SZUKAJ

Materiały ekologiczne w modzie – kompleksowy przewodnik po tkaninach i ubraniach eko

4 min.

Zrównoważona moda to hasło, które coraz częściej pojawia się w kontekście dbania o środowisko.  Coraz więcej z nas zwraca uwagę nie tylko na prawidłowe segregowanie odpadów, oszczędzanie wody czy kupowanie produktów bez plastikowych opakowań, ale także na składy i certyfikaty na metkach ubrań. Zastanawiasz się, jakie materiały są naprawdę ekologiczne i czy warto zapłacić więcej za ubrania eco-friendly? Zapoznaj się z moim przewodnikiem po tkaninach eko i dowiedz się więcej!

Len, wiskoza, bawełna, a możesz kaszmir? Nie jesteś pewna, jakie materiały są przyjazne dla środowiska? Zerknij na poniższe zestawienie i dowiedz się, które tkaniny zasługują na miano ekologicznych i kupuj bardziej świadomie.

Moda ekologiczna to trend widoczny już nie tylko u modowych gigantów na czele ze Stellą McCartney czy lokalnych marek odzieżowych, ale także wśród sieciówek. Masowi producenci odzieży  odpowiedzialni za zjawisko fast fashion, coraz częściej zwracają uwagę na sposób produkcji materiałów i ich pochodzenie. Tkaniny ekologiczne wytwarzane są w bardziej przyjazny dla środowiska sposób poprzez minimalizację stosowania szkodliwych środków chemicznych i barwników, redukcję wykorzystywania wody, energii, odpadów oraz śladu węglowego, a także poprzez recykling istniejących już tekstyliów. Ubrania eco-friendly to takie, które powstały z tkanin naturalnych lub z recyklingu, a także te, które zostały wyprodukowane z poszanowaniem dla praw człowieka.

Chcesz cieszyć się modą w bardziej odpowiedzialny sposób bez rezygnowania z zakupów? Wybieraj zatem ubrania wykonane z materiałów ekologicznych, które są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także dla Twojej skóry. Jakich tkanin szukać na metkach ze składem ubrań? Odpowiedź poniżej. 

[Materiały ekologiczne]: Len

Len to naturalne włókno powstałe z łodyg roślin o tej samej nazwie, które jest prawie 3 razy bardziej wytrzymałe niż bawełna. Jego produkcja nie niesie ze sobą negatywnych skutków dla środowiska, a jest dla niego wręcz korzystna, ponieważ użyźnia glebę. Len ma działanie antyalergiczne i antybakteryjne, dlatego jest idealnym materiałem dla osób o wrażliwej skórze. Dzięki takim właściwościom, jak lekkość, zwiewność i wchłanianie wilgoci, ubrania z lnu doskonale nadają się na lato. Więcej na temat lnianych sukienek przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.

[Materiały ekologiczne]: Bawełna organiczna

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów eko jest bawełna organiczna. Czym różni się od zwykłej bawełny? Na produkcję jednej koszulki wykonanej z nieorganicznej bawełny zużywa się aż 2,5 tys. litrów wody, podczas gdy uprawy bawełny organicznej nawadniane są zazwyczaj za pomocą deszczówki. Bawełna organiczna jest także zbierana ręcznie, co czyni ją czystszym surowcem, a do jej produkcji stosuje się wyłącznie naturalne  substancje. Ten materiał jest niezwykle delikatny i przyjazny dla skóry.

[Materiały ekologiczne]: Lyocell / Tencell

Lyocell, nazywany też tencelem, to miękki materiał pozyskiwany z celulozy drzewnej. Jego dużą zaletą jest biodegradowalność – materiał poddany odpowiednim warunkom kompostowania ulega biodegradacji w ciągu 6 tygodni. Dzięki zastosowaniu nietoksycznego rozpuszczalnika NMMO, który może być wykorzystywany ponownie w procesie produkcji oraz małego zużycia wody, lyocell to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów. Co więcej, ubrania z lyocellu są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne. Ta elastyczna i dobrze oddychająca tkanina, często wykorzystywana jest do produkcji bielizny, odzieży do biegania i ubrań na lato.

[Materiały ekologiczne]: LENZING™ ECOVERO™

LENZING™ ECOVERO™ to przyjazna dla środowiska wiskoza wyprodukowana z certyfikowanej celulozy drzewnej, która jest w 100% biodegradowalna. Podczas produkcji wiskozy z certyfikatem LENZING™ ECOVERO™  zużywa się o 50% mniej wody niż w przypadku tradycyjnej wiskozy. Materiał ten jest niezwykle miękki i przyjemny dla skóry, a dodatkowo posiada właściwości oddychające i chłonące wilgoć. Idealnie nadaje się zarówno na sukienki i bluzki, jak i swetry czy spodnie. 

[Materiały ekologiczne]: Włókna konopi

Ubrania z włókien konopi dopiero zyskują na popularności, ale już teraz warto zwrócić uwagę na ten w całkowicie biodegradowalny materiał. Uprawa konopi zużywa nawet do 70% mniej wody niż uprawa bawełny, a ponadto wpływa korzystnie na żyzność gleby. Nie wymaga także stosowania pestycydów. Ubrania z włókien konopi są lekkie i miłe dla skóry, podobnie jak len, a dodatkowo mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

[Materiały ekologiczne]: Wełna z recyklingu

Oprócz naturalnych upraw istotny jest także recykling tkanin, który daje szansę na wykorzystanie istniejących już materiałów. Wełna z recyklingu powstaje z resztek produkcyjnych lub ze starych ubrań. Przy jej produkcji zużywa się dużo mniej wody, energii i zasobów naturalnych niż w przypadku standardowego procesu produkcyjnego zwykłej wełny.

Certyfikaty i symbole na tkaninach ekologicznych pozwalają rozpoznać, czy ubranie zostało wyprodukowane w zrównoważony sposób, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz z poszanowaniem praw pracowniczych. Poniżej przedstawiam kilka najbardziej znanych oznaczeń.

Certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard

To jeden z najbardziej popularnych certyfikatów ekologicznych w Europie, który świadczy o tym, że dany produkt powstał z poszanowaniem środowiska i praw pracowniczych. Certyfikat przyznawany jest w dwóch przypadkach – jeśli produkt składa się z co najmniej 70% certyfikowanych włókien ekologicznych lub jeśli zawartość certyfikowanych surowców sięgnie 95%. Wśród marek dostępnych na MODIVO, certyfikatem GOTS oznaczone są ubrania z kolekcji Mango Committed. Posiadają one również stempel OCS (Organic Cotton Standard) oraz GRS (Global Recycled Standard).


© Global Organic Textile Standard (fot. materiały prasowe)

Certyfikat ECOLABEL

Certyfikat Ecolabel nadawany jest przez Komisję Europejską, a oznaczone nim produkty i usługi zostały starannie zweryfikowane pod kątem wykorzystanych materiałów i procesów. Nadawany jest wielu różnym produktom, w tym sprzętowi, kosmetykom, środkom czystości, a także tekstyliom i odzieży. Oznaczenie to znajdziesz zarówno na ubraniach z tkanin naturalnych, jak i sztucznych.


Ecolabel (fot. materiały prasowe)

Certyfikat OCS – Organic Content Standards

Certyfikat Organic Content Standards przyznawany jest wyrobom tekstylnym z materiałów organicznych. Symbol OCS 100 oznacza, że dany produkt zawiera co najmniej 95% włókien pochodzących z upraw ekologicznych.


Organic Content Standards (fot. materiały prasowe)

Certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100

Oznaczenie Oeko-Tex Standard 100 przyznawane jest producentom ubrań, a także półproduktów: tkanin, nici, barwników. Przyznaje je Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. Odzież z tym symbolem nie może zawierać niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia, a proces jej powstawania nie może zatruwać środowiska.


© OEKO-TEX® (fot. materiały prasowe)

Nawet do 60% ubrań dostępnych w sklepach wykonanych jest z tkanin sztucznych, które nie nadają się do recyklingu, a ich rozkład trwa nawet do 200 lat. Podczas prania z materiałów sztucznych, uwalnia się mikroplastik, który przedostaje się z wodą do środowiska. Jak możemy temu zapobiec? Wybieraj odzież ekologiczną wykonaną z naturalnych lub z recyklingowanych tkanin! Ubrania eco-friendly są przyjazne nie tylko dla planety, ale także dla Twojej skóry. Większość z nich jest antyalergiczna i antybakteryjna, a dodatkowo chłonie wilgoć i pozwala skórze oddychać. Warto zaznaczyć, że obecność w składzie syntetycznych lub sztucznych włókien jest często konieczna, aby nadać ubraniom odpowiednie cechy np. elastyczność, ale nie powinna przekraczać kilkunastu procent całego składu. Ekologiczna moda to także bardziej przemyślane zakupy i inwestowanie w rzeczy wysokiej jakości, które posłużą Ci przez kilka lat.

Zrównoważona moda to nie tylko puste hasło, ale konkretne działania, które podejmują marki w celu minimalizacji negatywnych skutków produkcji odzieży. Na MODIVO znajdziesz szeroki wybór ubrań ze znaczkiem eco-friendly, które zostały wyprodukowane w całości lub częściowo z ekologicznych tkanin.

To także może Cię zainteresować >>> Ekologiczne marki odzieżowe dostępne na MODIVO

Ikona wpisu: Portland Press Herald via Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News