SZUKAJ

Jakie pędzle do makijażu dla początkujących? To warto wiedzieć! 

3 min.

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw pędzli do makijażu, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze? Znaną marką, ceną, a może rodzajem włosia? Lepiej skompletować pędzle osobno czy kupić je w komplecie? W odpowiedzi na Twoje pytania powstał ten oto poradnik, w którym podpowiem Ci, jak zacząć przygodę z pędzlami do makijażu. To prostsze niż myślisz!  

Zbite włosie, mocno umocowane w skuwce to nie jedyne, czym powinien wyróżniać się dobry pędzel. Dowiedz się więcej.  

Na początku warto zadać sobie pytanie, czy faktycznie potrzebujesz całego zestawu pędzli do makijażu? Jeśli – przykładowo – nie malujesz brwi albo kresek na oczach, zastanów się nad skompletowaniem pędzli pojedynczo. Jest to zdecydowanie praktyczniejsza i tańsza opcja, a ponadto możesz skoncentrować się na jakości a nie ilości. Nie ma sensu, aby pędzle leżały nieużywane w kosmetyczce. Ponadto pamiętaj, że trudno wykonać dobry makijaż na słabych produktach. Nieumiejętnie dobrane pędzle tylko utrudnią blendowanie cieni czy nakładanie podkładu.   

Jakie cechy powinien więc mieć naprawdę dobry pędzel? Przede wszystkim gęste, zbite włosie, ciasno osadzone w skuwce, co zapobiega ich wypadaniu. Powinnaś wiedzieć, że są dwa rodzaje włosia – naturalne i syntetyczne. Pędzlami ze sztucznym włosiem najlepiej aplikować produkty kremowe jak podkłady i korektory. Nie mają one porowatości i nie wchłaniają produktu. Aby aplikacja była efektywniejsza, zmocz delikatnie pędzel przed użyciem.  

Pędzle z naturalnym włosiem sprawdzą się przy blendowaniu i rozcieraniu produktów sypkich (ich porowata struktura świetnie absorbuje sypkie pigmenty). Naturalne włosie wyróżnia się sprężystością i delikatnością, ale – co warto pamiętać – może też uczulić.  

Nim wyjaśnię, który pędzel do makijażu do czego służy, chciałabym zaznaczyć, że nie musisz ściśle stosować się do zaleceń producentów. Beauty youtuberki często podkreślają, że produkt ma służyć przede wszystkim Tobie, więc jeśli pędzlem do rozświetlacza dobrze nakłada Ci się puder – nie rezygnuj ze swoich przyzwyczajeń. Ale wróćmy na chwilę do teorii, a więc który pędzel do czego służy. W sklepach internetowych często spotykamy się z aż kilkunastoma rodzajami pędzli.  

pędzle do makijażu
Photo by Getty Images/Getty Images

Na szczególną uwagę zasługują pędzle Flat Top, wyróżniające się ściętym na płasko, zbitym włosiem. Przy ich użyciu łatwo rozprowadzisz podkład, bez smug i nienaturalnego efektu. Do aplikacji produktów sypkich – jak róż czy rozświetlacz – dobrze posłużą Ci pędzle wachlarzowe, a do nanoszenia pudru zaokrąglony model z gęstym i miękkim włosiem naturalnym. Do aplikacji i blendowania cieni nie wybieraj płaskich modeli, coraz częściej odradzanych przez wizażystki, a pędzelki z owalnym wykończeniem, które posłużą zarówno do nanoszenia jak i rozcierania produktu. Do malowania kresek czy precyzyjnych zdobień sprawdzą się malutkie pędzle-kulki, uformowane w stożek, a płaskie i mocno ścięte do brwi. 

W asortymencie drogerii internetowych widnieją również produkty do konturowania, malowania ust czy nakładania korektora. Na początku polecam Ci samodzielnie skompletować zestaw złożony z 3-5 podstawowych pędzli.

Pamiętaj, aby wklepywać produkty (zarówno mokre jak i sypkie) a nie rozcierać je po twarzy. Zmniejszy to widoczność porów, da naturalny efekt i przedłuży “żywot” makijażu.  
makijaż twarzy
Photo by Rosdiana Ciaravolo/Getty Images

Aby pędzle zachowały swoją pierwotną strukturę i jakość, należy o nie dbać i regularnie czyścić. Najlepiej posłuży Ci do tego profesjonalna myjka do czyszczenia pędzli, np. SIGMA BEAUTY. Silikonowa tarka – z wieloma wypustkami i rowkami – łatwo i skutecznie usunie nawet stare i zaschnięte resztki kosmetyków, cząstki brudu oraz bakterie. To naprawdę dobra i warta wypróbowania inwestycja, szczególnie w połączeniu ze specjalnym płynem do mycia pędzli.

 

Jeśli chcesz poznać domowe sposoby na czyszczenie pędzli do makijażu, cóż – tu wystarczy woda, mydło w płynie i odrobina olejku (np. kokosowego lub oliwy z oliwek). Najpierw zamocz pędzel pod strumieniem wody (nigdy pod włos, aby woda nie wpłynęła do skuwki i nie uszkodziło się włosie), następnie zatop na chwilę w olejku, porościeraj dokładnie na ręce i ponownie spłucz. Aby usunąć tłuszcz, pozostałości kosmetyków oraz bakterii, zamocz teraz pędzel w mydle, znów porościeraj na dłoni i spłucz.

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu to podstawa zdrowej cery.

Zastanawiasz się, jak suszyć pędzle do makijażu? Najlepiej pozostawić je na parę godzin w pozycji leżącej. Zdecydowanie nie używaj do tego suszarki ani grzejnika, które mogą spowodować rozklejenie się pędzla i utratę jego kształtu.  

Jak często myć pędzle do makijażu? 

  • pędzle do płynnych kosmetyków, np. podkładów i kremów BB najlepiej czyścić codziennie, 
  • pędzle do kosmetyków sypkich, np. pudru i różu trzeba myć co 2-3 dni. 

Tutaj pomocna jest specjalna tuba, którą osobiście Ci polecam. Pamiętaj że promienie słoneczne, podobnie jak wysoki stopień wilgotności uszkadzają włosie. Jeśli jednak nie chcesz w nią inwestować, przechowuj pędzle w stojaku albo zwykłym kubku, aby nie miały styczności z blatem łazienkowym, a tym samym bakteriami i z dala od światła. 

Wiele pędzli do makijażu dla początkujących i akcesoriów do czyszczenia znajdziesz w ofercie multibrandu MODIVO. Polecam Ci zwrócić szczególną uwagę na produkty CRYSTALLOVE i SIGMA BEAUTY.

 

To również może Cię zainteresować >>> Jak olejować włosy? Poznaj ulubiony zabieg włosomaniaczek

Trendy & Porady:
Insta News