W tym artykule:
4 min.
19/07/2024
30 milionów dolarów. Właśnie tyle kosztuje jedna z sukienek o wdzięcznej nazwie „Nightingale of Kuala Lumpur”. Powstała z kryształów Swarovskiego, diamentów i luksusowej tkaniny – jedwabiu. Na szczęście jednak ubrania z ekskluzywnych materiałów nie muszą kosztować kroci. Dzisiaj przedstawimy szlachetne materiały na ubrania, które możesz mieć w swojej szafie i posłużą Ci przez wiele lat.
Hailey Bieber uwielbia jedwabne sukienki i nosi nawet fasony od polskiej projektantki Magdy Butrym. Zaraz dowiesz się, jakie tkaniny premium sprawią, że zabłyśniesz podobnie jak ta modelka!
Dlaczego niektóre tkaniny na ubrania są droższe?
Ekskluzywne tkaniny są często wykonane z wysokiej jakości naturalnych włókien. Są o wiele droższe w pozyskiwaniu i obróbce, niż materiały syntetyczne. Wśród nich są kaszmir, wełna merino i len. Nie uczulają, odprowadzają wilgoć i nie podrażniają skóry. Dlatego właśnie cena sukienek czy spodni z lnu i kaszmiru jest wyższa, ale i właściwości zdecydowanie cenniejsze. Ubrania ze szlachetnych materiałów nie tylko lepiej się noszą, ale również są trwalsze, jeśli prawidłowo o nie dbamy.
Za luksusowe uważa się też tkaniny, których nie da się tak łatwo zdobyć. Pasjonaci mody cenią je za unikatowość i za to, że są trudne w pozyskiwaniu. Produkuje się je w ograniczonych ilościach, więc są bardziej pożądane – tak jak jedwab z lotosu lub tkaniny bisiorowe. Podobnie materiały wytwarzane ręcznie, zgodnie z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi, mają wyższą wartość.
Wśród szlachetnych tkanin są również te o mocniejszym splocie, z grubszymi włóknami i przyjemniejsze w dotyku. Te cechy ma len, idealny zwłaszcza na upały. Fantastycznie przepuszcza powietrze, a nawet reguluje temperaturę ciała o kilka stopni, co docenisz w upalne popołudnia.
Może Ci się spodobać >>> Bawełna merceryzowana – T-shirt w wersji premium. Jak odmieni Twoją stylizację?
Jedwab – symbol elegancji i wyrafinowania
Czy wiesz, że Chiny prawie przez 2 tysiące lat strzegły tajemnicy produkcji jedwabiu? Za wyjawienie, w jaki sposób powstaje ta szlachetna tkanina, groziła nawet kara śmierci. Ukochane apaszki monarchini Wielkiej Brytanii Elżbiety II powstawały z jedwabiu. Tę tkaninę upodobały sobie też domy mody, takie jak Saint Laurent, Gucci i Dior, promując ją na pokazach.
Światowa produkcja jedwabiu wynosi około 50 000 ton rocznie, co stanowi zaledwie 0,2% całkowitej produkcji wszystkich włókien. Dlatego to jedna z unikatowych i pożądanych tkanin – miękka, przyjemna w dotyku, lekka i delikatna reprezentuje styl quiet luxury.
Dowiedz się więcej >>> Quiet luxury, czyli cichy luksus: trend, który pozostaje na topie
Jedwabne spódnice i sukienki są przewiewne, więc nadają się do noszenia w ciepłe dni. Wyglądają na delikatne, ale tak naprawdę charakteryzuje je duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Włókna można rozciągnąć o około 20% i nie ulegną zniszczeniu. Jedwabne szorty i inne elementy garderoby są wygodne i się nie elektryzują.
Jeśli masz skórę podatną na uczulenia, jedwab to strzał w dziesiątkę, ponieważ ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Lekka i mieniąca się kreacja z jedwabiu sprawi, że wzbudzisz zachwyt na przyjęciu ślubnym lub podczas sylwestrowej nocy.
Spanie na poduszce obleczonej w jedwabną poszewkę jest niezwykle delikatne dla skóry, a niektóre właścicielki kręconych włosów śpią w jedwabnych czepkach, aby zapobiec odgniataniu i puszeniu się loków.
Ciekawostka: jedna z najrzadszych tkanin na świecie to jedwab z lotosu. Jest produkowany na bardzo małą skalę głównie w Kambodży. Niewielu rzemieślników potrafi pozyskać to włókno, a nad stworzeniem jednego szala pracują nawet dwa miesiące. Jedwab z lotosu tka się ręcznie, ponieważ jest tak delikatny.
Kaszmir – król zimowych materiałów
Wyobraź sobie mroźny styczniowy poranek. Tobie jednak zimno nie jest straszne, bo szyję otula Ci miękki i ultraciepły szal z kaszmiru. Ta tkanina, którą ponoć Rzymianie nosili za czasów Juliusza Cezara, przez wieki była symbolem wysokiego statusu społecznego.
Aktualnie kaszmir doceniamy zwłaszcza w zimowych miesiącach, a wykonane z niego szale mają ogromną zaletę – ich włókna nie gryzą. Delikatne, przyjemne w dotyku i zwarte, są jednocześnie odporniejsze na zniszczenia i mają świetne właściwości termoregulacyjne. Popularne są też swetry z kaszmiru, ponieważ doskonale utrzymują ciepło nawet w największe mrozy. Kozy kaszmirskie, z których pozyskuje się kaszmirową wełnę, mieszkają w Himalajach, gdzie występują duże wahania temperatur.
Jakie jeszcze zalety ma ekskluzywny kaszmir? Jest kilka razy cieplejszy niż owcza wełna, charakteryzuje go higroskopijność, czyli skutecznie usuwa pot, a jednocześnie ma właściwości antybakteryjne. Warto jednak wiedzieć, że z kaszmiru powstają nie tylko jesienne i zimowe ubrania, ale i te na lato, czyli kaszmirowe sukienki, szorty i topy.
Jeśli nie lubisz mechacącego się materiału, kaszmir to doskonały wybór – mniej się filcuje, a jednocześnie nie elektryzuje. Tę tkaninę pokochały nie tylko kobiety, bowiem jej właściwości doceniają mężczyźni na całym świecie.
Wśród innych wysokiej jakości wełen są alpaka, w tym jej odmiana: baby alpaka oraz wielbłądzia wełna.
Wełna merino – komfort na co dzień
Merynosy to jedna z najstarszych owczych ras, która mieszka wysoko w górach, gdzie panują ekstremalne warunki atmosferyczne. Dlatego wełna tych zwierząt dopasowuje się do temperatury – gdy jest ciepło, włókna się rozszerzają i zapewniają lepszą przepuszczalność powietrza, natomiast zimą: kurczą się.
Nic zatem dziwnego, że wełna z merynosów wzbudziła zainteresowanie. Zwana „magicznym runem”, stała się jedną z najbardziej luksusowych tkanin o fantastycznych właściwościach termoregulacyjnych.
Koszule, kardigany i swetry z wełny merynosów to trafny wybór na jesień i zimę. I ten materiał ma antybakteryjne właściwości, więc jest bezpieczny dla skóry. Co za tym idzie, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Reguluje temperaturę, jest nadzwyczaj miły w dotyku, a jednocześnie nie gniecie się i przyjemnie ogrzewa ciało.
Na odzież, w tym spodnie z kaszmiru, stawiają również outdoorowi sportowcy, ponieważ zapewnia komfort cieplny nawet w wysokich górach. Jednocześnie sprawnie odprowadza pot – jest w stanie absorbować około 35% wilgoci.
Len – naturalna elegancja na lato i nie tylko
Jeśli marzysz o idealnym wakacyjnym outficie, postaw na element garderoby z lnu. Trendsetterki pokochały lniane spodnie i sukienki – to jedne z największych modowych bestsellerów. W kremowym kolorze świetnie pasują do beżowego topu, czarnej torebki kuferki, dużych okularów przeciwsłonecznych i klapków na płaskim obcasie.
Mówi się, że najstarsze włókna lnu znaleziono w prehistorycznej jaskini w Gruzji i mają około 35 000 lat. Co ciekawe, w starożytnym Egipcie len symbolizował światło, czystość oraz bogactwo i luksus, dlatego używano go do mumifikacji. Był tak cenny, że czasem służył jako waluta. Poza tym odzież z lnu była zarezerwowana tylko dla najbogatszych i najwyżej postawionych społecznie Egipcjan, czyli dla władców i kapłanów.
Ze względu na swoje właściwości len jest też doskonałym materiałem na pościel, sprawdza się szczególnie dla alergików i osób o wrażliwej skórze.
Może Ci się spodobać >>> Spodnie lniane damskie – jak nosić i za co kochają je trendsetterki?
Oprócz tego, że jest uznany za szlachetny, len ma równie cenne właściwości jak kaszmir i jedwab. Reguluje temperaturę ciała o kilka stopni, czyli doskonale zdaje egzamin, gdy słupki rtęci przekraczają 25 stopni Celsjusza. W słońcu pięknie prezentują się spodenki, suknie i koszulki z lnu w kremowym, beżowym i białym kolorze, które przywodzą na myśl wakacyjny vibe i plażę.
Jeśli szukasz ubrań z ekskluzywnych tkanin, poznaj ofertę MODIVO. W naszym asortymencie mamy odzież z kaszmiru, jedwabiu i lnu dla kobiet i mężczyzn – doświadcz luksusu na własnej skórze!
Ikona wpisu: Photo by Jeremy Moeller/Getty Images
Sprawdź w sklepie