SZUKAJ

Kaszmir – co to za wełna, dlaczego warto inwestować w kaszmirowe ubrania?

3 min.

Kaszmirowe ubrania to nie tylko symbol luksusu, ale również komfortu. Są ponadczasowe, uniwersalne, a dzięki szlachetnemu wykończeniu tkaniny – eleganckie nawet wtedy, gdy mowa o casualowym swetrze. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten rodzaj wełny i dlaczego warto w niego inwestować.

Marzy Ci się kaszmirowy szal, sweter czy płaszcz? Poznaj kilka powodów, dzięki którym zdecydujesz się na zakup.

Black Weeks w MODIVO

Chcesz wiedzieć, co to kaszmir? To rodzaj wełny pozyskiwany od hodowanych w Azji kóz kaszmirskich. Znany był już w czasach starożytnych i nawet wtedy uznawano go za towar luksusowy. Co więcej, do dziś produkowany jest ręcznie tradycyjnymi metodami, co nie pozostaje bez wpływu na jego cenę.

Włókna tej tkaniny są niezwykle cienkie (mają maksymalnie 18 mikrometrów grubości, przy czym 1 mikrometr to 1/1000 milimetra), co sprawia, że kaszmir jest lekki i przyjemny w dotyku. Jednocześnie wykazuje bardzo dobre właściwości grzewcze – jest 10 razy cieplejszy niż wełna owcza. Oprócz tego jest antybakteryjny i antystatyczny (nie przyciąga kurzu).

Ubrania z kaszmiru można nosić zarówno zimą, jak i latem, ponieważ ten rodzaj wełny ma właściwości termoregulacyjne. A z praktycznych zalet – materiał ten nie gryzie, nie wchłania zapachów i filcuje się tylko w nieznacznym stopniu.

To wszystko sprawia, że mimo wysokiej ceny, sukienka, płaszcz czy sweter z kaszmiru to dobra inwestycja. Jednak uważaj podczas zakupów w niesprawdzonym miejscu, ponieważ ze względu na to, że kaszmir jest najdroższym rodzajem wełny, często jest podrabiany. Jak rozpoznać jego autentyczność? Są dwa sposoby:

  • próba ognia – podpal kilka nitek; jeśli w trakcie spalania wyczuwasz zapach palonych włosów, a po nitkach zostaje jedynie popiół, możesz mieć pewność, że masz do czynienia z kaszmirem;
  • próba wody – zwilż lekko tkaninę i powąchaj ją; autentyczny kaszmir pachnie jak mokre zwierzę (ale nie jest to zapach nieprzyjemny).

Mniej inwazyjną metodą jest zgniecenie materiału – wełna kaszmirska powinna po chwili wrócić do początkowego kształtu, bez widocznych zagnieceń. Dodatkowo tkanina będzie sprawiać wrażenie ciepłej w dotyku.

Quiet luxury oraz old money to dwa style, które w ostatnich sezonach wpłynęły na większą popularność ubrań z kaszmiru. Elementy garderoby, na które warto postawić, to przede wszystkim swetry, płaszcze i szale, a my przygotowaliśmy dla Ciebie kilka inspiracji.

Zanim jednak do nich przejdziemy, mamy wskazówkę – stawiaj na ponadczasowe, klasyczne fasony i neutralną kolorystykę, wpisującą się w założenia szafy kapsułowej. Dzięki temu zyskasz pewność, że ubranie z najnowszej kolekcji nie stanie się passé za kilka miesięcy.

Zobacz też >>> Quiet luxury, czyli cichy luksus: trend, który pozostaje na topie

Sweter z kaszmiru – must have w każdej szafie

Jeśli cenisz sobie komfort i stylowy wygląd, kaszmirowy sweter damski powinien znaleźć się w Twojej szafie. Może być z krótkim lub długim rękawem, wkładany przez głowę czy rozpinany. Do niemal każdej stylizacji pasuje prosty, gładki sweter z półgolfem i ściągaczami na dole. Baw się teksturami i zestawiaj go ze skórzaną spódnicą czy ciemnymi, eleganckimi jeansami.

W tym sezonie trendują oversize’owe fasony – przeskalowany kaszmirowy sweter z obniżoną linią ramion to strzał w dziesiątkę, nie tylko w jesiennych stylizacjach. Załóż go na długą, lnianą sukienkę i połącz z supermodnymi sneakersami adidas Gazelle.

Płaszcze damskie z wełny i kaszmiru

Szukasz uniwersalnej i jednocześnie eleganckiej odzieży wierzchniej? Postaw na płaszcze damskie z wełny i kaszmiru, które są ciepłe i wygodne w noszeniu. Obowiązkowo wybierz wersję szarą, beżową lub w różnych odcieniach brązu.

Zobacz też >>> Beżowy płaszcz damski w stylizacjach na jesień i zimę – jaki model wybrać i jak go nosić? Zobacz propozycje od MODIVO!

Zarówno do casualowych, jak i wieczorowych outfitów pasuje kremowy płaszcz z kaszmirem o kroju szlafrokowym. Jest luźny, komfortowy, a pasek pięknie podkreśla talię. Łącz go z golfem w tym samym kolorze, ale o kilka tonów ciemniejszym.

Oprócz tego sprawdź płaszcze o prostym, pudełkowym kroju. Akcenty takie jak długi pasek do przewiązania w talii lub duże kieszenie sprawią, że klasyczne okrycie nabierze nowoczesnego charakteru.

Szal z kaszmiru – elegancki dodatek

Kolejną propozycją, która powinna stać się obowiązkowym elementem Twoich stylizacji w chłodniejsze dni, jest szal z kaszmiru. Jest miękki, ciepły i co najważniejsze – nie gryzie w szyję.

Wykończysz nim wieczorowy outfit uwzględniający długą suknię i elegancki płaszcz lub uzupełnisz miejską stylizację składającą się z dopasowanych spodni, krótkiej kurtki z futerkiem i czapki bejsbolówki.

Zobacz też >>> Jak dobrać odpowiedni szalik do płaszcza? Podpowiadamy!

Odzież z kaszmiru będziesz nosić przez lata, jeśli tylko zadbasz o odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim nie pierz jej w pralce automatycznej, zawsze rób to ręcznie. Zacznij od namoczenia ubrań w zimnej wodzie, po czym dodaj łagodny detergent (nigdy nie używaj środków wybielających). Nie pocieraj tkaniny, zamiast tego ugniataj ją. Następnie wypłucz kaszmir w zimnej wodzie, bez użycia płynu zmiękczającego, który obciąża włókna. Na końcu delikatnie wyciśnij nadmiar wody, bez wyżymania. Najlepiej, aby cały ten proces trwał nie dłużej niż 15 min.

Kaszmir susz rozłożony na płasko. Wybierz miejsce, które jest nieco oddalone od kaloryferów oraz okien, ponieważ bezpośrednie źródło ciepła lub światła słonecznego niekorzystnie wpłynie na tkaninę.

Ubrania z kaszmiru mogą po praniu być pomarszczone. Jeśli chcesz je wyprasować, ustaw na żelazku niską temperaturę i umieść bawełniany kawałek materiału (np. czystą ścierkę kuchenną) na wełnie.

Ze względu na to, że kaszmir ma właściwości higroskopijne i dobrze wchłania wilgoć, radzimy, aby przechowywać go w suchym i przewiewnym miejscu. Do płaszcza czy swetra możesz włożyć trochę niebarwionej bibuły. Unikaj też noszenia kaszmirowych ubrań przez kilka dni z rzędu – powinna upłynąć minimum doba, zanim znowu wykorzystasz dany element w swojej stylizacji. Dzięki temu włókna w naturalny sposób wrócą do swojego kształtu, a tkanina przewietrzy się, co wydłuży żywotność materiału.

Ikona wpisu: Jeremy Moeller/Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News