne slip dresses, skórzane czarne kozaki i kaszmirowe koszulki.

Gwyneth Paltrow w spódnicy quiet luxury
Photo by J. Vespa/WireImage

Charlotte Rampling: dyskretnie luksusowa szafa

Brytyjska aktorka nie raz przyznawała, że ubrania które nosi można określić mianem „zakonnych” głównie przez jej zamiłowanie do czerni. Zaskakiwała luksusowymi żakietami od Pierre Cardin i przypominającymi męskie, garniturami Saint Laurenta. Nie rozstawała się też z małymi czarnymi, T-shirtami i balerinami, o których Charlotte Rampling mówi: „Dziś znów są na topie, ale noszę je przez całe życie”.

Charlotte Rampling w małej czarnej w stylu quiet luxury
Photo by Alain Dejean/Sygma via Getty Images

Mary-Kate i Ashley Olsen: quiet luxury dzisiejszych czasów

Wraz z The Row, siostry Olsen sprawiły, że quiet luxury nabrało zupełnie nowych barw i zapanowało nad światem fashion. Ich brand ma wpisany u podstaw cichy luksus, który w projektach sławnych bliźniaczek objawia się poprzez wyrafinowane krawiectwo, drogie tkaniny i idealnie skrojone ubrania. W ich projektach chodzi przede wzystkim o to, by móc je nosić zawsze, niezależnie od aktualnych trendów.

bliźniaczki Olsen w ubraniach quiet luxury style
Photo by Taylor Hill/FilmMagic

Mimo, że trend quiet luxury jest stosunkowo młody, to jego zwolenniczki zaczarował w ekspresowym tempie. Niespełna roczny cichy luksus ma już w swoim teamie cały szereg sławnych przedstawicielek. Za królowe quiet luxury style, uważa się m.in. elegancką Gwyneth Paltrow czy wytworną Sofię Richie, ale też bohaterki ekranu (m.in. Siobhan Roy z „Sukcesji”).

Dziewczyny wyznające zasady dyskretnego luksusu stronią od logomanii, najsłynniejszych domów mody, stawiają na neutralne barwy i proste fasony. Estetyka cichego luksusu w show-biznesie jest modą na najwyższym poziomie, a jego przedstawicielki to pewne siebie kobiety, które pragną wyrażać swoją niezależność i siłę poprzez ubiór.

„Królowa quiet luxury style”. Sofia Richie

Styl Sofii Richie zawsze był nieskomplikowany, gustowny i (dyskretnie) luksusowy. Wbrew pozorom, szafa młodziutkiej it-girl wcale nie jest przepełniona masą ubrań. W czym tkwi sekret stylu modelki? Celebrytka buduje swoją garderobę bardzo rozsądnie. Nie przeszkadza jej to, że kilka razy w jednym tygodniu założy biały T-shirt. Ten jest bowiem wyprodukowany z najwyższej jakości bawełny. W jej szafie dominują minimalistyczne kroje, które definiują ją jako osobę.

Sofia Richie w beżowym płaszczu quiet luxury
Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Cichy luksus Siobhan Roy z „Sukcesji”

Kiedy twórcy serialu „Sukcesja” wyprowadzili na szczyt rodzinę Roy’ów, nie przeszło im nawet przez myśl, że kostiumograf i twórca outfitów córki Logana przyłoży rękę do wypromowania stylu quiet luxury. Swoimi ubraniami Siobhan Roy definiuje klasę, niewymuszoną elegancję i pełnoprawny biznesowy look. W jej szafie nie królują loga, a drogie i porządne tkaniny. Nie znajdziemy tam również krzykliwych kolorów. Córka Logana, jak na dziedziczkę wielkiej fortuny przystało, ceni sobie jakość i dyskretny luksus.

Gwyneth Paltrow i dyskretny luksus na sali sądowej

Gwyneth nie tylko reprezentowała quiet luxury style w latach 90., ale też przyczyniła się do nagłośnienia tego trendu w 2023 roku, kiedy to podczas wygranego procesu (w związku z wypadkiem podczas jazdy na nartach), aktorka wprowadziła na salę sądową ideę cichego luksusu. Jej styl określono wtedy jako „billionaire chic”. Paltrow zaprezentowała luksus, który nie był w żaden sposób podpisany. Buty, choć skromne i eleganckie, wyceniono na około 1450 dolarów, z kolei minimalistyczny płaszcz The Row, w którym przybyła na rozprawę, kosztował dwa razy tyle. W repertuarze modowo-sądowym Gwyneth nie zabrakło też kaszmirowego swetra od ulubionej marki Roy’ów – Loro Piany.

Gwyneth Paltrow na rozprawie sądowej w ubraniach quiet luxury style
Photo by Rick Bowmer-Pool/Getty Images

Quiet luxury od Zoë Kravitz

Mimo, że Kravitz niełatwo przyłapać na ulicy, a jeszcze trudniej na czerwonym dywanie, to kiedy już wpadnie w obiektyw aparatu, krytycy mody wstrzymują oddechy. Jej ubrania krzyczą „klasyka, ponadczasowość, pieniądze”. Aktorka w perfekcyjny sposób tworzy stylizacje oparte o istotę stylu quiet luxury, jednocześnie wplatając w nie swoje pięć groszy (w postacie czegoś ekstrawaganckiego).

Zoë Kravitz ubrana w quiet luxury
Photo by Raymond Hall/GC Images

Rosie Huntington Whiteley: dyskretny luksus i kolor

Ciężko mówić o cichym luksusie i nie wspomnieć o jego wiernej fance, Rosie Huntington Whiteley. Modelka nie toleruje jaskrawych kolorów, a piękne beżowe swetry i spodnie zdradzają swojego projektanta wyłącznie z bliska. Rosie jest mistrzynią dyskretnej mody, idącej w parze z pokaźną sumą pieniędzy.

Słodka, wytworna i dyskretnie luksusowa Jasmine Tookes

Jasmine Tookes już od kilku dobrych sezonów wygrywa wszelkie możliwe rankingi najmodniej ubranych celebrytek za oceanem. I to wcale nie dzięki podążaniem za aktualnymi trendami, a wręcz przeciwnie – modelka ubiera się w duchu trendu quiet luxury i bezbłędnie łączy ze sobą ubrania w neutralnej palecie barw. Jest pewna siebie, zna swój styl i wybiera asortyment, który nadaje jej słodkiego, ale jednocześnie eleganckiego sznytu, oczywiście za odpowiednie pieniądze. Taki właśnie jest cichy luksus.

Jasmine Tookes w zestawie quiet luxury
Photo by Jacopo Raule/GC Images

Quiet luxury: trend od Mary-Kate i Ashley Olsen

Artykuł zamykają najsłynniejsze bliźniaczki na świecie. Dziś popularne nie tyle co za sprawą „Pełnej chaty”, ale zdefiniowaniu terminu quiet luxury na nowo. Mary-Kate i Ashley Olsen stworzyły markę, która jest jednym z najbliższych synonimów cichego luksusu. Styl projektantek reprezentował jego główne składniki jeszcze na długo przed tym, zanim stał się najpopularniejszym trendem na Tik Toku. Siostry Olsen zajęły w świecie mody dyskretne miejsce, za którym kryją się miliony dolarów.

Mary-Kate i Ashley Olsen ubrane w ciuchy opierające się na trendzie quiet luxury
Photo by Jamie McCarthy/WireImage

Quiet luxury to moda dla każdego, kto może pozwolić sobie na odrobinę wytworności, elegancji i wyrafinowanej prostoty. Zajrzyj na MODIVO, w którym znajdziesz masę ubrań i dodatków wpisujących się w definicję cichego luksusu.

Zobacz też >>> Czy mob wife aesthetic pokonał quiet luxury?

Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Trendy & Porady:
Insta News