SZUKAJ

Fenomen butów Manolo Blahnik – poznaj ich historię i podobne modele w MODIVO

3 min.

O butach Manolo Blahnik słyszał prawdopodobnie każdy, kto choć w najmniejszym stopniu interesuje się modą lub… oglądał serial ,,Seks w wielkim mieście”. To właśnie tam główna bohaterka, ikoniczna już Carrie Bradshaw, darzyła obuwie tej marki nieopisaną miłością. Biżuteryjne zdobienia, wysokie obcasy i najwyższej jakości materiały sprawiają, że buty te naprawdę wyróżniają się na tle innych. Swoje dodaje im też wyjątkowa historia samego projektanta – Manolo Blahnika. Poznasz ją w poniższym artykule, w którym pokazujemy też modele butów podobne do tych spod ręki słynnego designera.

Blahnik urodził się jako najstarszy z dwójki dzieci w zamożnej rodzinie. Rodzina jego czeskiego ojca była właścicielem firmy farmaceutycznej w Pradze, a rodzina jego hiszpańskiej matki posiadała plantację bananów w wyspiarskim mieście Santa Cruz de la Palma, gdzie zarówno Blahnik, jak i jego siostra byli wychowywani i uczeni w domu. Matka Blahnika uwielbiała designerskie obuwie, a w czasie niedoboru w czasie II wojny światowej miejscowy szewc nauczył ją robić własne buty z dostępnych materiałów, takich jak drewno, skóra, wstążka i koronka. Blahnik od najmłodszych lat interesował się projektowaniem obuwia, tworząc kreacje dla swoich zwierząt z muślinu i bawełnianych wstążek. Uczęszczał do szwajcarskiej szkoły z internatem, a następnie studiował prawo międzynarodowe na Uniwersytecie Genewskim, ponieważ jego rodzice chcieli, aby został dyplomatą. Po ukończeniu pierwszego semestru, Blahnik skupił się jednak na literaturze, którą ukończył w 1965 roku. Następnie przeniósł się do Paryża, gdzie studiował sztukę w École des Beaux-Arts i scenografię w Louvre Art School, pracując jednocześnie w sklepie z odzieżą vintage.

Black Weeks w MODIVO
Evening Standard via Getty Images

W 1968 roku Blahnik przeniósł się do Londynu, gdzie rozpoczął pracę w butiku Zapata. Następnie pracował krótko jako fotograf dla gazety The Sunday Times, a także pisarz dla włoskiej edycji wiodącego magazynu mody Vogue, a na początku lat 70. został kupcem dżinsów w butiku Feathers. W 1970 roku Blahnik został przedstawiony Dianie Vreeland – ówczesnej redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue’a – która po zauważeniu obuwia przedstawionego na jego szkicach, zachęciła go do zajęcia się projektowaniem butów. W następnym roku Blahnik zaczął projektować buty dla Zapaty, a w 1972 roku zaprojektował dla brytyjskiego projektanta Ossie Clarka swoją pierwszą kolekcję, w której znalazły się innowacyjne projekty, takie jak „Cherry Shoe” – obcas typu stiletto z imitacją wiśni dyndającą na zielonych paskach, które wiązano wokół kostki. Kolekcja spotkała się z uznaniem najlepszych modelek epoki, w tym Twiggy, i zdobyła uwagę elity mody.

Rosę Hartman via Getty Images

Aby udoskonalić swoją technikę Blahnik przez krótki czas uczył się szewstwa u profesjonalnych rzemieślników w Northampton i East London. W 1973 roku wykupił właścicieli Zapaty i otworzył własny butik, a do grona jego pierwszych klientów dołączyła Bianca Jagger. W następnym roku Blahnik zdobył międzynarodowe uznanie, gdy jako pierwszy mężczyzna pojawił się (wraz z aktorką Anjelicą Huston) na okładce brytyjskiego Vogue’a. W 1977 roku Jagger miał na sobie parę jego butów, aby dokonać monumentalnego wejścia do dyskoteki Studio 54 na białym koniu, dając tym samym dalszy wyraz poparcia dla marki. W następnym roku Blahnik wypuścił kolekcję dla luksusowego sklepu Bloomingdale’s, a następnie otrzymał szereg nagród, w tym Fashion Council of America Award (1988), Council of Fashion Designers of America (CFDA) Accessory Designer of the Year (1990), British Fashion Council Accessory Designer (1990) oraz CFDA’s The Stiletto (1997). Projekty Blahnika zostały spopularyzowane przez brytyjski program telewizyjny Absolutely Fabulous (emisja w pięciu sezonach: 1992, 1994, 1995, 2001 i 2003), a także amerykański program telewizyjny Sex and the City (1998-2004), którego fikcyjna postać Carrie Bradshaw, mająca obsesję na punkcie butów, uczyniła markę naprawdę sławną.

JP Yim via Getty Images

Myśląc o butach Carrie Bradshaw, czyli postaci granej w ,,Seksie w wielkim mieście” przez Sarę Jessicę Parker, na myśl przychodzą nam: czerwone manolosy, które zostają skradzione w sezonie trzecim, falbaniaste różowe loboutniny, które zostają przemoczone, kiedy Mirandzie odchodzą wody w sezonie czwartym, a nawet manolosy, które giną na przyjęciu dla dzieci w sezonie szóstym. Nie brakuje butów do wyboru, ale najlepsze i najważniejsze szpilki z kolekcji Carrie Bradshaw nie pojawiają się w ogóle w serialu – to para, którą po raz pierwszy widzimy w Sex and the City: The Movie, którą ostatecznie zakłada na swój ślub w ratuszu z długoletnim ukochanym Mr. Bigiem.

Gotham via Getty Images

Kiedy Carrie powiedziała „tak”, wybrała jedwabne szpilki Manolo Blahnika Hangisi w kolorze królewskiego błękitu. Czółenka stały się natychmiastowym faworytem wśród fanów SATC, uosabiając charakterystyczny styl Carrie: idealną równowagę między ultra-glamem a odważną niekonwencjonalnością. Eleganckie kryształowe zdobienia i szpiczaste noski sprawiły, że znalazły się one na niezliczonych tablicach ogłoszeń na Pintereście.

Charakterystyczne projekty marki Manolo Blahnik miały wpływ na estetykę innych brandów, które zainspirowane stylem ich twórcy wprowadziły podobne modele do swojej oferty. Część z nich znajdziesz poniżej:

Szpilki marki Baldowski

Szpilki marki Aldo

Szpilki marki Baldowski

Szpilki marki Rinascimento

Ikona wpisu: Edward Berthelot via Getty Images

Trendy & Porady:
Insta News