SZUKAJ

Jak prać kurtkę puchową?

3 min.

Lekka, poręczna i bardzo ciepła – taka jest każda puchówka. Nadchodzą chłodne dni, a Ty zorientowałaś się, że Twoja ukochana puchówka jest zabrudzona? A może chcesz ją odświeżyć przed podróżą? Wtedy pojawia się pytanie, jak prać kurtkę puchową, by jej nie uszkodzić. Dzięki naszym wskazówkom pozbędziesz się niechcianych plam i zapachów. Później przyjdzie czas na wystylizowanie tego elementu garderoby!

Kurtki puchowe z puchu syntetycznego i naturalnego nie tylko zapewniają ciepło podczas chłodniejszych miesięcy. Niektóre modele są bardziej znane od innych. Wystarczy wymienić tu mocno osadzone w trendach kurtki Guess czy funkcjonalne modele od North Face i Jack Wolfskin. Zobacz, jak właściwie o nie dbać. 

Na początek warto rozwiać wątpliwości dotyczące samego wkładu kurtek puchowych. Puch czy pierze – z którymi z nich mamy częściej do czynienia? W przypadku kurtek zdecydowanie jest to puch, czyli wewnętrzna warstwa piórek ptaków: gęsi, kaczek itp. Z jednej strony puch jest lekki, a z drugiej doskonale chroni przez zimnem. Z kolei pierze – bardziej zewnętrzna, sztywniejsza warstwa piór – przydaje się do wypełnienia kołder oraz poduszek. 

Zobacz też >>> 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o marce The North Face

Delikatność puchu i jego skłonność do deformacji w dłuższym kontakcie z wodą sprawiają, że pranie kurtki puchowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli jednak będziesz stosować się do wskazówek, Twoje ulubione okrycie zachowa swoją formę. Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego lub – ewentualnie – naturalnego? Pamiętaj o:

  • jak najniższej liczbie obrotów pralki (maksymalnie 600–800);
  • niskiej temperaturze prania (do 30–40 stopni Celsjusza);
  • użyciu pralki o pojemności przynajmniej 8 kg (puch zajmuje sporo miejsca; uważaj, aby go nie zgnieść);
  • tym, żeby nie używać płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ będzie on sklejać pióra; tak samo wybielacze i zwykłe proszki do prania niszczą piórka, a przez to kurtka nie będzie grzała jak wcześniej;
  • czyszczeniu jej w domu – pralnia chemiczna może ją znacząco uszkodzić.

Może Cię zainteresować >>> Jak nosić kurtkę puchową? Stylizacje trendsetterek na każdą okazję

Jak prać kurtkę z puchu naturalnego?

Puch naturalny ma skłonność do zbijania się pod wpływem obecności wody, schnie też wolniej od syntetycznego. O tym, czy są to naturalne pióra dowiesz się, patrząc na metkę. Dlatego przyjmuje się, że kurtkę z puchu naturalnego lepiej prać ręcznie. Jak się do tego przygotować?

  1. Opróżnij wszystkie kieszenie i zasuń każdy zamek.
  2. Odepnij dodatkowe elementy kurtki: kołnierz, pasek, kaptur itp. 
  3. Odwróć całość na lewą stronę.
  4. Włóż kurtkę do wanny lub naprawdę dużego zlewu bądź miski.
  5. Nalej ciepłej (nie: gorącej) wody i zanurz w niej kurtkę. Dolej płynu do prania puchówek. 
  6. Po około godzinie namaczania możesz zacząć proces delikatnego ugniatania kurtki, by wypuścić z niej powietrze – fragment po fragmencie. Nie szarp i nie wykręcaj. Możesz ewentualnie pocierać kolejne części materiału namoczoną gąbką. 
  7. Zmień wodę i przepłucz kurtkę.
  8. Nie zdziw się, jeśli po praniu puch będzie bardziej zbity, a sama kurtka wyda Ci się cieńsza. Po suszeniu jej forma powinna wrócić do normy.
  9. Chcesz wysuszyć praną ręcznie kurtkę-puchówkę? Możesz albo wrzucić ją do pralki na najniższe obroty, albo odcisnąć nadmiar wody ręcznie i poczekać (koniecznie trzymając kurtkę poziomo w suchym, przewiewnym miejscu; nie wybieraj grzejnika czy wieszaków – niemal na pewno mokry puch zbije się w grudki).

Wskazówka: Jak rozbić puch w kurtce podczas suszenia? Jeśli kurtka z naturalnym puchem schnie swobodnie na podłodze wyłożonej ręcznikami lub poziomo na suszarce stojącej, i tak warto strzepywać oraz oklepywać ją co jakiś czas. Możesz też przekładać ją z lewej strony na prawą, a później na odwrót. W ten sposób najlepiej zadbasz o to, by układ puchu w środku się nie zmienił. 

Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego?

Puch syntetyczny (sztuczny) może mieć przewagę nad tym naturalnym. Po pierwsze: do jego pozyskania nie wykorzystuje się zwierząt. Po drugie: nieco mniej zbija się w trakcie prania. I po trzecie: kurtki wypełnione puchem syntetycznym odrobinę szybciej schną. Ogólnie uważa się, że modele ze sztucznym puchem w środku lepiej znoszą pranie w klasycznej pralce. 

  1. Przygotuj ją w taki sam sposób, jak do prania ręcznego – wywiń na lewą stronę, opróżnij kieszenie i zapnij wszystkie suwaki, a także napy. 
  2. Ustaw program do prania delikatnych tkanin (600-800 obrotów, 30-40 stopni Celsjusza) i pozwól urządzeniu działać. 
  3. Zadbaj również o to, by w pralce – w bębnie oraz komorach do wsypywania proszku i nalewania płynu zmiękczającego – nie pozostały resztki detergentów, które mogą wpłynąć negatywnie na puch. 
  4. Jak rozbić puch w kurtce, jeszcze w trakcie prania lub suszenia w suszarce bębnowej? Niezawodnym sposobem na niezdeformowaną kurtkę z puchem będą zwykłe piłeczki tenisowe. Weź trzy-cztery czyste piłeczki i wrzuć je do bębna razem z kurtką. Podczas wirowania i napełniania bębna wodą piłki będą na bieżąco rozbijać puch. 

Nie wiesz, jak uratować zbity puch w kurtce? Gdy puch namoknie i poprzesuwa się wewnątrz kurtki, nadal możesz przywrócić jej dawną formę. Nie chodzi tylko o wygląd, ale przede wszystkim o właściwości termoizolacyjne okrycia. W jaki sposób to zrobić? 

  1. Wrzuć kurtkę jeszcze raz do suszarki bębnowej, ale tym razem umieść tam również wspomniane piłeczki tenisowe. Nawet jeśli podczas wcześniejszego prania i suszenia zapomniałaś o nich, nic nie stoi na przeszkodzie, by powtórzyć całą procedurę – tym razem z piłeczkami w urządzeniu.
  2. Jak rozbić puch syntetyczny w kurtce po praniu? Możesz także postawić na drugą metodę, czyli po prostu uprać okrycie ponownie, a następnie ugniatać delikatnie i oklepywać puchówkę. Nie zapomnij po kilku godzinach przewrócić ją na prawą stronę, a po upływie paru kolejnych — znowu na lewą.

Oprócz piłek do tenisa ziemnego w wielu sklepach sportowych, a nawet drogeriach znajdziesz specjalne kulki do prania puchu. To nic innego jak niewielkie piłeczki wykonane z gumy lub silikonu. Sekret ich użyteczności tkwi jednak w niejednorodnej powierzchni – mają one od kilkunastu do kilkudziesięciu wypustek. Ich zadaniem jest rozbijanie puchu na bieżąco, podczas pracy urządzenia. 

Uwaga: Jak już wspomnieliśmy, omijaj szerokim łukiem zwykłe proszki do prania i płyny do płukania tkanin. Wybieraj detergenty, które nie zniszczą puchu: płyny do prania tego rodzaju wypełnienia oraz płyny do prania ultra delikatnych tkanin (jedwabiu, wełny itp.). 

Sprawdź też >>> Jaka kurtka do sukienki? Odkryj 5 stylowych modeli na każdą pogodę 

Teraz już wiesz, jak prać kurtkę puchową oraz jak rozbić puch w kurtce po praniu. Wykorzystaj nasze wskazówki jeszcze zanim nadejdą prawdziwe chłody. Chyba lepiej, aby puchówka czekała już na Ciebie gotowa w szafie, prawda? 

Trendy & Porady:
Insta News