MODIVO DAYS -20%! Odbierz dodatkowy rabat na wybrane produkty topowych marek >>> Damskie Męskie Dziecięce 
SZUKAJ

Ekologiczne marki odzieżowe dostępne na MODIVO

5 min.

Zrównoważona moda to jeden z najsilniejszych trendów ostatnich lat, który niesie ze sobą pozytywne zmiany dla środowiska. W przeciwieństwie do chwilowych preferencji w branży fashion, zwrot ku ekologii to zjawisko wpisujące się na stałe w strategie marek modowych. Działania w kierunku zrównoważonej mody podejmuje także multibrand MODIVO, który poza wdrożeniem opakowań wielokrotnego użytku, stale poszerza ofertę o ekologiczne marki odzieżowe. Jakie to marki? Sprawdź poniżej!

Luksusowe marki i znani projektanci coraz częściej stawiają zrównoważoną modę. Dotyczy to nie tylko małych brandów, ale także firm specjalizujących się w masowej produkcji. Specjalnie dla Ciebie przyjrzałam się kilku markom odzieżowy dostępnym na MODIVO, dla których ekologia jest na pierwszym miejscu. Wśród nich znajdziesz także polskie marki działające w duchu eko!

MODIVO DAYS

Ekologiczne marki to takie, które tworzą ubrania i dodatki z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz dbają o poszanowanie praw pracowniczych i lokalną produkcję. Czym jest materiał przyjazny dla środowiska? To tkanina wytwarzana poprzez minimalizację stosowania szkodliwych środków chemicznych i barwników, redukcję wykorzystywania wody, energii, odpadów oraz taka, która przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. Mianem materiałów ekologicznych można określić bawełnę organiczną, powstały z celulozy tencel/lyocell, ekologiczną wiskozę LENZING™ ECOVERO™, len, włókna konopi, a także tkaniny pochodzące z recyklingu. Gdzie kupić ekologiczne ubrania? Na MODIVO znajdziesz specjalną zakładkę eco-friendly, w której dostępne są produkty powstałe w duchu zrównoważonej mody.

1. Stella McCartney

Stella McCartney jest jedną z prekursorek zrównoważonej mody w świecie high fashion. Wyczulona na dobro planety projektantka, jako pierwsza włączyła do produkcji materiały przyjazne środowisku. Stella od samego początku udowadnia, że ekologia może iść w parze z wielką modą, dzięki czemu udało jej się stworzyć brand tworzący w 100% wegańskie ubrania i dodatki – bez skóry, piór i futer. Ponadto, wykorzystuje w swoich kolekcjach surowce pozyskiwane w przyjazny dla środowiska sposób. Ubrania z z metką Stella McCartney to odzież wykonana m.in. z bawełny organicznej, ekologicznej wełny oraz z materiałów pochodzących z recyklingu.

2. Mango

Mango to jeden z czołowych gigantów odzieżowych działających na rzecz zrównoważonej mody. Marka rozpoczęła swą ekologiczną działalność w 2017 roku tworząc specjalną linię Mango Committed, w której dostępne są ubrania i dodatki dla kobiet i mężczyzn, wykonane z bawełny organicznej, lyocellu, ekologicznej wiskozy i recyklingowanych tkanin. Ale to nie wszystko! W 2020 roku marka podpisała Kartę Przemysłu Modowego na Rzecz Klimatu, której założeniem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz rezygnacja z naturalnych futer i plastiku. Ubrania z linii Mango Committed posiadają liczne certyfikaty ekologiczne, w tym certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard), OCS (Organic Cotton Standard) i GRS (Global Recycled Standard).

3. Samsøe & Samsøe

Samsøe & Samsøe to duńska marka odzieżowa, tworząca ubrania i dodatki w minimalistycznym, skandynawskim stylu. Marka traktuje zrównoważoną modę bardzo poważnie. Samsøe & Samsøe wykorzystuje przyjazne środowisku materiały, w tym bawełnę organiczną, poliester z recyklingu i wiskozę EcoVero™. Do produkcji nie używa także futer, angory ani egzotycznej skóry zwierzęcej.

4. Drivemebikini

Drivemebikini to polska marka odzieżowa założona w 2014 roku przez Zosię Krasuską, której nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój. Ubrania z metką Drivemebikini powstają z nietoksycznych, naturalnych i certyfikowanych materiałów ekologicznych, które są przyjazne dla skóry i środowiska. Marka słynie z bogatego asortymentu strojów kąpielowych, do których produkcji wykorzystuje econylon – elastyczną tkaninę pochodząca z recyklingu, wykonaną ze starych sieci rybackich. W jej ofercie znajdziesz także ekologiczne ubrania – T-shirty, komplety dresowe, legginsy i bluzy wykonane z bawełny organicznej i włókien konopii.

5. Frootwear

Frootwear to kolejna polska marka eko, tworząca buty sportowe z materiałów z recyklingu. Wszystkie modele powstają z obrobionych resztek owoców, m.in. z jabłek, winogron czy ananasów, które są odzyskiwane za pomocą najnowocześniejszych metod. Marka wykorzystuje także kukurydzę z recyklingu, która po odpowiedniej obróbce nadaje się do wykonania podszewki butów. Frootwear to jedna z nielicznych firm na polskim rynku mogących poszczycić się tak innowacyjnym wykorzystaniem materiałów ekologicznych. Brand dba także o to, aby ślad węglowy przy produkcji obuwia był jak najmniejszy, dzięki temu marka jest przyjazna środowisku. Obuwie Frootwear powstaje w polskiej fabryce, co zapewnia transparentną produkcję.

5. adidas

adidas to marka, dla której idea zrównoważonej mody jest szczególnie ważna. Światowy gigant tworzy produkty z materiałów pochodzących z recyklingu, stawia na biodegradowalne tkaniny, które można przetworzyć i projektuje w zgodzie z naturą. adidas do 2050 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną, podczas gdy już dziś 50% poliestru używanego w kolekcjach pochodzi z recyklingu. Marka podejmuje szereg działań pro ekologicznych, a najważniejszym z nich jest współpraca z organizacją Parley for the Oceans. Odzieżowy gigant zbiera plastik wyrzucany do oceanów oraz stare sieci rybackie i przerabia go na surowiec, który zostaje wykorzystany do produkcji obuwia i odzieży. Kolekcja ubrań z Parley for the Oceans pochodzi z ponad 75 proc. przechwyconych morskich odpadów. Podczas produkcji zużywa się mniej wody, chemikaliów oraz zapobiega zanieczyszczeniu plastikiem. Ubrania i buty adidas wytwarzane z recyklowanego poliestru i nylonu są równie wygodne i trwałe, co te wytwarzane w tradycyjny sposób.

6. Levi’s

Marka Levi’s realizuje strategię zrównoważonej mody już od 2011 roku. Nie tylko poddaje zużyte ubrania recyklingowi i tworzy z nich nowe, ale także oszczędza wodę w procesie produkcji. Ubrania z linii Waterless wybielane przy użyciu ozonu. To utleniacz, który pozwala wybielić tkaninę przy minimalnym zużyciu wody. Dzięki tego typu działaniom firmie Levi’s udało się zaoszczędzić ponad milion litrów wody. Marka dba także o ekologiczne tkaniny. Ubrania Levi’s ze znaczkiem eco-friendly powstają z bawełny organicznej oraz materiałów z recyklingu.

7. Samsøe & Samsøe

Samsøe & Samsøe to duńska marka odzieżowa, tworząca ubrania i dodatki w minimalistycznym, skandynawskim stylu. Marka traktuje zrównoważoną modę bardzo poważnie. Samsøe & Samsøe wykorzystuje przyjazne środowisku materiały, w tym bawełnę organiczną, poliester z recyklingu i wiskozę EcoVero™. Do produkcji nie używa także futer, angory ani egzotycznej skóry zwierzęcej.

8. United Colors of Benetton

United Colors of Benetton już od 2011 roku realizuje cel “600 ton mniej tworzyw sztucznych” w produkcji ubrań. Ubrania marki Benetton z linii eco wykonane są z bawełny organicznej oraz poliestru i wełny pochodzącej z recyklingu. Na szczególną uwagę zasługują kurtki dziecięce z serii Eco-Recycle, których wypełnienie wykonane jest z przetworzonych, plastikowych butelek zamiast z puchu. Marka nie ogranicza się jedynie do ekologicznych materiałów. Inwestuje także w eko rozwiązania w swoich sklepach. Flagowy butik otwarty w 2021 roku we Florencji hołduje idei recyklingu – do produkcji mebli wykorzystano zużyte guziki, podłoga powstała drzew powalonych huraganem, a zakupy pakowane są w torby płócienne lub papierowe wykonane z makulatury.

9. Save The Duck

Save The Duck to marka, której misją jest ekologiczne podejście do produkcji, szacunek do zwierząt i środowiska oraz całej planety. W swoich projektach wykorzystuje opatentowaną technologię Plumtech, czyli wysokiej jakości puch, który nie pochodzi od zwierząt – kaczek, do czego bezpośrednio nawiązuje nazwa marki. Ubrania marki nie zawierają również innych materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak skóra czy futro. Dzięki zastosowanym innowacyjnym rozwiązaniom kurtki Save The Duck są lżejsze i cieńsze, ale zachowują przy tym wszelkie właściwości termoizolacyjne.

10. Chantelle

Chantelle to francuska marka bieliźniana, której głównym celem jest sprostanie klimatycznym wyzwaniom obecnych czasów i pozytywny wpływ na lepsze jutro. W ciągu dwóch ostatnich lat ekologiczna oferta marki została powiększona aż ośmiokrotnie, dzięki produkcji bielizny z tkanin z recyklingu. W zeszłym roku na rynek trafił przełomowy produkt – pierwszy biustonosz wyprodukowany w 100% z materiałów z recyklingu. Bielizna Chantelle z linii eko posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100.

To także może Cię zainteresować >>> Materiały ekologiczne w modzie – kompleksowy przewodnik po tkaninach i ubraniach eko

Ikona wpisu: Thomas Niedermueller via Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News